Tarım bakanlığı Rafta Yeşil Yem-RAYEY üretimini kesin yaygınlaştırmalı! (1)


Oğuz Güler

Oğuz Güler

11 Mayıs 2020, 14:39

Tarım bakanlığı ile ilgili geçmişte bir yazı yazdığımda mutlaka birileri döner yazımla ilgili görüşürdük. Hatta bir kaç sefer Mehdi Eker'in sağ kolu olan Erdal Sumaytaoğlu'nun bakan beyle kahvaltı önerisini reddetmiş kırılmasın diye Erdal beyle sık sık iletişim içinde olmuştuk. Ancak o dönem sıklıkla sorunlu konuları yazmaktaydım ve çözüm sunan olgulara fazlaca girmiyordum. Ama bakanlığın özellikle bu ara çözüm önerileri ile başarıya ihtiyacı olduğunu görmekteyim. Bu yüzden tarım şurasına bizi çağırmayanlar ülkesine iyilik yapmış denbilirmi? Ama yinede bakan beyi başarılı olmak için çırpındığını görebiliyorum.

(1 gün boyunca ılık suda çimlendirilen Arpalar tavalara serilir)

Tarım bakanlığı besi ahırının içinde bir kenarda veya ufak bir kapalı odada yaz kış yeşil ot üretme tekniğini "Kamu Spotu" olarak tanıtmalı. Ama bu bakan bunu yaparsa ülke tarımına katkısı olur diye o başka başarıları kovalamakta. Büyük düşünmekte ve büyük hamleleri düşünmekte. Bakanlık kamu spotu ile televizyonlarda besin değeri çok iyi olan Arpa çimlendirme yönteminin tanıtımının yaygınlaşmasını sağlamalı ama yaz buza koy güneşe konumundayım galiba. 7 günde 1 kg Arpa tohumdan 8-9 kg'a kadar yeşil yem alınabilen bu yöntemi yaygınlaştırabilirsek 25 m2'de 7 katlı raf sistemi ile 65 dönüm araziden alınan ürünü almamızı sağlıyor. Bu yüzden bu işe yaygınlaştırmak için teşvik veya destek vererek inanın kısa sürede 100.000 dönüm alanı pamuk, soya, tane mısır vs ekimlerine yer ayırma imkanı oluşturabiliriz. Hatta bu rakamların yem bitkisi ekilen yerlere göre 500 bin dönümü rahat bulacağını rahatça söyleyebilirim. Verimli bir ineğin 20 kilo yeşil yem yemesi ile en iyi randıman alındığı gerçeğine göre 2,5 kg Arpa ile 20 kilo yeşil yem bu yöntem ile çok rahat karşılanabiliyor. Bu 20 kilonun yanında kaba ve kesif yem çaşitlendirmesi ile süt kalitesi daha artabilir. Ancak sütün kalitesi ve kuru maddesinin artması için 20 kg yeşil yem ile 8-10 kg civarında diğer kaba yem ve 5 kg kesif yem iyi bir Rasyon olur. Yıllarca ben ve başkalarının yazdığı bu yöntem bakanlığın dikkatinden nasıl kaçıyor anlayamadım. Bu ara bu yazıyı sık, sık yazarak ülke gündemine ben oturmasını sağlayacağım. Torku'ya Yücel bey kanalı ile sunulmasını sağladım. Torku'dan yeni tarım bakanı çıkarsa belki bu yöntemin yaygınlaşmasını sağlayacağımı umuyordum ama işleri tıkayan bürokratlar yüzünden bunun gerçekleşmeyeceğini anladım. Ayrıca bu ülkenin en önemli 2 kişisinden birisinin abisi beni bu konu için bakanlıkta çok ciddi bir muhataba yolladı ama o muhatap ne dedi biliyormusunuz "bu konuyu çiftçimiz benimsemedi" NOKTA. Yem sanayicilerinin lobisi kilosu 20 kuruş olan yemin devreye girmesini tabi ki istemez.

Sayın bakan geçmişte 2 dönem Ak partiden seçimlere girdiğimden sizin nerede yanlış yaptığınızı yazmazsam vicdani görevimi yapmadığımı düşünürüm. Bakan beyin başarılı olması için sunduğum bu olguyu nedense köylü kabul etmemiş. Bir bakan bakanlığında liyakat olmazsa bürokratlarınca kolay yanıltılır. Bu yüzden Sağlık, Adalet ve Tarım bakanları mutlaka meslekten olmalı. Tarım bakanı ise kesin Ziraat Mühendisliği eğitimi almış olmalı. Pakdemirli gerçekten iyi niyetli ama orada bürokratların etkisinden kurtulamıyor. Çünkü mesleği olsa o yanlış bu doğru diyebilirdi. Ama diğer bir çok balkandan daha çok çalıştığını söyleyebilirim. Babasının bile sanırım 1999 yılında RAYRY'i evinde yapıp önensediğini biliyorum.

