Tok: FETÖ bu şehrin en büyük hava kirliliğidir

MHP il başkanı Serkan Tok ‘fetö konusunda ‘Hiçbir şeytanın elemanını Kayseri’de barındırmayız’ dedi.

Tok: FETÖ bu şehrin en büyük hava kirliliğidir
24 Şubat 2020 Pazartesi 17:43

Canan Bayram ve Davut Güleç sordu, Samed Aydın Sun fotoğrafladı.  Serkan Tok ile yaptığımız özel röportaj ve konu başlıkları şu şekilde:

*Üniversite öğrencileri ve sosyal alanda Talas Belediye başkanımız başarılı

*Son 20 yılda kaos, ticarette değil, siyaset ve din üzerinden Ortadoğu ve Afrika’da.

*Türkiye çok büyük oyunla karşı karşıya. 100 yıldır savaştıkları Türk milletidir.

*Misafir dediğimiz Suriyelileri stratejik açıdan eğiterek ülkeleri ile savaştırmalıyız.

*Bugün Mehdi-mesih savaşında, Türkiye’ye Suriyelilerle güçlü ajanlarda girmiştir.

*İşsizlikte yetersiz kalıyoruz. Ama Suriyeliler çalışıyor, bizimkilerde iş beğenmiyor.

*Bölünmüş partiye rağmen 190 bin oy aldık yoksa, 3,5- 4 milletvekili çıkartırdık.

*Bizim iki milletvekilimiz, tüm vekillerin ve güçlerinin üzerinde hizmet veriyor.

*Cumhur ittifakı, ilkeli, doğru farklı giden birliktelikte olsa aynı terazinin kefeleriyiz.

*Hiç kimse bu ittifaka zarar veremez, farklı gitmemiz son derece normal.

*Bugün seçim olsa, 16 ilçe de biz seçime hazırız ve seçim olacakmış gibi çalışıyoruz.

*Siyaset, insanı mutlu ve idare etmedir. Bizde pazarlık olmaz, lidere itaat olur.

*Seçimde seçmenin talebini genel merkeze iletir, ısrar eder, kararına uyarız.

*Kayseri teşvik, destek, kamu yatırımı istiyor. Ankara’da bunları neden çözemiyoruz?

*YHT, Havalimanınin genişletilmesi, otoban, bağlantı yolları, otogar sorunu bitmeli.

*En çok eksik, çevreleyen yollarda akaryakıt istasyonu ve ürünlerini satan yok.

*Erciyes gibi doğal güzelliği kullanamıyor, turisti merkeze getiremiyoruz.

*Kayserili devletten istememiş, hayrına yapmış ama artık hakkını almak istiyor.

*Kayseri dört tarafından büyüyor, her hizmet dört tarafa dağıtılmalı ve verilmeli.

*Bizim reçetemiz, gençlerin ve çocukların her gün bir gazete ve dergi okumasıdır.

*Okuyan konuşur, anlatır, anlar, analiz eder ve katkıda bulunur.

*Uyuşturucu ve suç örgütlerine karşı uyanığız. ‘Uyuşturucu içme çay iç’ diyoruz.

*Kayserispor’u Mayıs sonunda ligde görmek istiyoruz ve siyaset dışı tutulmalı.

*Muhalefette bizim çalıştığımız kadar çalışsın, yapamadığımızı onlar yapsın.

*Kayseri’de ülkücüler var. Persinvanyayı ve fetöyü başlarına yıkarız.

*Basın dijitale geçmeli, kendini güncellemeli. Gazete kültürü Dünyadan kalkıyor.

SORU: Öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkürler.

TOK: Sizler olmasanız il ve ilçe teşkilatlarımızın çalışmalarını duyuramayız. Bizler sesimizi duyurmada sizler kadar etkili olamayız. Sizler bizim yol arkadaşımızsınız.

