Öğrenciler büyük bir tehlike ile karşı karşıya

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, 4+4+4 eğitim sisteminde yaşanan sıkıntıları sordu. Ataş, en az 500 bin öğrencinin özel öğretime mecbur bırakılma veya örgün eğitim dışına çıkarılma ve yine yüz binlerce öğrencinin istemediği okul türüne yerleştirilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Öğrenciler büyük bir tehlike ile karşı karşıya
13 Şubat 2020 Perşembe 16:11

4+4+4 sisteminin uygulanmaya başlanmasının üzerinden 8 yıl geçtiğini hatırlatan Ataş,  o gün okula başlayan öğrencilerinin bugün liseye geçiş sınavlarına girecek yaşa geldiklerini ve bu konuda ciddi sıkıntıların ortaya çıktığını belirtti.

“Gelecek yıl yaş kriterinin kullanılması mağduriyet yaratacak” diyen ve bu konuda uyaran İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, bu konuda Bakan Selçuk’a yönelttiği şu sorulara yanıt istedi:

“Bakanlığınız ilk kez 1.8 milyon kişinin mezun olacağı ve sınava gireceği gerçeği karşısında nasıl bir çalışma yapmaktadır?  Kapasitelerin yetersiz kaldığı ve gelecek yılda kapasitenin çok daha fazla yetersiz kalacağı ortadadır. Kontenjan arıttırmayı düşünüyor musunuz? Kontenjan artırımına yeterli fiziki imkânlar mevcut mudur yoksa olmadığı halde mi kontenjanlar artırılacaktır? Çok acı bir şekilde kimi Anadolu liselerinde sınıf mevcudu 70’e dayandığı şikâyetleri sıkça gelmektedir. Bu şikâyetlere nasıl bir çözüm bulacaksınız? Böylesine kalabalık sınıflarda eğitimlerin tam olarak verilebilmesi mümkün müdür? Özel lise sayısı son 7 yılda yüzde 340, özel liseye giden öğrenci sayısı ise yüzde 400 artmıştır. Yanlış okullaşma politikası nedeniyle öğrencilerimiz ya özel öğretime mecbur bırakılmakta ya da örgün eğitim dışına çıkmaktadır. 1 milyon 400 bin öğrencimizin örgün eğitim dışına çıktığı, yüz binlerce öğrencimizin talep doğrultusunda akademik lise yapılmadığı için istemediği okul türlerine mecbur bırakıldığı bir gerçekliği yaşıyoruz. Bu kapsamda talep doğrultusunda akademik liseler yapılacak mıdır? Yatırım planınızda bu yıl kaç lise yapmayı planlıyorsunuz?”

(Haber: Nurhan BAYRAM)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.