Ayrıca diğer bir bakan olan Mehti beyin Veteriner olgusu tedavi, sağlık olgulu eğitimi içermekte ve Tarımda o mesleğin katkısı Ziraat'çiler kadar değil. Bakanın meslekten olmadığı için ciddi bir varlık gösteremediğini görüyorlar. Hatta bakan danışmanı ile kameralar karşısında küçük düşürülecek demeçten kaçırma görüntüleri bakanı bitirmiştir. Yeni bakanlar kurulu yazıları yazan yazarlar katıksız Tarım bakanının başarısız olduğu için gideceğini yazması ve benimde ilk günden beri mesleki yetersizliğinden ve bakan beyin ilk açıklamaları yüzünden başarısız olacağını yazma kabahatimden dolayı yazılarım için dönüş yapılmamaktadır. Her şeyi bir kenara bırakarak buradan özellikle Tarım bakanına sesleniyorum; Devamlı yeşil yem üreterek taze ot ihtiyacı olgusunu kökten çözen bu sistemi ahşap veya profil raf ile yapılabileceğini demastrasyon ile tanıtmalı. Hatta raflara konacak TAVA'ları bakanlık hibe olarak vereceğini acilen ele alıp işin önemini "Kamu Spotu" ile mutlaka yaygınlaştırmalı.

(Bakın sağda perde ile karanlık oluşturulmakta ve 4., 5. gün normal ışıkta büyümekte ve gübreye ihtiyaç yoktur)

Bu yöntem ile ahırının duvarında köylü usulü olarak 50 cm veya 100 cm derinliğinde ve yukarı doğru 6-7 sıra ile 50 metrelik bir kenar alanda veya 50 m2'lik rafı olan bir odada 100 dönümlük bir arazide elde edilen mısır silajı veya yeşil yonca kadar ürün elde edilebilmekte. Oysa sanayi tipinde 25 m2 de günde 325 kilo yılda da 120 ton yem üretme imkanı modern usülde olabilmekte. Köylü usulünde ise verim biraz daha azaldığı 50 m2'nin 100 dekara eşitlenmesinden anlaşılacak. Bunu yanında üretimde tarlaya gitme, gelme yerine günde 1 saat ahırda veya yanındaki bir ortamda verilen emekle ciddi yeşil yem üretme imkanının olmasını bakanlık çok, çok önemsemeli. Orta ölçekli bir büyük baş işletmesi olan bir besici onlarca ton mısır silajı depolamalı. 500 baş BB hayvanı olan işletme 1 hayvan için günde 20 kg mısır silajı ile günde 1 ton yeşil yem için 5 ay için 150 tonluk depo gerekli. Bu 150 ton yeşil yem deposu için 150 m2'lik ilave depo gerekir. Oysa biz günde 1 ton yeşil yem üretmek için 7 günlük sıralı tava sürelerinde 100 m2'lik alanda raf sistemi günde 1-1.2 ton yeşil yem üretebiliriz. Beş aylık yeşil ot sorunu olan dönemde 150 ton yem üretmek için 500 dönüm alan gerekmektedir ve biz ahırda veya çevresinde yeşil yem üretirsek yüz binlerce dönüm alanı başka ürünleri ekmek için yeni yer açmış oluruz. 24 milyon tarımsal alanı bu tip turfanda yem veya yeşil yem üreterek 500 bin dekar veya 1 milyon hektar alan yeri yem ekmekten boşaltır o alan başka ürünler ektirebiliriz.

Mısır Silajının sorunları, RAYEY ile karşılaştırması;

Mısır silajı fazla yedirildiği takdirde asidoz etkisi ile hayvanda ciddi sorunlar oluşturmakta. Rafta yeşil yem-RAYEY çok yedi-rilse de bir sağlık sorunu gözlenmemiştir. Mısır silajının 1 kg’ı 67 Litre su ile üretilmesine karşın Rafta arpadan yeşil yem-RAYEY 2 Litre civarında su ile üretilmekte. Silaj çok su tüketmekte ve taban suyumuzun seviyesinin hızla düşmesine etken olmakta. Oysa Rafta yeşil yem %95-97 su tasarrufu sağlamakta. Mısır silajından çok ürün almak için ciddi miktar da gübre verilmektebuna karşın rafta yeşil yeme hiç gübre verilmez.

Silaj depolanmak zorunda ama Rafta yeşil yem depolanmaz. Silaj depoları kışın kısmen soğuk olduğundan yemde soğuktur. 38-42 derecede olan mideye alınması ile hayvanlar da sindirim sorunları oluşturmakta oysa yeşil yemde bu sorun olmaz. Raftan alınıp hayvana verilir. Mısır silajının hasat zamanı yani su oranı doğru tespit edilemediği zaman kuru madde dengesizliği veya sert olma-sına etken olur. Depolamada ufalama uygun olmazsa yeterince sıkıştırılamaz ve aflatoksin etkisi ile sindirilemeyen iri koçanlar rumende sorun oluşturur.Yeşil yemin tek sakıncası kuru maddesinin silajın yarısı kadar olması ama yapısındaki su içeriğinin silajdan çok fazla olması yüzünden hayvan daha az su içer.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.