SORU: Parti binasının bulunduğu bölgede Suriyeliler ve sığınmacılar fazlalıkta. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

TOK: 2020 yılındaki gelişmelere göre dünyaya bakmak lazım. Her 100 yılın ilk 25 yılında dünyada büyük savaşlar ortaya çıkarılır. Bu savaşların nedeni dini,  ekonomik ve siyasi olaylardır. Son 200 yılda savaşların temel nedeni ticarete döndü. Ortadoğu dinsel ve ticaretsel olarak Ortadoğu’da bir merkezdir. Petrol, Fırat Dicle arasında olan bir merkezdir. Kuvvetli verimsel arazi v Kudüs vardır. Mekke ve Medine de bu topraklardadır. Evanjelist Hristiyanlar özellikle orta doğuda Mesih’in gelmesinin temel nedeni sağlayacak temel neden kaostur. Özellikle son yılda Ortadoğu’da bu kaosu ortaya çıkardılar. Suriye’ye demir attılar. Bizim komşularımız artık ABD ve Rusya oldu. Yarın bir gün Fransa, İngiltere vb ülkeler olacaktır. Dünyanın iki büyük sıkıntı merkezi var. Biri güney ve kuzey Kore ile Ortadoğu ekseni.  İlk eksen bittikten sonra bu eksene kanalize oldular. Bugün savaş ve katliam ve göç yaşanıyor. Son 8 yılda Suriye’de bu durum yaşanıyor. Bu göç dalgasının ,ilk uğrak yeri Türkiye’dir. Bizim yıllardır süre gelen bir geleneğimiz var. Türk İslam dünyasının yıllardır lideri Türkiye’dir. Hem dinde hem ticarette ortaya çıkan bin yıllık bir liderliğimiz var. Müslüman ve Hristiyan isimlere kapımızı açtık. Kapımızı kapatmış olsaydık bin yıllık mücadelemizi inkar etmiş olurduk. Bu durum yüz yıllardır bizim bir geleneğimiz. Türk devleti yaşadığı müddetçe olacak bir durum. Biz misafir kabul eden büyük bir devletiz. Köklü bir medeniyetiz. Ensar olan bir medeniyetiz. Kendi içimizde ev vermiş bu değerlere sahip bir toplumuz.

SORU:Yani artık onlar gönderilmesin, burada kalsınlar mı diyorsunuz?

TOK: Artık onlar bizim misafirlerimiz coğrafyalarının kan gölü olması da misafirimiz olmalarının nedenleri. İran ile hiçbir zaman batılı devletler savaşmamıştır. İran Yahudilerin temel ayağıdır. İran Mehdi gelecek bunlar Mesih gelecek diyorlar. İran olmazsa bunlar bu kaosu yaratamazlar. Gelen arkadaşların bize getirdiği sorunlar da artılar da var. Artılarla eksileri karşılaştıracak değiliz. Çünkü ortada bir dram var. Yıllar sonra bunun kıyaslamasını yapabiliriz. Parası olan da olmayan da buraya geldi. Ülkemize artı bir değer kattıkları gibi işsizlik sorunun da oluşmasına neden oldular. Artı da eksi de çok şey sayarım.

SORU: Şu an biz misafir gibi olmadık mı?

TOK: Sokakta gördüğüm bir görüntü benim tüylerimi diken diken etti. Çöplükten bir çocuk bir şeyler arıyordu. Bu görüntüyü görünce bana ne diyemiyorsun o çocuğun riski çöplük olmaması lazım. Bu insanlık dramında Türk milleti üzerine düşeni. yapmıştır. Yarının sorunların da sizlerle hem fikirim. Kapıda bekleyen rakamların ülkemize girişinde devletimizin çalışmaları vardır. Yarın İdlip’te bir çatışma çıktığında bu insanlar ne yapacak? Türkiye’nin bu göçlerle dengesini düşürmek ve izole etmek istiyorlar. Göçler sayesinde el muhaberat ajanları ile ülkemizde sıkıntı yaratmak istiyorlar Türkiye bugün çok büyük bir oyun ile karşı karşıya ve  bunun adı haçlı oyunudur. Burası vaat edilmiş topraklardır. Alamadıkları yer Türkiye’dir. Mücadele ettikleri ülke Türkiye’dir. Bu göç dalgasına ekonomik siyasi ve stratejik açıdan bakmak lazım. Ülkemize gelen kişileri askeri anlamda eğitip ülkelerinin geleceği için savaşmalarını sağlamamız lazım. Bu stratejik hamleyi doğru yapmamız lazım. Orta doğunun en güçlü istihbaratına sahip olan bir ülke olan Suriye’nin bu göç dalgası içine ajanlarını yerleştirip yerleştirmediklerine dikkat etmemiz lazım.

