İYİ Parti İl Başkanı Hayvan ve Saman Pazarında besicileri dinledi

İYİ Parti İl Başkanı Hayvan ve Saman Pazarında besicileri dinledi
25 Ağustos 2020 Salı 17:21

İYİ Parti Kayseri il başkanı Sebati Ataman, kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken  Türkiye'de tarım ve hayvancılığın can çekiştiğini açıkladı.

Hayvan ve saman pazarına giden İyi Parti İl Başkanı Sebati Ataman ve yönetim kurulu üyeleri hayvan pazarında besiciler ve Samancıların dertlerini dinledi.

Besiciler ve samancılar ile yaptığımız görüşmelerde, geçen sene tonunu 350 TL’ye aldıkları samanı bu günlerde 800-850 TL’ye aldıklarını, samanın bu kadar pahalı olmasının en büyük nedeninin, hayvancılık ve çiftçilikle uğraşmayan başka meslek sahipleri ve zenginler tarafından stoklanması olduğu bu şartlarda besicilerin zor günler yaşadığını böyle giderse hayvancılığın bitme noktasına geldiğini üzülerek öğrendik.

Besiciler geçen yıl canlı  kilogramını  21 TL’ye sattıkları hayvanı bu yıl canlı kilogramını 31 TL’ye sattıklarını, karkas eti geçen sene 29 Tl’ye sattıklarını bu yıl ise 33,5 TL’ye sattıklarını, yemin torbasının geçen sene torbasının 50 TL olduğunu bu sene ise torbasının 88 TL’e olduğunu söyleyen besiciler, Kayseri’de hayvancılık yapan besicilerin kurban sonrası hayvan alamadıklarını, besi çiftliklerinin %80’inin boş olduğunu öğrendik.

Bir inek günlük 35 TL’lik yem yerken,  15 litre süt veriyor, süt toptancıları 2,20 krş dan süt alıyor. Yani yem parasını bile karşılayamıyor.  Eğer kendi satarsa 3 TL’ye satıyor, emek ve diğer masraflar hariç. Böyle bir durumda nasıl insanlar hayvan besleyebilir…

Hayvancılığın bitmemesi için, saman stokçuluğunun önlenmesi ve stokçuların tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. Hayvancılık için verilen teşviklerin kontrol edilmesi, Kayseri’de  modern bir hayvan pazarının kurulmasının, mera alanlarının mera vasfından çıkarılmamasının ilimiz ekonomisi ve besiciler için son derece önem arz etmektedir.  Kendi kendine yeten ülkemiz maalesef, tarım ve hayvancılıkta can çekişmektedir." (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.