Suni ve göstermelik…


Davut Güleç

Davut Güleç

06 Ağustos 2020, 11:27

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Türkiye genelinde dün bürokratlar, seçilmişler, atanmışlar, toplum önderleri, Sivil toplum kuruluş temsilcileri, covid 19 nedeniyle sabah erken saatlerden itibaren esnafı, vatandaşı, sokakta, caddelerde, trafikte olanları uyarmak, dikkat çekmek için bir çaba gösterdi.

Ancak, işyerini saat 10’da açan esnafın çoğu bu denetimde pek görünmedi.

Bir gün önce  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu konudaki ‘haberiniz olsun yarın tüm Türkiye genelinde denetim yapacağız’ açıklaması iyi mi oldu, kötü mü belli değil.

Sonuçta  covid 19 ile ilgili alınan önlemler, yapılan uyarılar ‘kulak ardı’ ediliyor.

Herkes bildiğini okuyor, gülüp geçiyor.

Ve Tüm Dünyada, Türkiye’de, Kayseri’de  ‘küresel salgın’a neden olan virüs etkisini artırırken, endişe, korku, paniğinde de  zirveden inmiyor.

***

Ben dün ya da daha sonraki günlerde yapılan denetimlerde ‘maske-mesafe-temizlik’ diyenlerin  ‘göstermelik ve suni gündem’ denetimleri yerine, halkın yoğun olduğu saatlerde bu denetimleri yapmasını, ortadaki rezilliği görmelerini isterim.

Evet yanlış okumadınız rezillik dedim.

Nerede bu rezillik?

Başta toplu ulaşım araçlarında.

Tramwayda, hastane otobüslerinde ve bazı hatlarda.

İşe ve gezmeye gidiş-dönüş saatlerinde, hafta sonlarında.

Parklarda, bahçelerde, oyun alanlarında, alışverişin yoğunlaştığı  çarşıda, işyerlerinde, AVM’lerde.

Zaten kamu-kurum ve kuruluşlarında, bazı özel sektörde, apartmanlarda  covid 19’dan hastalanan, karantinaya alınanlarda ortada.

Herkes panikte, korkuyor ama önlemlere, uyarılara ‘özde değil sözde’ uyuyor.

***

Madem Kayseri’de ve çevresinde  covid 19 etkili o zaman belediyeler belli noktalara dezenfekte koyarken, birde içlerinin dolu olmasına, çalışıp çalışmadığına baksa, sürekli maske dağıtımı aralıklarla devam ettirilse olmaz mı?

Maske derken, insanlar bir günlük kullanacağı maskeyi kirlendi diyerek ıslatıp tekrar kullanıyor.

‘Maskeye vereceğim paraya ekmek alırım’ diyor.

Bu konuda da görevli bulunan yerlerde dezenfektanların yanına maskelerde konsa, değiştirilse iyi olur gibi geliyor.

***

Zaten parklar, bahçeler, mesire alanları Allaha çok şükür Suriyelilerden, keyiflerinden, eğlencelerinden geçilmiyor.

Çoğunda -dünde yazdım- maske-mesafe-temizlik hiç yok.

Çoğu hamile, yeni doğurmuş, kucakları, karınları, busetleri, elleri dolu. İnsanlar bize uymayan yaşam biçimleri, kültürleri, yaşamlarına çok tepkili.

Bu tepkiyi en iyi görmenin yeri de yukarıda yazdığım yerlerde.

İktidara, kötü ekonomiye, işsizliğe, çaresizliğe isyan eden toplumda Suriyelilere ve diğer yabancılara burda onlara sürekli ‘asalak yaşamı’ teşvik için yardım yapanlara, ülkelerine gitmemeleri için besleyenlere tepki artıyor, böyle politika ve yönetim olmayacağını dile getiriyor.

***

Covid 19 gündeme geldiğinde en çok alkışlanan fedakar, cefakar sağlık personelleri şimdi biraz horlanıyor.

Hala sağlık ekipleri ‘gizli taşıyıcı, bulaştırıcı’ları bulmak için gece-gündüz filyasyonda çalışıyor, testler yapıyor.

Salgının ilk günlerinde  televizyonların başına geçenler ya da sosyal paylaşım sitelerinde Sağlık bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yapacağı-yazacağı açıklamalara odaklanırken şimdi, bakanada  tepki göstermeye başladı.

Şehir efsaneleri çoğalıyor. Bence bu dedikodulara, efsanelere karşı Valilek ya da Sağlık  Müdürleri  günlük  açıklama yapmalı, bilgiler verebilmeli. Tek elden yürütülmeye çalışılan işinde tadı kaçtı.

***

Vatandaşların yanı sıra aylardır işyerini siftahsız açıp kapatan, vergilerini, sigorta primlerini, işyeri kiralarını, elektrik, su, doğalgaz, telefon  faturalarını ve diğer harcamalarını ödeyemeyen esnafta denetimlerde ceza-kapatma yerine, kendilerine bu salgın dönemindeki kayıplarının aza indirilmesi için  maddi yardım istiyor.

İktidarı, milletvekillerini, siyasileri devletin imkanlarını acımasızca kullanmaları, kendileri gibi fedakarlık yapmamaları nedeniyle sert eleştiriyor.

‘Bütçe açığını sürekli kesilen cezalarla vatandaş mı kapatacak?’ diye soruyor.

Ve suni gündemler, göstermelik işler yerine ‘garantili’ hizmetlerin iptal edilmesini, devletin almasını, artık onlara ödeme yapılmaması için sözleşmelerin değiştirilmesini ve devletin gücünün gösterilmesini bekliyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.