“Akıllı şehircilik, ortak akılla şehri geleceğe taşımaktır”

Büyükşehir Belediyesi tarafından Akıllı Şehircilik Çalıştayı düzenlendi. İki gün sürecek olan çalıştayın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ortak akılla şehri geleceğe taşımanın akıllı şehirciliğin ta kendisi olduğunu belirtti ve Kayseri’nin bilişimde çok daha fazla adından söz ettireceğini kaydetti.

“Akıllı şehircilik, ortak akılla şehri geleceğe taşımaktır”
04 Kasım 2019 Pazartesi 17:01

Büyükşehir Belediyesi, şehri her alanda geleceğe taşımak için bir çalıştaya daha imza attı. “Akıllı Şehircilikte Birlikte Çalışalım” temalı iki gün sürecek Akıllı Şehircilik Çalıştayı Kadir Has Spor ve Kongre Merkezi Erciyes Konferans Salonu’nda başladı.

Konferansın açılışını yapan Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Emre Yaylagül, iki gün boyunca, 5 farklı oturumda, 23 konuşmacının akıllı şehir konusunda fikirlerini ifade edeceğini ve tüm konuşmaların kayıt altına alınarak kitapçık haline getirileceğini söyledi.

Çalıştaya katılan Erciyes Teknopark Genel Müdürü Serhat Dalkılıç da dünyanın gerisinde kalmamak adına yapılacak çalışmalarda tüm birimlerle beraber olmaya ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı  Memduh Büyükkılıç ise sözlerine akıllı şehirciliğin her kıtaya, her bölgeye ve her şehre göre farklılık arz ettiğini dile getirerek, “Bizim için ortak akılla şehri geleceğe taşımak akıllı şehirciliğin ta kendisidir” dedi.

Kayseri bilişimde adından söz ettirecek”

Kayseri’nin turizm, bilişim ve festivallerle de anılması gerektiğini ve bu konuda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilişimde çok güzel işler çıkaran bilişim şirketlerimiz, üniversitelerimizde ilham kaynağı araştırmalara imza atan akademisyenlerimiz, Teknokent bünyesinde birçok yeni patent alarak endüstriyel ürün geliştiren ar-ge firmalarımız, sanayimizde teknolojik altyapıyı üretime yansıtan müteşebbislerimiz, endüstri 4.0 farkındalığı için çalışan Ticaret ve Sanayi Odalarımız, ilçe belediyelerimiz ve Bilim Merkezimizle bu şehir bilişimde çok daha fazla adından söz ettirecektir.”

Akıllı şehirden akıllı uygulamalar

Kayseri’de özellikle seçim sürecinde söz verdikleri gibi akıllı şehir olma yolunda ciddi adımlar attıklarını ifade eden Başkan Büyükkılıç, bu uygulamalardan bazılarını katılımcılarla paylaştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, konuşmasının sonunda Kayseri’nin akıllı şehircilikte de örnek bir şehir olması için çalıştıklarını ve her türlü katkıya açık olduklarını kaydetti.

Çalıştaya katılan Vali Şehmus Günaydın ise, Kayseri’de her alandaki bilgilerle sağlıklı bir veri tabanı oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Akıllı şehircilik konusunda Kayseri’de yapılan çalışmaları takdirle izlediklerini dile getiren Vali Günaydın, “Başka Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emek veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

(Haber: Ramazan KARAKUŞ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.