Salgın tüm dünyada ve bizde eksik ve yanlış yürütülüyor!


Oğuz Güler

Oğuz Güler

28 Temmuz 2020, 13:10

Korono hakkında daha öncede yazılar yazmış ve eldiven kullanmadıkça bu salgının azalması veya bitmesinin mümkün olmadığını belirtmiştim. Aynı ısrarımı şimdi daha şiddetle devam ettiriyorum. Hatta okullar açılmakta ve çocuklarımız eldiven kullanmadıkça veriler artar. Bu konu için Antep ve Urfa pilot il olsun, eldiven kullanma şartı gelsin ve 8-10 gün sonra verilerin düştüğünü göreceğimizden tüm ülkemizde bu önlem öne geçsin. 100 tanesi 4 TL yani tanesi 4 kuruş, çifti 8 kuruş olan naylon eldivenin kauçuk eldivenden daha iyi ve ekonomik olduğunu savunarak günde 1-2 TL masrafı olan maskeye göre 5-6 çift eldiven değiştirmenin önemini anlattım... Kaldı ki yırtılana kadar kullanmak çok akılcı ve dışarıda gezerken eldivenin yıpranmadığını biliyorum. İş yapan birinin bile 1 TL'lik yani 12 çift eldiven kullanamayacağını düşünüyorum.

Enfeksiyon hastalıkları ve Klinik mikrobiyoloji dalında Prof. Dr. Mesut Yılmaz hocamız "günün birinde kovit-19 bana bulaşacak olursa bu kendi elimle olacaktır" diyerek bulaşma yolunun el ile olacağını dikkat çeken bir video hazırlamış ve herkesin bilinçlenmesi için ceplere yollanmış. Böylece konuya dikkat çekmiş. Korona virüsünü enfekte olmuş biri ile tokalaşma, onun dokunduğu yere dokununca el yordamı ile önce ele bulaşacak, sonra bu elin ağız, yüz, göz, yaraya, tahrişe teması ile vücuda yerleştiğini hocamız çok güzel anlatmış. Hatta Dünya sağlık örgütünün "hasta olmayanların ve hasta insanlarla temas halinde olmayanların maske takması gerekmez" açıklamasını doğrulayarak bu duruma dikkat çekmiştir. Yani maske hapşırma, öksürme ve konuşmalarda zerrecik çıkmasını engelleme açısından elbet kullanılmalı denmekte. Demek ki elimizi her an dezenfekte ediyorsak sorun yok ama bunu yapan %5'i geçmediği için eldiven şart.

Demek ki biz bu hastalıkla eldiven olgusu ile baş edebiliriz. Hatta hoca yüze takılan maskenin yüzümüzü tahriş edebileceği gerçeğinden hareketle bu tahriş olan yere ellerimizi değerek buradan mukozasız yerlerden de dokuya girdiğini bu yüzden maskenin ciddi bir hata olduğunu söylemiş. El hijyenin önemini sık, sık vurgulaması ve bir yere değince tekrar en az 70'lik alkol veya hijyenik sıvılar kullanılmasından bahsetmiş. 

Ben yine akademisyen bir hocamızla bu konuyu konuştuğum da eldivene şiddetle karşı çıkarak eldiven olunca her yere dokunma artar ve bu dokunma ile bulaşıcılık azalmaz hatta bu virüs bulaşık eldiven ile elimizin yüzümüze teması bize bulaşmayı arttırır demesine zaten o an itiraz ederek ona şunu demiştim "ben elime eldiven takınca ihtiyaten beynimde teması engelleyen bir düşünce oluyor. Eldiven bende tedbir olgusunu arttırdı ve de her yere el atmamaya başladım.Yani eldiven beynime bir engelleme duygusu verdi ve ben daha az dokunmaya başladım. Velev ki açık elime virüs bulaştı ise sık sık elimi dezenfekte edemiyorsam eldiven bu tip insanlara daha koruyucu demektir. Eldiven korumuyor aksine virüs daha yayılıyor demek izahtan uzak ve ispatsız kolaycılık diyorum. 

Sayın Sağlık bakanımız size başarılı deniyordu ve bende buna bugüne kadar bu fikre katılıyordum fakat size eldiven konusu sık, sık iletildiği halde bundan kaçmanız yüzünden artık benim gözümde bir ilde eldiven olgusunu denettirmediğiniz için natürsünüz. Günde 5-6 veya 8-10 kez değiştirerek eldiven takılmasını mecburi etmiyorsanız tabi ki sizi nötr olarak görürüm. Bu basit önlemi denemeyip bundan kaçmanız üzücü. Eldiven takınca üst beyinde korumacı bir olgu başlıyor ve elinizde eldiven olunca oraya buraya değmediğimi kendimden biliyorum. Eldiven bana korunma duygusu verdiğinden beni frenliyor. Oraya buraya teması azalttığımı biliyorum ama sizin eksik bilgilendirme yayını ile mahalle baskısı beni de eldivenden caydırdı. Eldivenli olunca yüzüme daha az elimi götürme iç güdüm arttığından eldivenin daha korumacı olduğu kesin. Beynimiz telkinlere göre gard alacağından göz ile bu durumu algıladığından, daha az temas ve daha az eldivenli eli ele yüze götürmemeyi sağlar. Bakan bey eldiven konusunu ciddiye almalısınız,  ciddiye almıyorsanız okullar açılınca sınıfta kalmanızı istemem. Salgının yoğun olduğu bir ilde bu önlemi alın ve neticesini görelim dimi?

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.