CHP'den, MHP'li belediye meclis üyesine sert tepki ve Savcılığa suç duyurusu

CHP Kayseri ilbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Talas belediye meclis üyesi Kerem Özden'e “Evinde kalmayan dışarda, sokakta olan 65 yaş üstü insanlar hep CHP ve PKK ve Fetöcüler ziihniyetli kişilerdir. Neden dersen maksat hükümeti karalamak ve hastalığı yaymak artı gezi olaylarına çevirmek. Ülkesini ve evladını seven evinde kal” şeklinde paylaşımı nedeniyle sert tepki gösterdi.

CHP'den, MHP'li belediye meclis üyesine sert tepki ve Savcılığa suç duyurusu
26 Mart 2020 Perşembe 13:25

ARIK’TAN 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARI HEDEF ALAN MECLİS ÜYESİNE TEPKİ:“BU ZİHNİYET İNSANLARI GAZ ODALARINA DOLDURAN ZİHNİYETTEN FARKSIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 65 yaş üstü vatandaşları hedef alan Talas Belediyesi’nin MHP’li Meclisi üyesine tepki gösterdi. Türk kültüründe büyüklere hürmetin esas olduğunu ifade eden Arık, “Dünyanın tek yürek olduğu böylesi hassas bir konuda siyasi çıkarım peşine düşerek, elleri öpülesi büyüklerimizi hedef gösteren sapkın zihniyeti kınıyorum. Bu zihniyet insanları gaz odalarına dolduran zihniyetten farksız bir zihniyettir. Toplum olarak koronavirüs ile mücadele ettiğimiz gibi bu sapkın zihniyetle de mücadele etmek zorundayız” diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak 65 yaş üstü vatandaşları hedef alan Talas Belediyesi Meclis Üyesi Kerem Özden’e tepki gösterdi. Sosyal medyadan “Evinde kalmayan dışarda sokakta olan 65 yaş üstü insanlar hep CHP ve PKK ve FETOCU zihniyetli kişilerdir. Neden dersen maksat hükümeti karalamak ve hastalığı yaymak. Artı gezi olayına çevirmek. Ülkesini evladını seven evinde kal Türkiye. Ne mutlu Türküm diyene” sözleriyle 65 yaş üstünü hedef alan Özden sadece 65 yaş üstü vatandaşlardan değil tüm Türkiye’den özür dilemeye davet eden Arık, “Bir insanın, bir belediye meclis üyesinin dünyanın tek yürek olduğu böyle bir salgın karşısında dahi siyasi çıkar peşinde koşabilmesini, elleri öpülesi insanlarımızı hedef gösterebilmesini aklım almıyor. Bu normal bir insanın düşünce tarzı olamaz” dedi.

CHP olarak salgın konusunda gerekli tüm hassasiyetleri gösterdiklerini, yapılan tüm doğru adımları desteklediklerini, yanlışlar konusunda da siyasi bir çıkarım peşinde olmadan yetkilileri uyarmaya çalıştıklarını ifade eden Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “ Bu kendini bilmez kişiye öncelikle şunu hatırlatmak isterim ki Gezi Direnişi, içinde gerçek vatanseverlerin yer aldığı Türkiye tarihinin en büyük toplumsal direnişidir. Bugün iktidara şirin görünmek adına Gezi Direnişini  karalamaya çalışmak, bunu da küresel salgınla yan yana getirmek akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Korkarım bu kişi yarın da sağlık emekçilerine destek için saat 21.00’da evlerinden alkışlarla destek veren vatandaşlarımızı hedef alır. İpe sapa gelmez düşünce kırıntılarıyla bu insanları da hedef gösterir. Bu zata hatırlatmak isterim ki, bugün ki bakanlarımızdan birinin ifadesiyle ‘Paçalarından yolsuzluk akan iktidar’ı eleştirmek için dünyayı kasıp kavuran bir salgını kullanmaya hiç gerek yok. Biz her türlü eleştirimizi hem de bugün söylediklerimizi yarın inkar etmemek koşuluyla, eğilmeden, bükülmeden her zaman ve her koşulla yaptık, yaparız. Ama bugün küçük siyasi hesapların yapılacağı gün değildir. Bugün 7’den 70’e herkesin tek yürek olması, bu salgın karşısında toplumsal dayanışmayı, yardımlaşmayı en üst seviyeye çıkarma günüdür. Dikkat edilirse, söz konusu salgınla ilgili yaptığımız eleştirilerde siyasi kaygılardan uzak daha iyiye ulaşmak, toplumu bir an önce bu salgından kurtarmak için yapılan tamamlayıcı ve yapıcı eleştirilerdir. Biz buradan siyaset yapmayı düşünebilecek kadar insanlığımızı kaybetmedik. Ama insanlığını kaybedenlerin olduğunu üzülerek görüyoruz. Dünyanın tek yürek olduğu böylesi hassas bir konuda siyasi çıkarım peşine düşerek, elleri öpülesi büyüklerimizi hedef gösteren sapkın zihniyeti kınıyorum. Bu zihniyet insanları gaz odalarına dolduran zihniyetten farksız bir zihniyettir. Toplum olarak koronavirüs ile mücadele ettiğimiz gibi bu sapkın zihniyetle de mücadele etmek zorundayız. Çünkü bu sapkın zihniyet yarın engellileri, yaşlıları bir yük olarak görüp yok etmeyi dahi düşünebilir”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, partilerine, partililere iftira attığını, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini iddia ettiği MHP Talas Belediye Meclis Üyesi Kerem Özden hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulundu. Ayrıca ilgili şahıs hakkında MHP Kayseri İl Başkanlığına da şikayet yapıldı.