SORU: Yerele inersek, seçmen bugün sizden ne istiyor, beklentisi nedir?

TOK: Partililer ve seçmen,  cenazelerinde saf tutmamızı, düşüncelerinde, hastalıklarında yanlarında olmamızı istiyorlar. Pazarda gördüklerinde sarılıyor yolda gördüklerinde el sıkışıyorlar. Bizden ahde vefa istiyorlar. Biz de vefalı bir partiyiz. Doğal olarak evlatlarına iş istiyorlar. Bizim yetersiz kaldığımız nokta da bu oluyor. En temel sorunumuz bu. Kayseri il teşkilatı, iş bulmada istediğimiz seviyede değiliz. Çünkü ülkemizde işsizlik sorunu var. Bizim de arkadaşlarımızın çalışmama problemi var. Her işi beğenmemek gibi bir sorun var.

SORU: Bugün seçim olsa durumunuz nedir? Yeni seçime hazır mısınız?

TOK: Bizim oylarımıza ihanet etmiş bir milletvekili vardı. Biz görevi devraldığımızda milletvekilimiz yoktu. Bölünmüşlük olmamış olsaydı bizden kopan parti 96 bin oy aldı. İçimizdeki bu ihanete yaşadığımız sürece rağmen 190 bin oy almış bir teşkilatız. 96 binden ne koyarsanız o artı oy bizi, 3.5-4 milletvekilimiz olurdu. Kayseri temelinde etkili ve güçlü bir partiyiz. Yapılan herşeye doğru cevap verdiğimiz için güçlüyüz Kayseri’nin geneline hizmet eden bir yapıdayız 196 bin kişinin partisi olarak görmemek gerekiyor

SORU: İttifakınızla aranız nasıl, işler yolunda mı?

TOK: İttifak Kayseri’de gayet ilkeli ve doğru giden bir ortaklık. Hedefleri aynı olan 2 farklı partiyiz. Doğal olarak zaman zaman farklı çıkışlarımız olabilir. Kayseri’ye hizmette bizde böyle düşünüyoruz diyerek çıkışlarımız olabilir. Bu çatırdama değildir. Bizim il teşkilatımız ve milletvekillerimiz bu ittifaka zarar verecek şeyler yapmaz. Vermeyi de düşünen kimse yok. Bu siyasetin doğasında olan şeylerdir. Zaman zaman çıkışlar olabilir. Aynı hedefe sorunsuz yürüyebilme mantığıyla çalışıyoruz. Beraber çalıştık hiçbir sorun yaşamadan 2 seçimin altından birlikte çıktık. Siyaseten farklı düşünceler olabilir. Türkiye’nin geleceği nezdinden aynı yolda yürürken bazen farklı düşünceleri söylememiz gayet normaldir. Bu, AK Parti cenahında gayet normal karşılanmıştır.

SORU: Ben sorumun cevabını tam alamadım. Bugün seçim olsa hazır mısınız?

TOK: Bugün bir seçime 16 il teşkilatımızla çalışıyoruz. Çünkü bizim görevimiz bu. Bir anda siyasette çalışmadığınız an düşlüyorsunuz. Cumhur ittifakının görüşlerini her yerde dile getiriyoruz, Biz bu işi severek ve inanarak yapıyoruz. Sevmez ve inanmazsanız bu, işte başarılı olamazsınız. Bir parti çalışır diğeri çalışmazsa denge bozulur. AK Parti ne kadar çalışıyorsa MHP’de çalışmak zorunda. Biri bırakırsa sorun olur. Biz bunu geçmişte gördük yola hızlı ve temkinli bir süratle gidiyoruz.  Parti olarak bugün bir seçim olsa biz 4 milletvekilini çok ciddi manada zorlarız. 6 bin 100 oyla üçüncü vekili kaçırdık. O seçimden bu zamana ne değişti diyecek olursanız biz çok çalıştık. Çünkü milletimiz vefalı: acısında, sevincinde kapısına gittiğimiz zaman size geliyor. Siyaset insanı idare etmektir. İnsanların mutlu olmaktan, vefadan başka bir talebi yok

SORU:Peki siz, ittifaksız şu ilçeleri biz istiyoruz diye talep eder ve diretir misiniz?

