“Yaşam koçları tıbbi tedavi ve psikolojik terapi yapamaz”

Uzmanlar yaşam koçlarının tıbbi tedavi ve psikolojik terapi yapamayacağını belirtirken ebeveynleri koç seçiminde dikkatli olmaya çağırdı.

“Yaşam koçları tıbbi tedavi ve psikolojik terapi yapamaz”
06 Ocak 2020 Pazartesi 16:07

Bir spor salonunda yaşam koçu tarafından şiddet gören 9 yaşındaki otizmli çocuğun görüntülerinin ortaya çıkmasıyla yeni bir tartışma başladı. Yaşam koçu olabilmek için bazı yeterliliklerin ve ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) gibi ulusal ve uluslararası kuruluşlardan akredite olunması gerektiğini belirten Profesyonel Sertifikalı Koç (PCC) Fatih Elibol, “Öncelikle yaşam koçları herhangi bir tedavi için başvurulması gereken kişiler değildir. Sizi yargılayan, eleştiren, zorlayan ve ne yapacağınızı söyleyen kişiler de değildir. Koçlar sağlığınızı düzeltmek için reçete yazabilecek doktorlar ya da psikolojik destek alabileceğiniz psikologlar değildir. Yaşam koçları hedeflerinize doğru ilerlerken size destek olan, başarı elde etmenizi sağlayan ve sorularınızın cevabını bulmanızda yardımcı olan kişilerdir” ifadelerini kullandı.

Koçlardan destek almak isteyen, özellikle de ebeveynlerin koçluk süreci ve uzmanlık alanları hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini belirten Fatih Elibol, “Koç seçimi yapılırken koçun tecrübesi, özellikleri, ünvanı ve eğitimi hakkında detaylı bilgi edinin. Uluslararası meslek kriterlerine uygun eğitim programlarına dahil olmuş, koçluk yetkinliklerini eğitimlerle sürekli geliştirmiş, mesleğini etik kurallara uygun şekilde yerine getiren, profesyonel kuruluşlardan eğitim almış kişilerin tercih edilmesi büyük önem taşıyor” dedi.

(Haber:Sümbül Altunbaş)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.