‘İttifak devam etmeli, genişletilmeli’

​​​​​​​Gündemle ilgili bazı sorularda, şimdilik konuşmak istemediğini belirten, kısa yanıtlar vererek sorularımızı geçiştirmeye çalışan Özer, işsizlik, ekonomi, fetö, boşanmalar, Suriyeliler, parti içi hizipleşme, blok-çarşaf liste, belediye başkanları ve partilerin başarısını değerlendirdi.

‘İttifak devam etmeli, genişletilmeli’
10 Mart 2020 Salı 11:57

Kayseri Star Haber Gazetesi olarak Başkan Özer ile yaptığımız röportaj ve bazı satır başları şöyle:

*Seçim öncesi söz verdim. Partimizi Kayseri’de iktidara taşıyacağız ama örgütlenmede herkese iş düşüyor.

*Blok-çarşaf liste çatışmasına ve AKP’ye karşı blok oyunu çektim. Çarşaf listeden gelen bazılarının çalışmadığını gördüm

*Partimi ve partililerimi çok seviyorum, sonsuz sevgim var. Hır ve menfaatlere karşıyım.

*Kendimi ve ekibimi başarılı bulmasam kesinlikle aday olmazdım. Pirtiyi kim ileri götürecekse başımın üstünde yeri var.

*Eksikliklerimiz, kadın ve gençlik kollarının yapılanmasında. Bunu gidermek istiyorum. Kapı kapı yine broşür dağıtacağım.

*Oy oranını artırdık. Cumhuriyet konseri ve çalıştayı gibi pek çok ilkleri yaptık.

*Bu ittifak devam etmeli hatta genişletilmeli. Parlamenter sistemden yana, tek adam rejimine son vermek isteyen kim varsa onlarla devam etmeli

*Ekonomi çok kötü. İşsizlikte iş bulma gibiyiz. Boşanmalar, pahalılık, kapanan işyerleri arttı, üretim azaldı.

*Kayseri sanayi şehri idi. Halı, mobilyada üretim azaldı, pastırma-sucuk, halıda bile özelliğimizi kaybediyoruz.

*Çetin Arık’ı başarılı buluyorum. Kayseri’nin sesi ama yeterli değil. Ana muhalefet ve millet ittifakı da başarılı.

*Kayseri, hep iktidarın yanında  çantada keklik görüldüğü için, kamu yatırımlarında, destek ve teşviklerinde ötelenmiş.

*Dünyada kadın olmak zordur ama kadınlarımız çok güçlüdür. Dünyada ilk kadın hareketinin başladığı şehirlerden birindeyiz.

* Parlamenter sisteme geçilmeli. Meclis daha çok güçlendirilmeli. Şu anda çok hassas bir noktadan geçiyoruz.

*Tramvay yeraltına alınmalı, trafik sorunu çözümlenmeli, yeşil alan çoğaltılmalı, verimli araziler korunmalı

* Kayseri’de sosyal hayat yok. Gençlerin işi ve aşı yok. Gençlerin geleceğe güveni yok. Ümitleri yok. CHP gençlerin umudu olacak.

*Memduh Büyükkılıç çok nezaketli bir başkan. Seçim sonrası da nezaketini gösterdi ve bizleri ziyaret etti.

*Adalet için yürüyen, ‘şehitler gelmesin, teröre son verilsin’ diyen bir genel başkana saldırı girişimi oluyor. Bu konuyu çözmemiz lazım

*Kayseri halkı kimin fetöcü olup olmadığını çok iyi biliyor. Siyasi ayağına Türkiye’de dokunulmadı. Kırmızı plakalı araçların nerede kimler için durduğunu da unutmadık.

SORU: Yeniden seçildiğiniz için kutlarız. Peki verdiğiniz sözleri tutabilecek misiniz?

ÖZER: Öncelikle bütün Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Seçim sürecini tamamladık. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarını Kayseri’ye taşımak bizim tek amacımız. Her şey çok güzel olacak

SORU: Eksiklerinizi, hatalarınızı bildiğinizi söylüyorsunuz nedir bunlar?

ÖZER: Örgütün içinden gelen birisiyim, sahalardayım. Kapı kapı dolaştım. Eksikliklerimizi artılarımızı çok iyi biliyorum. Eksikliklerimizin farkındayım. Bunları tamamlamamız gerekiyor. Ama tek başına buna bizim gücümüz yetmez. Sadece seçilmişlerin de gücü yetmez.. Bütün partililere büyük işler düşüyor. Örgütlenerek mahalle mahalle örgütlenerek bunu başaracağımıza inanıyorum.

SORU: Bir çarşaf, bir blok liste dediniz. Sizce hangisi?

