Eda Albayrak: Atatürk'ün aydınlık mirası TTK, geçmişi karanlık olanlara bırakılamaz

Eda Albayrak: Atatürk'ün aydınlık mirası TTK, geçmişi karanlık olanlara bırakılamaz
28 Nisan 2020 Salı 17:50

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Gençlik Örgütleri İl Başkanı Eda Albayrak, Türk Tarih Kurumuna Ensar vakfında  geçmişte görev yapan Prof.Dr.  Ahmet Yaramış'ın atanmasına sert tepki gösterdi. Albayrak ' Atatürk'ün aydınlık mirası TTK, geçmişi karanlık olanlara bırakılamaz' dedi ve şu açıklamayı yaptı.

"Üzerinde yaşamaktan gurur duyduğumuz bu topraklara, milyonlarca insanın canını hiçe sayarak; emeğiyle, umuduyla, inancıyla bir, kanıyla mücadele ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ne ve şanlı tarihine asla yakışmayacak talihsiz bir hadise ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı tarafından alınan bir karar ile Türk Tarih Kurumu'nun başına Milli Mücadele ve Atatürk düşmanı ayrıca Ensar Vakfı'nın Afyonkarahisar yönetim kurulu üyesi olan Prof. Dr. Ahmet Yaramış getirilmiştir.
Türk Tarih Kurumu, Türk tarihinin ilk kaynaklardan araştırılması amacı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifi ile 12 Nisan 1931'de kurulmuş bir araştırma kurumudur. Atatürk'ün tarih bilinci ile bilinçlenmiş bir toplum olmamız için kurdurduğu ve bizlere miras bıraktığı Türk Tarih Kurumu'na yakışmayan, Türk tarihine aleni bir hakaret teşkil eden bu tutum ve atamaya karşı olduğumuzu belirtiriz.
Kendi yandaşlarını kurum ve kuruluşlara yerleştirerek kendi fikri hakimiyetlerini kurma amacı güden liyakatsızca uygulamalarına devam eden iktidar, Türk Tarih Kurumu için bu adımı yakıştırmış, bu atılan adım ile amaçlarının Mustafa Kemal Atatürk'e, onun silah arkadaşlarına, bu ülke için ömrünü veren şehitlerimize ve tarihimize olan düşmanlıklarını gözler önüne sermişlerdir. Tüm bunların yanında gündemde yer edinmiş ve hafızalarımızda dün gibi kara bir leke olarak kalacak olan çocuk istismarlarının organize kötülük çetesi haline gelen Ensar Vakfı'nın, Afyonkarahisar yönetim kurulu üyesi olan bu zaatın Türk Tarih Kurumu'nun başına geçirilmiş olması iktidar rejiminin ahlaksızlığının en berrak icraatıdır. Emanet edilen çocuklara karşı ihanet içerisine giren bir vakfın bünyesinde hizmet eden kişilerin itibarsızlığı, büyük tarihimize karşı da aynı hezeyan içerisine giereceklerinin öncülüdür.
Vakıflar ve dernekler aracılığı ile para aklayanlar şimdi de tarihimize diktikleri gözleri ile yine iş başındadırlar. Lakin unuttukları bir şey vardır ki bu ülkenin kurucusu Atatürk'ü ve cumhuriyeti yüreğinde, fikrinde ve eylemlerinde yaşatan insanların çokluğu ve sevgilerinin büyüklüğüdür.
Atatürk'ün,"Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır" sözünden ve tarihimizden aldığımız güç ve yaşadığımız haklı gurur ile yapılan yanlıştan dönülmesini, aksi takdirde bu halkın gereken tepkiyi ve adımları atacağını belirtiriz.^"(Haber: Davut Güleç)

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.