SOSYAL MUTSUZLUK


Mustafa Temizer

Mustafa Temizer

01 Nisan 2020, 13:55

Kur’an-ı kerimin ilk emri okudur. Buna rağmen İslam ülkelerinde okuma oranları çok düşük. Türkiye de bunlardan biri. Ülkelerin okuma oranlarıyla gelişmişlik sevileri paralellik arz etmekte. Okuma oranları yüksek ülkeler daha hızlı gelişip kalkınırken okuma oranı düşük ülkeler geri kalmaktadır.

En çok okunan kitabın Kur’an olduğu biliniyor. Kur’an sadece inanç ve ibadetlere ilişkin hükümler içermiyor. İnsanî ilişkilerdeki erdeme, güzel ahlâka, iş hayatındaki çalışkanlığa, üretime katkıda bulunmaya, her türlü haksızlıktan uzak durmaya, adaleti korumaya varıncaya kadar sosyal hayatın her alanına ışık tutan öğüt ve ilkeleri de içeriyor.

Kur’an’ın gönderiliş gayesi İnsanların dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamaktır. Bunun içindir ki Kur’an’ın ilk emri okudur. Okumaktan maksat ise anlamak, anlamaktan maksat da onun hükümleriyle amel etmek, gösterdiği yoldan gitmektir.

Müslümanların İslami değerlerden hızla uzaklaşmasının, geri kalmasının, huzursuz ve mutsuz olmasının sebebi ne olabilir? Kur’an’ı okuduğumuz halde anlamadığımız için olabilir mi?.. Sadece iman ve ibadet konusu üzerinde durup Kur’an’ın insanlara yüklediği sosyal sorumluluklarımızı unutmamız olabilir mi?..

Hz. Peygamberin; “İşi ehline vermezseniz kıyameti bekleyiniz.” Uyarısına rağmen işi ehline vermeyişimiz olabilir mi?

Hz. Peygamberin; “Beni Yahudilerin Musa’yı, Hristiyanların İsa’yı gördüğü gibi görmeyin ben de sizin gibi bir kulum ve Allah’ın resulüyüm.”

Yüce Allah’ın “ İnsanlardan bazıları Allah’tan başkasını Allah’a denk tanrılar edinir de onları Allah’ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah’a olan sevgileri ise (onlarınkinden) daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman(anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi. ” Bakara 165

“ İşte o zaman (görecekler ki) kendilerine uyup arkalarından gidenler, uyanlardan hızla uzaklaşırlar ve (o anda her iki taraf da) azabı görmüş, nihayet aralarındaki bağlar kopup parçalanmıştır..” Bakara 166

Mealindeki uyarısına rağmen; Abdest alıyor, namaz kılıyor, Kur’an okuyor, hak, hukuk diyor milli söylemlerde bulunuyor diye rehber edindiğimiz dini ve siyasi liderlerimize sevgi ve bağlılıkta aşırıya gitmemiz olabilir mi?

Onları hatasız gibi görmemiz, söz ve uygulamalarını Kur’an ve sünnet süzgecinden geçirmeden Kur’an’ın hükmü gibi görmemiz olabilir mi?

Kur’an’ın ilkelerini hayatımıza ilke edinmediğimiz için başkalarının anlattıkları gibi yaşamaya, yaşadıklarımıza inanmaya başlamıyor muyuz?..

Allah’ın haram kıldığı faizi hayatın bir gerçeği, yalanın, gıybetin, zinanın, adam kayırmanın, yolsuzluğun, rüşvetin, adaletsizliğin normal olduğuna inanmaya başlamadık mı?..

”İnandığın gibi yaşamazsan yaşadıklarına inanmaya başlarsın.” hükmü gerçekleşmiyor mu?..

Kur’an’ın gönderiliş gayesi insanlığın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamak olduğu halde bugün Müslümanlar mutlu mu?.. Çünkü Kur’an’ı anlayarak okumuyoruz.

Yapılan araştırmalara göre Kur’an’ı anlayarak okuma oranı çok düşük. Kur’an’ı baştan sona Türkçe mealiyle birlikte anlayarak okuyanların Diyanet camiasında bile %10’lar civarında olması düşündürücü değil mi? Hz. Peygamber, en hayırlınız Kur’an okuyan ve okutan demiyor; Kur’an öğrenen ve öğretendir diyor. ”Buna göre ne kadar okuyor, ne kadar öğreniyor, ne kadar anlıyor, ne kadarıyla amel ediyoruz?.. Mutsuzluğumuzun sebebinin ne olduğunu düşünüyoruz?

Çözüm: Her evde en az bir Mealli Kur’an-ı kerim, bir hadis kitabı, bir Türk tarihi kitabı ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Safahat kitabı bulunmalı. Çoluğumuzla çocuğumuzla bu kitaplardan okuyarak ailecek doğru ve düzenli okuma alışkanlığı kazanmalıyız. Okuduklarımızı anlamak, anladıklarımızı hayat haline getirmek zorundayız. “İştirak etmediğimiz, çilesini çekmediğimiz bir kurtuluş mümkün değildir.”Milletimizin uyanması, basiretle hareket etmesi (Yanılmadan gerçekleri görebilmesi, gelecekle ilgili sezgi, uyanıklık, anlayış, kavrayış ve vizyon sahibi olması) dilek temenni ve duasıyla…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.