ÖZER: Parti içinde değil AKP karanlığına karşı adayım diye blok önergemi çektim.  2 yıllık bir tecrübe var. Yaşanmışlık var. Daha önce çarşaf listeden yönetime girmiş birisiyim. Partililerimi rencide etmeyi sevmiyorum. Partim ve altı ok hakkında. Benim için önceliğim altı oktur. Partime, herkese  karşı sonsuz bir sevgim var. Atatürk’ün çizgisinde giden herkese sonsuz bir sevgi besliyorum.

SORU: Blok-çarşaf listede kişisel menfaatler mi öne çıkıyor?

ÖZER: Bazen kişisel menfaatler bunun önüne geçebiliyor. Bunun önünde durmaya çalışıyorum. Bundan öncede blok listeyi tercih ettim. Daha güzel olacağına inancım var. Bizim tüzüğümüzde çok net bir şekilde aslolan çarşaf listedir. Blok liste ile de seçim yapılabilir der. Kayseri bu konuda biraz istisnaydı. İlk defa blok liste ile seçim yapıldı

SORU: Kendinizi başarılı bir başkan buluyor musunuz?

ÖZER: Başarılı bulmasam aday olmazdım. Aslolan partinin başarısıdır kişilerin değil. Aday olmadan önce de kendimi çok tarttım. Partimi ileriye taşıyan her kimsenin başımın üstünde yeri vardır. Tecrübe sahibi olduğumu düşündüm. Örgütümden aldığım güçle bu göreve talip oldum. CHP’ nin il başkanı olmak en güzel görevlerden biridir. Bu hep böyleydi böyle de kalacak. Başımız dik olacak. Koltuklara yakışır halde hareket etmeliyiz

SORU: Eksikleriniz ve başarısızlığınız nerede?

ÖZER: Kadın kolları ve gençlik kollarında. Sadece partiye hizmet etmeli. Ben böyle gördüm. En büyük eksiklilerimiz gençlik ve kadın kollarıydı. Bu süreç etrafında ve sonrası süreçte de kapı kapı gezdim adayların arkasında oldum. Bugün olsa yine yaparım. Partimin bir neferiyim. Ben bu eksikliği gidereceğimize inanıyorum. Örgütümüze biraz az zaman ayırmışım. Daha fazla bir arada olacağız. Oy oranlarımızda artış yaratmak istiyoruz.

SORU: Başarılarınız nedir?

ÖZER: Sadece ve sadece parti hizmetini bilirim. Benim aldığım parti ahlakı bu yöndedir. Baskın bir seçimle karşı karşıya kaldık. Kapı kapı gezip kendim broşür dağıttım. Oy oranlarımızı asla düşürmedik. Kayseri’de pek çok ilkleri yaptık. İl başkanları toplantısı yaptık. Haluk Levent Cumhuriyet konseri düzenledik. Buna benzer pek çok çalışmalarımız oldu. Özel günlerimizi milli bayramlarımızı hiçbir zaman tek bir etkinlikle kutlamadık. Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinde tiyatromuz oldu..

SORU: İttifak konusunda tabandan talep mi çoktu, rahatsızlık mı var?

ÖZER: İttifak oluşmadan öncede tabandan böyle bir talep vardı. Yeşilhisar ilçesinden de böyle bir talep vardı. Taban hazırdı. Kayseri’de taban bunun bilincinde ve hazırdı.  İttifak devam etmeli. Hem de büyüyerek ve genişleyerek devam etmeli. Parlamenter sistemden yana tek adam rejimine son vermek isteyen kim varsa onlarla devam etmeli.

SORU: Seçmen ne diyor, sokakta durum nasıl?

ÖZER: Sokakta en büyük sorun işsizlik ve ekonomi. İnanın iş ve işçi bulma kurumu gibiyiz. Ekonomi çok kötü Çocuklarımızın nasıl yetişeceği çok önemli. Devletimizin sahip çıkması gerekiyor.

SORU: Kayseri sanayi şehri ‘İşini bilen bir şehir değil mi?

ÖZER: Eskiden Kayseri sanayi şehriydi. Halıcılık ve mobilyada öncü bir şehirdi. Şu an OSB’nin yeri belli. Pastırma ve sucuğu birileri başka bir şehre pazarladı. Emek yok, iş yok, aş yok. Olumsuz bir tablo var.

SORU: Kayseri milletvekillerini ve Çetin Arık beyi başarılı buluyor musunuz?

ÖZER: CHP milletvekilimizi başarılı buluyorum Çözüm ve sorunları biliyorlar. Kayseri şimdiye kadar çantada keklik bir şehir olarak görülmüş. Hep işini bilir şeklinde ötelenmiş. Bunun devam etmemesi gerekiyor. Çözüm CHP’nin iktidarı ve biz buna hazırız. İktidar milletvekilleri başarılı olsa Kayseri böyle geriye mi giderdi?

SORU: Kadın parti başkanı olmak nasıl bir şey?

ÖZER: Dünyada kadın olmak zordur. Ama kadınlarımız çok güçlüdür. Hele de Cumhuriyet kadınları atasına olan borcundan dolayı çok güçlüdür. Dünyada ilk kadın hareketinin başladığı şehirlerden birindeyiz. O güç kadının kendi içinde. Bu sorumluluklar sadece kadınları kapsamamalı.

