‘İş, tayin, torpil, özel görüşme talebi çok’

‘Seçimde kesinlikle aday değilim’ diyen AK Parti il başkanı Şaban Çopuroğlu ‘Liderimiz ne derse o’ diyerek açık kapıda bıraktı

‘İş, tayin, torpil, özel görüşme talebi çok’
03 Mart 2020 Salı 12:00

Başkan Şaban Çopuroğlu ‘gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Çopuroğlu ile yapılan özel röportajda Canan Bayram ve Davut Güleç sordu, Samed Aydın Sun fotoğrafladı..

Yaptığımız özel söyleşi ve bazı konu başlıkları şöyle:

*İlçe kongrelerimiz 14 Mart’ta başlıyor. Çok aday var. 4-5 ilçe ve yönetiminde değişiklik olabilir.

*Sürekli halkın arasındayız. Yürüyüşte Memduh Büyükkılıç başkanımın hızına kimse yetişemez.

*Aday seçim kriterlerimiz arasında, aktif, dinamik, kapısı herkese açık, sosyal medyayı iyi kullanma var.

*Nüfusu 45 il’in üzerindeki Melikgazi’de, başkanımız Mustafa Palancıoğlu diğer başkanlarımız da çok başarılı, iyi işler yapıyorlar.

*İttifak ortağı olduğumuz ilçelerde başkanlar çok iyi ve Büyükşehir ile organize çalışıyor.

*İl, Melikgazi, kadın ve Gençlik Kolları başkanları ile aynı apartmanda oturuyoruz.

*Havalimanının genişletilmesinde yol aldık, YHT’de 140 km için 1 milyar dolarlık kılçık atılacak.

*’Kayserili işini bilir’den artık ‘Kayserili talep eder’e döndük. Genel bütçeden daha çok pay istiyoruz.

*Çeşitlenen turizmde, bazı ülkelerdeki gurbetçilerimiz sayesinde daha avantajlıyız, iyi tanıtım şart.

*Gelenlerin memnun ayrılmasını istiyor, herkesi Kayseri’ye davet ediyoruz.

*Karşınızdakine ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz çok önemli.

*İttifakta ve diğer il başkanları ile sorun yok. Şehrin sorunları için bir araya gelmek istiyoruz.

*Siyaset bisiklet gibi, sürekli pedalını çevirmek lazım. Yoksa başarılı olamazsınız

*8 vekilimiz, 17 belediyemiz ve ortada başarı var. Çalışmayan avucunu yalar.

*Fetö konusunda liderimiz ve Elitaş söyledi. Bu iş kökünden ve temelinden çözülecek.

*Şehrimizde ve ülkemizde yaşayan, suç işleyen hiçbir yabancı bu topraklarda kalamaz.

*Kırsal kesime yatırım gidiyor ama nüfus az olunca insanlar şehre göçüyor.

SORU: İl ve ilçe aday adaylarında durum nedir?

ÇOPUROĞLU; Samimiyetle söyleyecek olursak bizim açımızdan adaylar belli değil.

Müracaatlara çok yoğun bir talep var. Talas için müracaatlar var. Sarız için Pınarbaşı içinde müracaatlar var. Merkez ilçeler için biraz daha fazla başvuru var.

SORU: Başarısızlık ya da sizin kriterlere uymayan kaç ilçe başkan ve yönetiminde değişiklik olacak?

ÇOPUROĞLU: Değiştireceğimiz ilçeler daha kafamızda netleşmedi. 4-5 ilçede daha aktif ve dinamik müracaatlar içinden elde edeceğimi bilgi ve istişare ile adaylar tercih edeceğiz. Mevcut başkanlarımızdan daha aktif olacağını düşüneceğimiz bir aday olursa onu tercih edeceğiz. Kapımız herkese açık. Biz işimizi istişare ile yapıyoruz. Belli olsa müracaat eden kişilere bizim adayımız belli deriz.

SORU: 17 Belediye başkanını başarılı buluyor musunuz?

ÇOPUROĞLU: Belediye başkanlarımız gayet başarılı. Başta en büyük ilçemiz Melikgazi başta olmak üzere hepsi güzel gidiyor,

SORU: Başkanlarda aradığınız önemli kriterler nedir?

