CHP’li Özer: tarım bakanı kendini yalanlıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Kayseri’de yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli’nin Türkiye’de tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiğinden dahi habersiz olduğunu belirten Özer, “Sayın Bakan kendi kendini yalanlamaya devam ediyor. Dün ‘Türkiye’de para var ki ithalat yapıyor’ diye saman ithalatını savunmaya çalıştığını unutan Sayın Bakan, bugün kendi kendini yalanlıyor” diye konuştu.

CHP’li Özer: tarım bakanı kendini yalanlıyor
23 Şubat 2020 Pazar 16:49

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Kayseri’de katıldığı programda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye tepki gösterdi. AKP iktidarı döneminde tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiğini kaydeden Özer, Türkiye’nin sığır ithalatında dünya ikincisi, Avrupa birincisi olduğunu hatırlattı. Dünyanın kendi kendine yeten 7 ülkesinden biri olan Türkiye’yi saman ithal eden ülke durumuna AKP politikalarının getirdiğini belirten Özer, “Bugün bir Türkiye gerçekleri var, bir de AKP’nin gerçekleri var. Örneğin AKP’nin enflasyonu yüzde 10’lar seviyesinde geziyor, ama hiç hesap bilmeyen vatandaşlarımızda biliyor ki gerçek enflasyon bunun çok çok üstünde. Zaten AKP işçinin memurun ücretine gelince kendi enflasyonunu baz alıyor, ama doğalgaza, vergi ve harçlara gelince Türkiye gerçeklerini baz alarak yüzde 50’lere varan zamlar yapıyor” diye konuştu.

AKP’nin tüm politikalarının yalan üzerine kurulduğunu belirten Özer, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “O kadar çok yalan söylüyorlar ki, kendileri de yalanlarına yetişemiyor. Dün söylediklerini bugün yalanlayıp, yarın yeni bir yalanla halkın karşısına çıkıyorlar. Sayın Bakan’da kendi kendini yalanlamaya devam ediyor. Dün, ‘Türkiye’de para var ki ithalat’ yapıyoruz diye saman ithalatını savunmaya çalıştığını unutan Saynı bakan bugün kendi kendini yalanlıyor. Sayın Bakan unutmuş, biz kendisine bir hatırlatma yapalım: Türkiye; Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna’dan buğday; İngiltere ve Hırvatistan’dan arpa; Gürcistan’dan saman; Türkmenistan ve Hindistan’dan pamuk; Arjantin ve Brezilya’dan mısır; Vietnam, Tayland’dan çeltik ve pirinç; Mısır ve Çin’den kuru fasulye; Kanada’dan nohut ve yeşil mercimek; Ukrayna ve Kanada’dan bezelye; Bulgaristan’dan kurbanlık koyun; Şili, Uruguay ve Fransa’dan büyükbaş hayvan; Sırbistan’dan lop et ithal ettik. Bu listeyi çok daha uzatabiliriz . Maalesef Sayın Bakanın Türkiye’de tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdiklerinden de haberi yok. Madem Sayın Bakanın söylediği gibi kendi kendimize yeten bir ülkeyiz, bunca ithalatı neden yapıyoruz. Yoksa Sayın Bakan kendinden önceki AKP’li tarım bakanlarına özendi de, Fransız çiftçisine katkılarından dolayı Fransa’dan şövalye unvanı almak için mi ithalata yükleniyor.”

(Haber: Ramazan Karakuş)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.