MHP'li belediye meclis üyesi  Kerem Özden sosyal medya hesabından “Evinde kalmayan dışarda sokakta olan 65 yaş üstü insanlar hep CHP ve PKK ve FETOCU zihniyetli kişilerdir. Neden dersen maksat hükümeti karalamak ve hastalığı yaymak. Artı gezi olayına çevirmek. Ülkesini evladını seven evinde kal Türkiye. Ne mutlu Türküm diyene” paylaşımında bulunmakla suçlandı.

Arık'tan sert tepki

Salgınla mücadele için vatandaşlara evde kalma çağrısı yapan Arık, “Zorunlu haller dışında genci yaşlısı tüm vatandaşlarımız evde kalmaya özen göstermeli, zorunlu hallerde dışarı çıkmak durumunda kalan yurttaşlarımız ise temastan kaçınmalı ve hijyen kurallarına uymalıdır. Umuyorum en kısa sürede bu salgını da el birliğiyle yeneceğiz. Ülkemize ve tüm insanlığa sağlıklı günler diliyorum” diye konuştu.

CHP il b aşkanlığından yapılan açıklamada ise şöyle denildi.

"Türkiye ve dünya koronavirüs salgınına karşı tek yürek olmuş, bu salgınla mücadele ederken, kerameti kendinden menkul bazı şahıslar, ortaya attıkları ipe sapa gelmez ifadelerle, koronavirüs kadar tehlikeli olduklarını ortaya koymaktadır. İşte bunlardan biri de Kerem Özden isimli Talas Belediyesi meclis üyesidir. Kerameti kendinden menkul bu meclis üyesi sosyal medyada, “Evinde kalmayan dışarda, sokakta olan 65 yaş üstü insanlar hep CHP ve PKK ve Fetöcüler ziihniyetli kişilerdir. Neden dersen maksat hükümeti karalamak ve hastalığı yaymak artı gezi olaylarına çevirmek. Ülkesini ve evladını seven evinde kal” diyerek çarpık zihniyetini ortaya dökmüştür.

Kendi sığlığı içinde Türkiye’nin ve dünyanın içinde bulunduğu zor süreci kavrayamayan, bunca acı bunca ölüm yaşanırken küçük siyasi çıkarımlar peşinde koşarak, sağa sola çamur atmaya çalışan bu zihniyetin çok iyi tahlil edilmesi gerekmektedir.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bu zihniyete Gezi Direnişinin ne olduğunu anlatmak, anlatabilmek mümkün değildir. Yargının bile suçlayamadığı Gezi Direnişini anlamak için öncelikle insanın zihniyetinin özgür olması gerekir. Biat kültüründen arınmış, birey olma becerisini göstermiş olması gerekir. Kendisine sunulan yalan yanlış her şeyi koşulsuz kabul etmek yerine sorgulama yeteneği gerekir. Bu gerekliliklerin söz konusu şahısta hiçbirinin olmadığı ise gün gibi aşikardır. Gezi bu ülkenin tarihindeki onurlu bir halk direnişidir. Gezi bu ülkenin tek adam rejimine, doğa katliamına, kadın cinayetlerine, çocuk tecavüzlerine direnişidir.

Kıymeti kendinden menkul bu sözde milliyetçi kişinin milliyetçiliği de vatan sevgisi de ancak şahsi çıkarları kadardır.Bir ve beraber olmamız gereken bir dönemde halkı kutuplaştıran bu zat hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bulunduk ama suç duyurusunda bulunmadan önce söz konusu kişinin akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespitinin daha uygun bir tavır olacağı kanaatindeyiz. Çünkü bu sözler akli dengesi yerinde olan bir kişinin söyleyebileceği sözler değildir. Akli dengesi yerinde olan bir kişi mecburiyetten ya da konunun ciddiyetini yeterince kavrayamamış yada kamunun kendilerine sağladığı bir takım hizmetlerden habersiz bir şekilde evine ekmek götürmek için kendisini sokağa atmış büyüklerimizi PKK’lı FETÖ’cü diye yaftalamaz. Bu zat milliyetçi geçiniyor ama maalesef Türk kültüründe büyüklere hürmetin ne demek olduğunu da bilmiyor. Bizim kültürümüzde yaşlıya hürmet vardır, saygı vardır. Umuyoruz ve bekliyoruz ki, mensubu bulunduğu parti de bu kişi hakkında gereğini yapar ve istifasına gerek kalmadan  partiden atar. Bu zatta umarız ki, yaptığı hatayı anlar ve büyüklerimizden, tüm Kayseri halkından özür diler.

Kayseri ve Türkiye kamuoyu bilmelidir ki, kurtuluşun ve kuruluşun partisi Cumhuriyete Halk Partis’ine gönül veren 7’den 70’e herkes, kurucumuz ve kurtarıcımız Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” sözlerini şiar edinmiştir.  Hiçbir Cumhuriyet Halk Partili ülke çıkarları söz konusu olduğunda partim ne olacak, ben ne olacağım hesabı yapmaz, hiç tereddütsüz ülkesinin, milletinin yanında yer alır. Ve tarih göstermiştir ki Cumhuriyet Halk Partisi kurulduğu gün neredeyse bugün de oradadır. O yer Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği yerdir.

Dünyayı saran koronavirüs ve koronavirüs kadar tehlikeli olan çarpık zihniyetlerden ülkemizin ve dünyanın bir an önce kurtulması dileğiyle, hepinize sağlıklı günler diliyor, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamanızı önemle rica ediyorum. Evinde Kal, Sağlıkla Kal Türkiye…(Haber: Davut Güleç)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.