ÇOPUROĞLU: İttifak ortağımızın belediyeleri de güzel çalışıyor. Elhamdülillah iyi organize olduk. Biz tüm ilçe başkanlarımızla aynı binada komşuyuz. Hepimiz bir aradayız. İlçe başkanlarımız vatandaşı dinliyor mu ona bakıyoruz. İlçe başkanlarının sosyal medya hesapları olmak zorunda. Bazı ilçelerimiz 18 paylaşım yaparken bazı ilçelerimiz binlerce paylaşım yapmış. Bu bir eksikliktir. Biz kararı tek başımıza almayız. İstişare ile alırız.

SORU: Kayseri yıllardır beklediği, istediği kamu yatırımlarını alamıyor. Yüksek Hızlı Tren, Erkilet havalimanının genişletilmesi, destek ve teşvikler gibi.

ÇOPUROĞLU: Havalimanı ile alakalı bir yol aldık. Havaalanı büyüyecek. Hızlı tren konusunda  140 km 1 milyar dolardan bahsediliyor. Bununla alakalı uğraşıyoruz. Biz her yaptığımız işi anlatamıyoruz. Geç kaldığımız zamanlar oluyor. Ankara ziyaretlerimizde ilgili daireleri ziyaret ediyoruz. Kaynak ayrılıp ayrılmadığına bakılmalı.

SORU: Kayserili işini bilir derken Kayseri tabiri ile ütüldük mü?

ÇOPUROĞLU; 564 gün oldu. Geldiğimiz günden beri ‘Kayseri işini bilir’ modundan çıkıp, ‘Kayserili işini takip eder’e döndük. Bundan çıkmamız lazım. Ankara’da çalışıp milletvekillerimizi yormaya çalışıyoruz. Devlet bütçesinden Kayseri hatırı sayılır bir oran alsın istiyoruz. Sanki biraz yol aldık gibi. Kamu kaynağı veya dış kaynaklı kredi konusuna çalışmalarımız devam ediyor.

SORU: Cumhurbaşkanlığı Strateji Daire Başkanlığının son 20 yılda Kayseri’nin kamu yatırımlarından istediği payı alamadığını görüyoruz. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

ÇOPUROĞLU: Şimdiye kadar geldiğimiz dönem içinde herkes tevazu içinde çalışıyor. Zaman içinde bir rakama dökülür. Ona göre kamu yatırımı alındığı ortaya çıkar. Büyük projeler ha deyince olmuyor. Nuh Naci Yazgan tramvay hattına, millet bahçesi, Keykubat millet bahçesi gibi projelere de başlayacağız.

SORU: Kamudan istediği yatırımları alamadığı gibi şehir olarak şehre turustide tam anlamıyla çekemiyoruz.

ÇOPUROĞLU: Hiç konuşulmuyor belki şöyle bir durum var. Şehre para turizmden geliyor. Kayseri’ye kayağa gelmiş biri yiyecek bir şey alır, Kayseri yazan tişört alır. Kayseri’den bu noktada bizim uğraştığımız daha fazla turist gelmesi. Birincisi sağlık turizmi, yeme içme mekanları şehirde gezebileceği yerler olmalı. Bize de görev düşüyor ama vatandaşlarımızın gastronomi turizmine destek olması lazım. Vatandaşlar sosyal medya hesaplarında Kayseri’ye özel olan şeyleri paylaşsınlar.

Çünkü dünyaca en fazla instgram hesabı Türkiye’de diye biliyorum. Bu hesaplardan yemek paylaşmak tabi ki doğru değil. Ama kahve falan mekanlarda içilir diye paylaşım yapılır. Bizde siyasiler olarak uçak seferleri için destek verirsek o da iyi bir iş olur bizim için.

SORU: Kayseri’ye gelen turist bizden ne istiyor, ne bekliyor, biz ne yapıyoruz?

ÇOPUROĞLU: Bir kişi şehire girişte kanaat notunu verir Havaalanında, apronda valizin çıkışından caddelere yeşilliğe bakıyor. Bu kanaati oluşturmak biz siyasilerin vazifesi. Herkesi Kayseri’ye davet etmeliyiz. Ne söylediğinizden ziyade nasıl söylediğiniz önemli. İnsanlarla karşı karşıya geldiğinizde jest ve mimikleriniz her şeyi anlatıyor her fırsatta. Kayseri özelinde vurgulamalar yapmamız lazım. Konuşurken mutlaka konuyu Kayseri’ye, mantıya gilaburuya, pastırmaya getiriyorsunuz. Hepsi bir araya gelirse bunları halledeceğimizi düşünüyorum.