TOK: MHP’de pazarlık olmaz, lidere sadakat vardır. Liderimiz AK Parti genel merkezi ile yaptığı istişarede ne karar verilmişse biz saygı gösteririz. Ben yoksa tüm ilçeleri isterim. Ülkücü hareketin taleplerini doğru bir okumayla genel merkeze göndeririz. Bundan hiçbir arkadaşımız şüphe duymasın. Siyaseten istediğiniz yerde aklın ve matematiğin olması lazım. Merkez ilçelerdeki yapıyı yakından bilen bir insanım. Kocasinan belediyesini isterken ortaya bir matematik koymalıyım. Bu da AK Partiye uygun olmalı. Diğer ilçelerimiz için de bir matematik olması gerekiyor. Vatandaşlarımızın istediğini gerçekleştirelim. Bugün bütün belediye başkanları benim belediye başkanım gibi. Tüm ilçelerimizde MHP’li kardeşlerim var. Ben bütün belediye başkanlarımdan memnunum. Bugün MHP olarak ilçe isteğimiz diğer insanları üzer. O gün geldiğinde bunlar konuşulur. Biz birlikte çalıştık. MHP’nin belediyesi AKP’nin belediyesi de bizim belediyemiz gibidir. Bizim belediye başkanlarımızla istişarelerimiz gayet güzel.

SORU: Büyükşehir Belediye Meclisinde pek kırsal konuşulmuyor. Bunu Özvatan Belediye Başkanı Halit demir son mecliste oldukça sitemli gündeme getirdi.

TOK: Halit beyle biz bu konuyu konuşmuşuz demek ki. Kendisi de belediye meclisinde gündeme getirmiş. Biz memnunuz.

SORU:Kayseri yıllardır kamudan istediği yatırımları, destek ve teşvikleri alamıyor. Peki sizlerden, esnafın, sanatkarın, işadamının, yaşayanların talepleri nedir?

TOK: Teşvik en başta gelen konulardan biri oluyor. İşadamlarımız bu konuyu dile getiriyorlar. Bugün en fazla gelen konular içinde ikinci sırada duble yol ve otobanlar geliyor. Niğde’ye kadar normal yol ondan sonra otoandasınız. Kayseri’nin otoban sorununu çözmemiz gerekiyor. Hızlı tren meselesi şehrimizin en önemli meselesidir. Neden hızlı treni Kayseri’ye getiremedik? Kayseri bütün yolların ana güzergahı olan bir şehir. Ankara’da neden dile getiremedik? Kayseri’nin esnafı artık nakitte sıkıntı yaşıyor. Kayseri’de her vatandaş İstanbul’a gitme kapasitesine sahip. Oradan da buraya yüksek miktarda yolcu arzı var. Terminal ve havalimanını geliştirmemiz lazım.

Yolları çevreleyen bir yerde hiçbir sosyal tesisimiz yok. Benzinlik gibi restoran gibi bir yerimiz yok. Kayseri’nin Kuzey çevreyolu ve Adana yolu üzerine yerler tesis edilsin. İnsanların Kayseri’ye geliş ve gidişte sucuk pastırma ve mantısını alabilsin. Bu yollarında ticaret yolları haline getirilmesi lazım. Afyon yola koyduğu 2 istasyonla para kazanıyor. Böyle merkezlerin Kayseri’ye getirilmesi lazım..

SORU: Turist istiyoruz ama turistin istediğini karşılayabiliyor muyuz?

TOK: Kayserinin Erciyes gibi bir doğa harikası var. Havalimanına inen yolcuyu Kayseri’nin merkezine getiremiyoruz. Bunlar bizim ciddi sorunlarımız. Lokantaların restoran ve buna uygun donatı alanlarının yapılması ve iç Anadolu merkezi haline getirilmesini istiyoruz. Bugün Kapadokya’ya gelen Japon, Antep’te yemek yiyorsa neden Kayseri’de mantı ve pastırma tatmıyor. Kapadokya’ya gelen kişiyi Antep mutfağını tattırıyorsa biz de aynısını yapalım istiyorum. Şehrimizi kültürel ve ticari anlamda geliştirelim diyorum.

