Türk Sağlık Sen: Kahraman Sağlık Çalışanlarımız Adaletsizliği ve Ayrımcılığı hak etmiyor

Türk Sağlık Sen: Kahraman Sağlık Çalışanlarımız Adaletsizliği ve Ayrımcılığı hak etmiyor
05 Mayıs 2020 Salı 18:56

"Kahraman Sağlık Çalışanlarımız Adaletsizliği ve Ayrımcılığı hak etmiyor !!!” dilyen Türk Sağlık-Sen Kamil Ünal, sağlık çalışanlarının sordukları sorulara yanıt aradıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı.

Salgınla mücadelenin kahramanı sağlık çalışanlarının fedakarlıkları, ortaya koydukları emsalsiz mücadeleleri Aziz Türk Milletimiz tarafından minnetle takip edilmekte, kendilerine teşekkürler sunulmaktadır.

Devletin verdiği görevle milletine hizmet eden kahraman sağlık çalışanlarımızın sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını çözmek ve  mağduriyetlerini gidermek bu süreçte özellikle devlet yöneticilerimize düşen en önemli sorumluluktu. Burada adaletin tesis edilerek çalışanlar arasında bir ayrım yapılmaması da tüm çalışanların temel beklentisiydi.

Bu anlamda ilk icraat olarak yapılan ek ödemelerin 3 ay tavandan ödenmesi ile ilgili karar bir müjde değil aslında çalışanın elinden alınan, kaybettiği yitik malı olan döner sermaye ücretlerinin iadesiydi.

Söz konusu ödemeyle ilgili özellikle Şehir Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanları arasında tavan ek ödemelerin dağıtımında adaletsizlik yapıldığı tarafımıza iletilmiştir. Pandemi Poliklinikleri gece 24.00’e kadar hizmet vermekte olup, bu saatten sonra gelen Covit-19 şüpheli hastalar Acil Servis’te görev yapan Acil Tıp Uzmanları tarafından sarı ve yeşil alanda muayene edilmektedir. Hal böyle iken Covit-19 bulaşma riskini hiçe sayarak fedakarca görev yapan Acil Tıp Uzmanlarımıza tavandan ek ödeme yapılmamıştır.

Nisan ayında sağlık çalışanlarının tamamına yakını pandemi polikliklerinde görevlendirlimiş ve hepimiz tarafından bu davranış takdir edilmişti. Ama mayıs ayındaki çalışma listeleri incelendiğinde, nisan ayındaki şeffaflığın ve adil dağılımın olmadığı açıkça görülmüştür. Pandemi poliklinikleri ve servislerinde görev yapan Kahraman Sağlık Çalışanlarımıza esnek mesai dahi uygulanmayarak iş yükleri daha da arttırılmıştır. Oysa ki, bir önceki ayda olduğu gibi idari birimlerde görev yapan sağlık personelleri mayıs ayında da pandemi nöbetlerine dahil edilerek, aktif olarak çalışan arkadaşlarının iş yükü hafifletebilirdi.

Ayrıca, Cumhurbaşkanılığı Genelgesi’nde istinaden Covid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza  indirilmesi amacıyla kamu çalışanlarına uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği hususu belirtilmişti. Bu kapsamda çaılşacak personel için usul ve esaslar hastanelerde başhekim tarafından belirlenebilecekti. Ama bu hükmün Şehir Hastanesi’nde adil olarak uygulanmadığı konusunda tarafımıza çok sayıda şikayet gelmiştir. Özellikle Acil Servis, Pandemi Servisleri, Pandemi Poliklinikleri, Yoğun Bakım Servislerinde aktif olarak görev yapan sağlık personellerinin esnek mesaiden yararlanmadığı bilgisi tarafımıza iletilmiştir.

Pandemi Poliklinik Röntgen Biriminin havalandırma penceresi, radyasyon ışını ve özellikle de    Covid-19 bulaş riski açıcısından eksikliklere yönelik çalışanların taleplerini içeren anayasal hakkı olan dilekçe ile idareye başvuru yapılmıştır. Havalandırma pencereleri idarecilerin odalarına hemen açılmasına rağmen, talepte bulunan sağlık personellerinin ihtiyaçlarının giderilmesi bir yana, haklarında idari soruşturma açılmıştır.

Şehir Hastanesi’nde hizmet veren Kahraman Sağlık Çalışanları şu soruları sormakta ve cevap aramaktadırlar?

*Pandemi polikliniği görevini yerine getirmelerine rağmen Acil Tıp Uzmanlarına tavandan ek ödeme neden yapılmamıştır?

* Mayıs ayında idari birimlerde görev yapan sağlık personellerine pandemi polikliniklerinde neden nöbet yazılmamıştır?

* Acil Servis, Pandemi Servisleri, Pandemi Poliklinikleri, Yoğun Bakım Servislerinde aktif olarak görev yapan sağlık personelleri esnek mesai kapsamına neden dahil edilmemiştir?

*Pandemi ile mücadelede görevli çalışanlarının tespit edilmesinde takdir yetkisi verilen idareciler burada sorunlu ve yanlış işlere imza atmışlardır. Çalışanlar arasında ayrımcılık yapılarak hak kayıplarına neden olan bu durum nasıl telafi edilecektir?

*Pandemi Poliklinik Röntgen Birimininde görev yapan personellerin sağlıkları açısından gerekli olan düzenlemeler neden yapılmamış, haklarında neden soruşturma açılmıştır?  Mobbing mi uygulanmaktadır?

*İdareciler tarafından çalışanların sürekli mağdur edilmesine yönelik bu çaba niçindir ? Salgınla mücadele eden  Kahraman Sağlık Çalışanları bir bütün iken, uygulamada ayrımcılık yapılması, adaletsiz davranılması çalışanlarımızın moral motivasyonunu bozmaktadır. Şehir Hastanesi idarecilerinden bu konularda gerekli düzenlemeleri yapmaları  Kahraman Sağlık Çalışanları adına talebimizdir. (Haber: Davut Güleç)

                                                                                                             


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.