SORU: Kayseri’ye gelince neden destek, teşvik yok, kaynak bulunamıyor?

ÇOPUROĞLU: Bir memleketin devlet imkanları ve turizm gelirleri vardır. Genel bütçe konusunda Ankara’da uğraşıyoruz. Buraya kaynak bulunması konusunda çalışıyoruz. Kayserili işini bilir modundan çıktık yol almaya çalışıyoruz.

SORU: Kayseri’de kayıp bir nüfus mu var? Bunu açacak olursak, çevre iller göçten çökmüş durumda. Kayseri’de Türkiye’de 2018’de 12. İken bugün 15. Büyükşehir. Kısaca, Kayseri’de yaşayıp, nüfusu başka illerde olanlar çok mu?

ÇOPUROĞLU: Kayseri’de 100 bin civarında sığınmacı var. 1 milyon 400 bin nüfusumuz var. Bunlarda 1 milyon 550 bin.  Sanmıyorum.

SORU: Kayseri’de siyasetçiler, hizmet noktasında pedalı iyi çeviremiyor mu?

ÇOPUROĞLU: Siyaset bisiklet gibidir pedalını çevirmediğiniz sürece başarı beklemeyin. Zaman zaman sahada çalışıyoruz. Vatandaş seçim mi var kı geldiniz diyor? Sahada ne kadar çalışırsanız hiç boşluk bırakmazsanız öyle başarılı olursunuz. Çalışmazsanız rüzgara bırakıp gidersiniz.

SORU: Yani kendinizi ve ittifakı başarılı buluyorsunuz doğru mu ?

ÇOPUROĞLU: Elhamdülillah ortada başarı var. İki kardeş var bunu herkes kendine çekerse ittifak kaybolur ortada iki kardeşin ortaklığı var. Çalışmazsan avcunu yalarsın tempolu çalışırsak bugünkü konuştuğumuz gibi yarında konuşuruz. Son dakikaya kadar gayretiniz devam ederse Allah bereketlendirir. Son dakikaya kadar sahada çalışmanız lazım. ama kapıyı örterseniz misafiriniz var alıyım mı diye soran olursa başarıyı bekleyemezsiniz. Tempoyu düşürürseniz avucunuzu yalarsınız.

SORU: Kayseri’nin fetö’nün merkezi şeklinde basına yansıyan detaylar var: Fetö ve Kayseri konusunda düşünceniz nedir?

ÇOPUROĞLU: Elitaş bizim sözcümüzdür. Konuştukları geçerlidir. Eğer arzulayan varsa Elitaş ve Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını bir daha dinlesin. Sayın bakanın ifadeleri teşkilatımızın resmi görüşleridir.

SORU: Suriyeliler konusunda seçmenin size söyledikleri nedir? Burada kalmalı mı yoksa güvenli bölgelere mi gönderilmeli?

ÇOPUOĞLU:; Suç işleyen Suriyeli varsa Türkiye’ye kimse sığınamaz. Cumhurbaşkanımız güvenli bölgeye 25 bin konut yapılması talimatı verdi. 4 milyona yakın Suriyeli oldu  Devletine milletine ihanet eden vatandaşlarımıza ihanet eden varsa tabi ki karşılığını görmeli. Bu insanların bir kısmı güvenli bölgelere kendiliğinden gider. Gitmeyen de illa ki olacaktır.

SORU: Seçmenin, vatandaşın en çok talebi, isteği nedir? Kapınızı ne için çalıyor?

ÇOPUROĞLU: Önümüze çıkanlar genelde iş ve tayin torpil talebinde bulunuyor. Liyakate uygunsa talep ettiği şeyi uyguluyoruz. Liyakat ehliyse yapıyoruz.  Vatandaşın en büyük talebi özel görüşme oluyor. Teşkilat koordineli şekilde görüşmeler yapıyor. Vatandaş evine çağıyor yetiştirmekte zorlanıyor. Yoğun bir teveccühü var. Her hangi bir kısıtlama olmadan herkesi ziyaret etmeye çalışıyoruz.

SORU:İl başkanlığına aday mısınız?

ÇOPUROĞLU: daha öncede söyledim. Kesinlikle aday değilim. Ancak Cumhurbaşkanımız ve büyüklerimiz ne görev verirse ona hazırım.

Sayın Çopuroğlu keyifli bir sohbetti teşekkür ederiz.

ÇOPUROĞLU; Ben teşekkür ederim.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.