Özdemir: Egemenliğimiz namusumuzdur

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına, 2019 yılında dünya genelinde çok sayıda ülkede iç karışıkların baş gösterdiğini belirterek, “Bizden uzak coğrafyalarda yer alan Şili, Ekvador, Peru, Bolivya yahut Hong Kong gibi ülkelerin yanı sıra, Avrupa'da bulunan Fransa, İngiltere, Sırbistan gibi ülkelerde de önemli toplumsal olayların yaşandığı dikkatlerden kaçmamıştır.” dedi.

Özdemir:  Egemenliğimiz namusumuzdur
16 Aralık 2019 Pazartesi 17:20

İnsanlık; savaş, terör, ekonomik kriz, yaptırımlar, iklim değişikliği, bulaşıcı hastalıklar ve göçler gibi pek çok meseleyle birlikte ağır bir imtihandan geçtiğini ve bütün bunların küresel sistemle birlikte denge arayışını hızlandırmakta olduğunu ifade eden Milletvekili Özdemir, “Ancak esas olarak odaklanılması gereken konu ise hiç kuşku yok ki Genel Başkanımızın ifade buyurdukları üzere insanlığın huzurunu tesis edebilecek güvenli bir iklimin yaratılabilmesidir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan küresel sistem buna cevap verebilecek yapı, yetenek, yatkınlık ve güçten uzaktır. Dahası, Batı Bloku olarak adlandırılan kesimde yaşanan derin fikir ayrılıkları yeni ortaklık ilişkilerini doğurmaya başlamışken "müttefik ülkeler" tanımı hemen her çevre nazarında da sorgulanıyor.” şeklinde konuştu.

Özdemir, öne çıkan her meselede geçerli olan önceliğin millî egemenlik olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

Konu egemenliğimiz olduğunda kimse bizden geri adım atabileceğimizi, pazarlık konusu hâline getirebileceğimizi yahut esneklik gösterebileceğimizi beklemesin. Egemenliğimiz bizim uğruna can verip elde ettiğimiz ve koruduğumuz namusumuzdur. Kimse, fıtrat değişir sanmasın; bu kan yine o kandır. Dolayısıyla ihtiyacımız olan hava savunma sistemi tedarikini sağlamışken bunu nerede ve nasıl kullanacağımız sadece bizim irademizde olan bir meseledir.”

(Haber: Samed Aydın SUN)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.