İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ, İŞÇİLERİN SORUNLARINI MECLİS'E TAŞIDI -VERİLEN SÖZLERİ TUTUN

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ, İŞÇİLERİN SORUNLARINI MECLİS'E TAŞIDI -VERİLEN SÖZLERİ TUTUN
09 Haziran 2020 Salı 13:03

-KORONA SÜRECİ İLE VAR OLAN EKONOMİK SORUNLAR DAHA DA ARTTI
-MAAŞLAR ASGARİ ÜCRETİN BİLE ALTINDA KALDI
-İŞÇİLERİN PARALARI PUL OLDU
-O GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN HALİ NE OLACAK?
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, işçilerin yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşımaya devam ediyor. Taşeron işçiler ile okullarda görev yapan güvenlik görevlilerinin sesi olan Ataş, pandemi süreci ile var olan sıkıntıların daha da arttığını belirtti. Ataş, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a seslenerek, işçilere verilen sözlerin tutulmasını ve enflasyona karşı korunmalarını istedi.
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, toplumun farklı kesimlerinin sorunlarının çözümü için mücadelesini sürdürüyor. Ataş, Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesi ile bu kez de işçilerin yaşadığı ekonomik sorunlara dikkat çekti. 
BAKAN SELÇUK'A SESLENDİ
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tarafından cevaplandırılması istemiyle sorular yönelten Milletvekili Dursun Ataş, öncelikle taşeron işçilere verilen sözlerin tutulmasını istedi. 
'MAAŞLAR ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KALMIŞTIR' 
Milletvekili Ataş, "24 Aralık 2017 Tarihinde yayınlanan 696 Sayılı KHK ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Hizmet Alım (Taşeron) yöntemiyle çalışan 900 bin işçi Devlet Kadrolarına veya Kamu Kuruluşlarına ait şirketlere işçi statüsünde geçiş yaptı. Geçiş yapan personel içerisinde teknik konularda görev yapan yüksekokul mezunları da bulunmaktadır. Bu yüksekokul mezunları, diğer işçiler gibi aynı şartlar altında çalışmaktadırlar. Geçiş yapan personelin Ücretleri ile Sosyal Hakları, 12 Nisan 2018 Tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23. Maddesi Uyarınca düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile geçiş yapan işçilerin ücretleri ve sosyal hakları 31.10.2020 tarihine kadar altı ayda bir yüzde 4 zam gelecek şekilde belirlenmiştir. Asgari ücrete gelen zamlarla işçilerimizin maaşları, asgari ücretin bile altında kalmıştır. Ekonomik olarak zor günlerden geçen işçi kardeşlerimiz maaşları Pandemiyle birlikte adeta erimiştir." diye konuştu. 
"İŞÇİLERİN PARALARI PUL OLDU" 
"Paraları pul olan bu işçi kardeşlerimize çalıştıkları için doğrudan nakit desteği sağlanmamış ve işçilerimiz diğer yardımlardan da faydalanamamışlardır." ifadelerini de kullanan Ataş, Bakan Selçuk'tan yönelttiği şu sorulara cevap istedi, "31.10.2020 tarihinden itibaren işçilerimizin ücretlerine uygulanacak zam oranlarıyla ve diğer özlük haklarıyla ilgili, bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır? Enflasyonunun ayarlamalı da olsa yükseldiği bu dönemde, bakanlığınız işçilerimizi enflasyona karşı korumaya yönelik bir çalışma yapmakta mıdır? İşçi ücretlerine, memur maaşlarında uygulandığı gibi, Enflasyon Farkı Oranı adı altında bir uygulamaya yönelik çalışmanız var mıdır? İlgili kanunla, geçiş yapan yüksekokul mezunlarının sosyal hakları üzerine yönelik bir çalışma var mıdır?"
O GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN HALİ NE OLACAK? 
Diğer yandan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Bakan Selçuk'a, İŞ-KUR aracılığıyla Toplum Yararına Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda geçici olarak çalıştırılan güvenlik görevlilerini de sordu. 
Pandemi süreci ile birlikte okulların kapandığını ve bu çalışanların işsiz kaldığına vurgu yapan Ataş, "Bu güvenlik görevlisi arkadaşlarımız okul müdürlüklerince verilen talimatlar doğrultusunda güvenlik dışında da birçok işi yerine getirmektedir. Pandemi sürecinde, okulların kapanmasıyla işsiz kalacak ve gelecek kaygısı içerisinde olan güvenlik kardeşlerimizin işlerinin süreklilik arz etmesi son derece önemlidir. Okul bitimine kadar okulda görev yapan güvenlik görevlileri; okulu, öğrencileri ve okul çevresini çok iyi şekilde tanımaktadır. Çocuklarımızı kura usulü belirlenen geçici güvenlik görevlilerine değil de, kurumda sürekli çalışan güvenlik görevlilerinin gözetimine teslim etmek, öğrenci velilerimiz açısından da son derece önemlidir.  Bu kapsamda; TYP kapsamında okullarımızda çalışan Güvenlik Görevlileri’nin işlerinde sürekli çalışmalarına yönelik bir çalışmanız var mıdır?Okulların kapanmasıyla işsiz kalacak bu arkadaşlarımıza maddi destek verilmesiyle ilgili bir düşünce veya çalışmanız var mıdır Okullarımızda toplamda geçici olarak kaç güvenlik görevlisi çalışmaktadır?" diye sordu. (Haber: Davut Güleç)

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.