“Keçi sütü protein ve kalsiyum zengini”

Türkiye’de ve Dünya’da Süt içme tercihinin çoğunlukla inek sütünden yana kullanıldığını ancak keçi sütünün inek sütüne göre protein ve kalsiyum açısından daha zengin olduğunu belirten Diyetisyen İrem Saraç; “Keçi sütü daha az alerjendir” dedi.

“Keçi sütü protein ve kalsiyum zengini”
17 Aralık 2019 Salı 17:05

Türk toplumda ve Dünya’da Süt içme tercihimizi çoğunlukla inek sütünden yana kullanıyoruz. Raflarda giderek daha fazla görmeye başladığımız keçi sütü, inek sütüne iyi bir alternatif olabildiğini dile getiren İrem Saraç, keçi sütünü inek sütünden ayrıştıran özellikleri şöyle sıraladı:

 1.Keçi sütü daha fazla kalsiyuma sahiptir.Keçi sütü, inek sütüne göre protein ve kalsiyumdan daha zengindir.

Kalsiyum: kemikleri güçlendirmek, kan pıhtılaşmasını sağlamakla birlikte  İnsanın kaslarını hareket ettirebilmesi ve dolaşım faaliyetleri için gerekli bir mineraldir.

Keçi sütü de diğer hayvansal sütler gibi yüksek miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum, kemik erimesini önler ve kemiklerin güçlü kalmasını sağlar.

2.Keçi sütü daha az alerjendir.

 Bazı insanların inek sütü yerine keçi sütünü seçmesinin bir başka nedeni de daha rahat sindirilebilmesidir.

3. Keçi sütünde allerjenik protein sayısı azdır ve daha az iltihaplanmaya neden olur.

Birçok kişide özellikle bebeklerde inek sütü elerjisi bulunmaktadır. Çünkü inek sütü A1 kazein dahil 20’den fazla sayıda allerjene sahiptir. Bu protein sindirimle ilgili ciddi problemlere neden olabilmektedir.

A1 Kazein nedir?

A1 kazein, irritabl bağırsak sendromu, Crohn’s, sızdıran bağırsak ve kolit gibi gastrointestinal sorunlara ve sivilce, otoimmün hastalıklar ve egzama gibi cilt sorunları şeklinde daha az belirgin problemlere katkıda bulunabilir. İnek, koyun ve manda sütü A1 kazein içerdiğinden alerjen etkilere sahip olabilir. Eğer A1 süt grubundaki kazein beta kazein formuna dönüştüğünde emilim yapılamaz ise toksidite olur ve betakazomorfin 7 'e dönüşür .

4. Kalsiyum, yağ asitleri açısından zengin ama kolesterol açısından düşüktür.

Keçi sütü doğal olarak homojenize edilmiştir, yani krema süt içinde kalır ve bunu başarmak için işlenmemiştir. Keçi sütü ayrıca inek sütüne kıyasla% 20 daha küçük yağ küreciklerine sahiptir.

5.Bağışıklık sistemini güçlendirir

İnek sütü az miktarda selenyum içerir ancak keçi sütünde selenyum oranı dikkate değer oranda fazladır. Bu nadir bulunan mineral, bağışıklık sistemi işlevselliğinde bizleri hastalıklardan koruyan ve enfeksiyonları temizleyen önemli bir bileşendir.

(Haber: Sünbül ALTUNBAŞ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.