SORU: ‘Kayserili işini bilir ya da hayırsever şehir’ gibi sözlerle hata mı yaptık?

TOK: Kayseri işini bilirden artık Kayseri hakkını almalı anlayışı olmalı. Bizim zenginlerimiz yapsın ama devletimizden de isteyelim. Artık bu anlayıştan kurutalım. Denizli, Muğla ne hak ediyorsa biz de hakkımızı alalım. Vatandaş olarak şehrimizin devlet eliyle gelişmesini isterim.  Üniversite öğrencilerinin kalacak yerlerinin sosyal donatı alanlarının olmasını isterim. Daha ucuz yemek yiyecek yerleri olsun isterim. Sosyal parklar isterim. Çocukların betonla karşı karşıya kalmalarından ziyade ağaç ve çimenle oynamasını isterim. Vekillerimizin de bunlarla ilgili çözümler üretip akıl vermelerini rapor  vermesini isterim. Nüfus artıyor.10 dakika çalışmayla bu iş olmuyor. 10 saat çalışmayla oluyor. Vekillerimizden bu performansı isterim.

SORU: Öyle konuştunuz ki, belediyeler sanki hiç çalışmıyor!

TOK: Bir seçmen olarak belediyenin bana verdiği imkana bakarım. Park bahçe var mı buna bakarım. Varsa daha fazlasını isterim. Yapılan projeleri takip eder beyaz masayı ararım düşüncelerimi söylerim. Seçim zamanında verilen vaatleri takip ederim bunu sosyal medyadan da dile getirim. Güvenlikli bir mahalle isterim. Gittiğim yerde camii gittiğim yerde her hangi bir alanda oranın restoranı veya cami temizliğine ve belediye işini yapıyor mu? Kontrol ediyor mu buna bakarım. Güvenlik en önemli konu. Evime yakın kütüphane ve sağlık ocağı isterim. Eğitimle ilgili okul isterim. 

SORU: Kayseri ve gençler okumayı seviyor mu?

TOK: Kayseri her tarafa doğru büyüyor. Hastanenin tüm cephelerde olması gerekiyor.  Her gün bir gazete okuyun reçetesi hazırladım. Ocak başkanı olduğum dönemden itibaren bunu hep söyledim. Bugün herkesin elinde telefon var. Bilgiye ulaşmanın ve okumanın üstüne telefondan başka bir şey tanımıyorum. Okuyan adam konuşur ve anlatır anlar. Okuyan adam analiz eder. Ülkü ocakları gençlik yapılanmamız ile istişare halindeyiz. Okulların önünde hap ve uyuşturucu satanlara yönelik mücadele eden uyanık bir teşkilatız. Kanını temiz tutun diyen bir teşkilatız. Emniyete yardımcı olan bir teşkilatız. Ülkücü hareket üzerine düşen görevi her zaman yerine getirmiştir.

SORU: Kayseri, istedikleri ve ortak akılda buluşamıyor mu?

TOK: Ortak aklı yönlendirirken, tespitlerle yönlendireceğiz. Yatırım sorunu herkesin sorunu. Nasıl Kayseri’nin yararına olacaksa akıl ile hareket etmemiz lazım. Biz hareketlendiren taraf olmak istiyoruz. Onlarda bizim çalıştığımız kadar Kayseri adına çalışsınlar istiyorum. Ben bir konuda çalışıyorsam muhalefette yapamadıklarımız hakkında çalışsın. Biz ittifak ortağıyız. İktidar ortağı değiliz. Biz iktidar ortağı olduğumuz zaman bazı soruları netlikle cevaplandırabilirim. Ama şu an iktidar ortağı değiliz. Ben AKP’li arkadaşlarımızı hızlandırmakla ve sıkıntıları çözmekle görevliyim.

Kan kaybetmeden daha da geniş alanda Kayseri’mize hizmet etme noktasında beraber hareket etmekten yanayız. Yerelde ilçelere yatırımların gitmediğini söylüyoruz. Şehir için bir şeyleri gündeme getirip ittifak ortağımıza yardımcı olup bir şeyleri göstermeye çalışıyoruz. Biz yapıcı eleştirilerimizle burada varız. Biz tespitte bulunuyoruz, onlar takipte bulunuyor.

