“Devletin gücü yok mu?”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, İçişleri Bakanlığı’nın İdlib için bazı dernek ve vakıflarla işbirliği yaparak yardım kampanyasını düzenlemesini TBMM gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“Devletin gücü yok mu?”
27 Şubat 2020 Perşembe 17:16

Söz konusu dernek ve vakıfların kamuoyunda farklı iddialarla gündeme geldiğini hatırlatan Arık, soru önergesinde şu görüşleri dile getirdi:

“İçişleri Bakanlığı, 16.01.2020 tarihinde tüm merkez ve taşra teşkilatlarına bir yazı göndererek, İdlib için AFAD’ın koordinasyonunda Beşir Derneği, Deniz Feneri Derneği, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Hayrat Vakfı, Aziz Mahmut Hüdai Vakfı ve Sadakataşı Derneği’nin işbirliği ile ‘Bir aradayız, İdlib’in yanındayız’ adı altında kampanya düzenlendiği duyurularak, kampanyaya destek istenmiştir. Bu bağlamda;

                1-) Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin insani yardım için düzenlediği kampanyayı organize edecek gücü yok mudur ki, aralarında kamuoyunda Atatürk düşmanlığı, yolsuzluk, tecavüz gibi konularla gündeme gelen dernek ve vakıflar bu işin paydaşları arasına alınmıştır?

                2-) İçişleri Bakanlığı söz konusu dernek ve vakıflarla bundan önce her hangi bir işbirliğine girmiş midir? Girmiş ise hangi konularda, nasıl bir işbirliği yapılmış; kaç lira para toplanmıştır. 

                3-) İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyunda tartışılan ve gerektiğinde sorgulaması gereken dernek ve vakıflarla işbirliği yapmasını etik buluyor musunuz?

                4-) ‘Bir aradayız, İdlib’in yanındayız” kampanyasında ne kadar bağış toplanmıştır, bu bağış nasıl değerlendirilmiştir?’

(Haber: Davut GÜLEÇ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.