CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Eda Albayrak:"Yaşasın emeğin yüceliği"

CHP Gençlik Kolları İl Başkanı  Eda Albayrak:"Yaşasın emeğin yüceliği"
15 Haziran 2020 Pazartesi 21:58

İşçilerin kazanılmış "kıdem tazminatı" hakkını elinden alan, işçilere hiçbir şekilde fayda sağlamayan bir yasa tasarısı olarak açıklayan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı  Eda Albayrak 'Gücümüz,inancımız ve kavgamıyla emeğin ve emekçilerimizin her zaman yanındayız' dedi ve bu konuda şunları söyledi.
 Kıdem tazminatının yüksek olduğu ve istihdama engel olduğu kanıt gösterilmeksizin iddia ediliyor ama, Türk ekonomisinin en büyük sorunlarından biri olan kayıt dışı istihdamın bu yasayla birlikte daha da büyüyeceğinden hiç söz edilmiyor. Kayıt dışı ekonomiye, kayıt dışı istihdama çanak tutuluyor. Sendikasız, sigortasız, hiçbir güvencesi olmayan işçi kitleleri, ihtiyaç duyulduğunda kullanıp bir kenara atılmak üzere yedekte bekletilmek isteniyor. Mevsimlik işçilerin, esnek çalışanların emekli olma hakkı gasp ediliyor. 
  Kıdem tazminatı bir karşılıktır, nakit akımınız da nakit bir çıkış yaratmaz, ancak vergi öderken sanki bir gider gibi düşüldükten sonra vergiye esas matrah hesaplanır. Kıdem tazminatı karşılığının kanunda belirtilen şekilde ayırıp, işçilerin işten ayrılma ihtimaline karşı blokeli tutma zorunluluğu sadece halka açık şirketler için geçerlidir. Yani halka açık olmayan bir şirket eğer isterse bu kanun ayırması gereken karşılığı bir finansman aracı olarak kullanmaktadır. 
   İşgücü piyasası tanımı; emeğin meta haline getirilip satıldığı, insanın kendi alın terine yabancılaştığı, yaşamak için üretim gücünü satmak zorunda kaldığı sistemdir. İşçilerin kazanılmış haklarına göz dikmekten çekinmeyen bu sistemle karşı karşıyayız. 
  Patron işçi adına devlete stopaj veriyor diye bir lütuf gibi gösterilen "Fon" aslında işçinin ücretinden yapılan kesintidir. Fon, emeği ile, alınteri ile mücadele eden insanların, emeklerini hiçe saymak, için uydurulmuş bir kılıftır. kıdem tazminatının fona aktarılması işcilerin haklarına,umutlarına,hayallerine göz dikmektir. Emeklerinin hiçbir zaman karşılığını alamayan işçilerimizin şimdi de emekleri yetmezmiş gibi hayallerini sömürmeye kalkışmaktadırlar.
 Kıdem tazminatının fona aktarılması göz göre göre sömürü ve emek hırsızlığıdır. Kıdem tazminatının kaldırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Gücümüz birliğimizden gelir!
  15-16 Haziran büyük işçi direnişinin iş yerlerine sığmayan 50. yılında bu mirası sahipleniyoruz! Bu mirası yaşatmak için emeğin,alın terinin ve insanca yaşama kavgasının her zaman yanında olacak, "emekten başka herşey yalandır" diyerek emeğin en büyük savunucuları olacağız.
Kimse unutmasın en büyük hazine emektir ve emekçilerimiz asla yalnız değildirler.
Gücümüz,inancımız ve kavgamıyla emeğin ve emekçilerimizin her zaman yanındayız. "Yaşasın emeğin yüceliği" (Haber: Davut Güleç)

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.