SINIFTA KALDIK (!)


Samed Aydın Sun

Samed Aydın Sun

06 Kasım 2019, 17:23

İnsan yaşamı açısından ağaç ve ormanın büyük önemi vardır. Hava su ve toprakla ilgili birçok konu ağaçla ilgilidir. Havanın zehirli gaz ve zararlı tozlardan temizlenmesini; toprağın¸ yağmur ve rüzgârın tesiriyle erozyona uğramaktan korunmasını, suyun toprak tarafından tutulmasını ve kaynakların beslenmesini ormanlar sağlar.

Ayrıca sel ve heyelan oluşmasını¸ toprak kaymasını önleyerek can ve mal kaybının önüne geçmek gibi birçok önemli faydalar sağlar. Ülkemizde ağacın miktarı arttıkça çevre sorunları azalmaktadır. Ağaç ve orman yok edildikçe de sorunlar artacaktır.

Kayseri olarak gerek orman gerekse yeşil alan bakımından yetersiz olduğumuz gün gibi aşikar…

Tarım  ve Orman Bakanlığı, ‘Geleceğe nefes ol’ kampanyası kapsamında 11 Kasım’da 11 Milyon ağaç hedefi ile bir kampanya başlattı.

Kampanyanın ilk duyurulduğu andan itibaren büyük bir sevinç ve ilgiyle yakından takip ettim. 11 Kasım’a yaklaştığımız şu günlere kadar, özellikle geçen hafta Perşembe ve Cuma günleri arasından sosyal medyadan paylaşılan hikayeler olmasa inanın Kayseri hedeflenen rakama ulaşabilir miydi  bilemiyorum.

Şehrimiz için, bu proje kapsamında 3 saat içinde 487 bin 500 fidan dikilmesi hedefi konulmuştu. Bu rakam çok ciddi bir rakam. Bu projede bu rakamın şehrimize kazandırılmasında emeği geçen kim ise, teşekkür etmek gerekiyor diye düşünüyorum.

Ancak, şunu söylemeden de edemeyeceğim. Kayseri’ye göre ağaç ve orman bakımından zengin olan pek çok il hedeflenen rakamı günler öncesinden bitirmişken, ağaca ve yeşil alana çok ama çok ihtiyacı olan bir şehir olarak Kayseri’nin tabiri caizse işi son ana bırakmasını anlayamadım.

Burada, Kayseri şehri olarak protokol, STK’lar, işçisi, memuru , basını olarak hepimiz sınıfta kaldık.

Zira, diğer şehirlerde Belediye Başkanlarından, milletvekillerine, gazetecisinden, sanatçısına kadar hemen hemen her kesimden insan sosyal medya aracılığıyla  takipçilerine ve yaşadığı şehirdeki insanlara kampanyayı duyurmak isterken, biz Kayseri olarak bu kampanyada sınıfta kaldık.

Diğer şehirlerin fidan kampanyasına sahip çıkışını büyük bir hayranlıkla izledim. Tıpkı, şehirlerarası yolculuk yaparken sıra sıra dağları ilmek ilmek, nakış nakış işleyen orman işçilerinin diktiği fidanları izlediğim gibi. Kayseri’de neden dağlarımız çırıl çıplak dediğim, neden bizim böyle ormanlarımız yok dediğim anlar aklıma geldi.

Her şeye rağmen, son haftalara kalmasına karşın, şehrimizde hedeflenen rakamın üstünde 513 bin 671 fidan sahiplenildi. Şehrimizin havasına katkı sağlayacak bu durumun gelecek nesiller adına önemli olduğunu düşünüyorum..

Türkiye genelinde çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma çalışmalarını dünyaya duyurmak, 11 milyon fidanı toprakla buluşturarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için başlatılan “Geleceğe Nefes-11 Milyon Fidan” kampanyasının Kayseri’nin ağaçlandırılmasında bir milat olmasını arzuluyorum.

Bu arada 11 milyon fidan hedefinin ülke genelinde de aşıldığını, sahiplenilen fidan sayısının 12 milyon 258 bin 665 fidanın sahiplenildiğinin mutluluğunu yaşadığımı da belirtmek istiyorum.

Gelecek nesillere yem yeşil bir Kayseri, havası yazın olduğu gibi kışın da temiz bir Kayseri bırakabilmek ümidiyle…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.