SORU: Başkanlık sistemi mi, parlamenter sistem mi?

ÖZER: Parlamenter sisteme geçilmeli. Meclis daha çok güçlendirilmeli Şu anda çok hassas bir noktadan geçiyoruz. İsterseniz bu sorunuzu daha sonra çok net bir şekilde daha sonra cevaplayayım.

SORU: Suriyeliler konusunda düşünceniz neler?

ÖZER: Suriyeliler konusunda daha sonra konuşalım.

SORU: Kayseri’nin temel sorunları neler?

ÖZER: Büyükşehir temel sorun. İşsizlik eğitimsizlik ve aileler. Çocuklarımıza gençlerimize ve kadınlarımıza gereken eğitim ve desteğimizi sağlamalıyız.

Olmayan trafik sorunumuz var.. Kavşaklarda ada yapısı oluşturuldu. Kayseri şehir hastanesinin konumu ve yeri de büyük bir sorun. CHP sosyal belediyecilikle halkın refahı için ne gerekiyorsa yapacak. Tramvay hattı ile olmayan bir trafik sorunu yaratıldı. Kayserinin en güzel yani geniş caddelerinin olmasıydı. Tramvay yer altına alınmalı. Ağaçlandırma sorunu da var. Yeşile düşman bir rejim tarafından yönetiliyoruz. Dışardan geleneler ağaçsız br memlekette yaşadığımızı söylüyor.

SORU: Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde pek yoksunuz gibi?

ÖZER: Belediye meclisi olarak 3 tane meclis üyemiz var. Özgür bey bu işi çok iyi yapıyor. Fatma ve Cemal bey de var. Toplantılarımızı daha sık yapacağız. Belediye meclis üyelerimizle yaptığımız toplantıda şehir ve ilçelerin yararına ne varsa biz oradayız ama olumsuz bir şey varsa biz onun da karşısındayız.

SORU: Kendinizi başarılı buluyorsunuz ama seçmen ve sokak pek öyle demiyor..

ÖZER: Çalıştık çalışmasına ama biz çalıştığımız gösteremedik. Bu dönemde çalıştığımızı da göstereceğiz. T.C. ibaresi ile ilgili meclis üyelerimiz ulusal basında yer aldı. 4 ilçemize meclis üyelerimizin çabalarıyla T.C. ibaresi yapıldı. Bu ittifakın başarısıydı. Kayseri’de sosyal hayat yok. Gençlerin işi ve aşı yok. Gençlerin geleceğe güveni yok. Ümitleri yok.

SORU: Genel başkan başarılı mı?

ÖZER:CHP döneminde gençlerin umudu olacak. Gençler ve partililer iktidarı bekliyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nu çok başarılı buluyorum ve her zaman takdir ediyorum.

SORU:Siyasi partilerle Kayseri ortak aklı’ toplantısı olabilir mi?

ÖZER: Kayseri’de ayda bir toplanalım düşüncesi var. Güzel olan düşüncelerin her zaman yanındayız. Geçmişte eleştirdikleri su parası, ekmek, belediye çalışmaları gibi hepsini şimdi kendileri uygulamaya başladılar. Rahmetli CHP’li Niyazi Bahçecioğlu’nu taklit etmeye başladılar.

SORU: İktidar partisinin ve Memduh Büyükkılıç’ın ziyareti nasıldı?

ÖZER: Memduh başkan adaylığı döneminde de bunu yapmıştı. Çok nezaketli bir başkan. Seçim sonrası da nezaketini gösterdi.

SORU Adalet yürüyüşü, saldırı ve davasında da eleştirildiniz?

ÖZER: Adalet yürüyüşünde direk olmasa da genel başkana yapılan saldırıyı kınadım. Adalet için yürüyen, Şehitler gelmesin, teröre son verilsin diyen bir genel başkana saldırı girişimi oluyor. Bu konuyu çözmemiz lazım. Adalet yürüyüşü davasında ilk duruşmada bilgi eksikliğimiz olmuştu. Bilgi akışında da bilgi eksikliği olmuştu. Dediğim gibi bir eksikliğimizi biliyoruz.

SORU: Kayseri birilerinin dediği gibi fetö’nün merkezi mi?

ÖZER: Kayseri halkı kimin fetöcü olup olmadığını çok iyi bir şekilde biliyor. Zaten siyasi ayağı sadece Kayseri’de değil Türkiye’nin hiçbir yerinde dokunulmadı. Kırmızı plakalı araçların nerede kimler için durduğunu da unutmadık.

SORU: İnanın sizinle röportaj yapmak güzeldi ama bu kez yanıtlarınızdan pek keyif almadık, siz aldınız mı?

ÖZER: Zor günlerden geçiyoruz. Bende almadım. Bir başka zaman daha net konuşuruz.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.