Kış aylarında deri sağlığına dikkat

Acıbadem Kayseri Hastanesi Dermatoloji Doktoru Efşan Gürbüz Yontar, kış aylarında deri sağlığına dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler vererek, “Soğuk havalarda deri dış etkenlere karşı daha hassas hale geliyor” dedi.

Kış aylarında deri sağlığına dikkat
25 Şubat 2020 Salı 16:03

Acıbadem Kayseri Hastanesi Dermatoloji Doktoru Efşan Gürbüz Yontar, kış aylarında deri sağlığına dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verdi.

Kış aylarında soğuğun etkisiyle deri üzerinde kan dolaşımının ve der neminin azalması ile birlikte derinin dış etkenlere karşı daha hassas hale geldiğini kaydeden Yontar, “Kış aylarında soğuğun etkisiyle deri kan dolaşımı ve deri neminin azalmasıyla birlikte deri dış etkenlere karşı daha hassas hale gelmektedir. Bu nedenle deride kaşıntı, kızarıklık ve kuruma gibi bulgular gözlenebilmektedir. Egzama olan hastalarda bu bulguları daha da şiddetlenmiş şekilde görmekteyiz. Kılın dikkat etmemiz gereken unsurlardan bir tanesi su işe fazla temastan kaçınmalıyız. El ve ayakların sık yıkanması ve sonrasında yetersiz kurulama neticesinde nemli bırakılması, soğuğun deri üzerinde daha şiddetli hissedilmesine neden olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Soğuk havalarda polyester ve yünlü elbiselerin giyilmemesi gerektiğinin altını çizen Efşan Gürbüz Yontar, “Kış aylarında giyimimize özellikle dikkat etmeliyiz. Polyester ve yünlü elbiselerden özellikle kaçınmalıyız. Derideki kaşıntı kuruluğu artırabilir. Bunun yerine özellikle bol ve pamuklu giysileri tercih etmeliyiz. Kışın bize getirdiği avantajlardan birisi de, leke tedavileri ve sivilce izleri gibi deriye soyma ve leke açıcı işlemlerin muayeneleri için çok uygun aylar olmasıdır. Eğer cildimize leke açıcı, lazer gibi işlemler yaptıracaksak özellikle bu aylarda yaptırmayı tercih edelim.” şeklinde konuştu.

(Haber: Nurhan BAYRAM)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.