SORU: Üniversiteler şehriyiz ama öğrencilerin pek çok sorunu hala çözüm bekliyor.

TOK: Ayda bir Üniversite konseyi ile görüşürüm  Sorunlarını dinlerim. Her üniversite şehrinde ulaşım, barınma ve beslenme sorunu var. Talas’ta bugün 500 kafe var. Sorun burada kafelerin hizmet kalitesidir. Demek ki bir talep var ki işletmeler oraya yatırım yapıyor. 60 bin üniversite öğrencisine hitap ediyor. Üniversite öğrencisini kafede boğmak doğru değildir. Kültür sanat etkinlikleri öğrencilerin en fazla talep ettiği konulardan. Öğrencinin ilk üç sorununu sağlarsanız diğer sorunları öğrenci kendisi çözüyor zaten.

SORU: Yerel basınla ilgili düşünceleriniz nedir?

TOK: Yerel  basının bir an önce dijital ortama geçmesi gerekiyor. Gazete artık belli bir süre sonra, bu kültür yok olacak. Bazı gazeteler zaten yazılı nüshalarını sonlandırdı Kayseri’nin yerel medyasının da bu alana daha güçlü sarılmasını arzu ediyorum. Biz basına destek olmayı isteriz ama basının da artık külfetli olan bu yerden dijital ortama geçişi hızlandırmanız lazım. Daha profesyonel bir ekiple bu işi yapmanız lazım. Artık yazılı basın Türkiye genelinde bir sorun oldu.  Bizim beklentilerimiz şehrimizle ilgili ne varsa onları çözüme kavuşturmaktır. Çalışmalarımızı vekillerimize veriyorum onlarda gündeme getiriyorlar.

SORU: Kayseri’yi Persinvanya ya da Fetö’nün merkezi gibi görenlere ne dersiniz?

TOK: Kayseri Pensilvanya’ya benzetilmez. Çünkü burada MHP’liler var. Onların başına Pensilvanya’yı yıkarız. Buna müsaade etmeyiz. Bunlar bir takım söylentiler. Biz Pensilvanya benzetmesini kabul etmiyoruz. Kayseri milliyetçi, ülkücü bir yapının kalesidir. Biz Pensilvanya şeytanının hiçbir elamanını barındırmayız. Devletimize teslim ederiz. Kayseri Ankara’ya sadakati, Türk milletine sadık insanları ile adlandırılır  Türk milletine sadık insanları vardır. Memleketimizi bu hain fetöcülerin şehri diye adlandırmak kimsenin haddi değildir. Burada sayıları çok güçlü kalabalık ve etkili güçlü ülkücüler vardır. Herkes kendi memleketine baksın. Memleketime fetöcü diyen kimse kulağını çeker ve devletime teslim ederim. MHP’nin bu konudaki tutumu da bellidir.  Memleketimiz için yapacağımız her şeyi yapıyoruz. Fetö bu şehrin en büyük hava kirliliğidir.  Bizlerin olduğu yerde fetöyü barındırmayız. Memleketimizin de fetö övücüleri ile anılmamasını istiyoruz. Bu memleket ülkücüleri ile anılır. Kendi şehrimi milliyetçi insanlarla anarım. Fetö konusunda herkesten bir adım ilerdeyiz

SORU: Başta Kayserispor olmak üzere Kayseri sporda başarılı mı?

TOK: Kayserispor’u Mayıs sonu inşallah ligde görmek istiyorum. MHP il başkanı olarak spora direk müdahale etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu takım herkesin takımıdır. Yarın Kayserispor küme düşerse MHP düşürdü, AK Parti düşürdü olur. O yüzden siyasetten uzak olunmalı. Kadroların doğru ve güçlü olması lazım. Futboldan anlayan adamların yönetimde olması lazım. Sporla alakası olmayan birinin yönetimde olmaması lazım. İnandığı takıma para harcayacak futbolu da bilecek Avrupa’yı dünyayı bilecek isimlerin yönetimde olması lazım. Yoksa haftada bir yönetimde olmakla olmaz. Ayda bir toplantıya gelmekle olmaz. Futbolu seven insanlar yapacak, .siyasilerde destek verecek. Rozeti bir kenara bırakıp destek olacak. Parası olan ve futbolu seven birisi olacak.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.