Kayseri’de 540 hasta organ nakli bekliyor

Organ bağışçı sayımız 507, canlıdan canlıya nakil fazla, beyin ölümü sonrasında bağışla ciddi eksikler var

Kayseri’de 540 hasta organ nakli bekliyor
05 Kasım 2019 Salı 17:40

Toplumda organ bağışı duyarlılığını artırmak için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanına kurulan standa vatandaşlar ilgisiz kalmadı. Organ bağışı hakkında bilgilendirici broşür dağıtıldığı ve organ bağışı yapmak isteyen vatandaşların başvurularının kabul edildi. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli de organ bağışında bulundu.

Benli, beyin ölümü gerçekleşen veya tıbben hayatını kaybedenlerde organ bağışı noktasında eksiklik olduğunu ifade ederek, vatandaşların organ bağışı yapmaktan çekinmemeleri tekrarladı. Organ bağışının organ nakli yapan merkezlerce yapıldığını, bu konudaki en zayıf noktanın; canlıdan bağışı Türk Milletinin sevmediği, beyin ölümü gerçekleştikten sonraki organ bağışı yapma konusunda da eksiklikler olduğuna dikkat çeken Benli şunları söyledi.

“Türkiye'de yaklaşık 25 binin üzerinde organ bağışı bekleyen hastanın olduğunu düşünürsek çok hayat vereceğini ümit ediyorum. Dini anlamda konunun yanlış değerlendirildiğini düşünüyorum. Organ bağışı yapmak; "Bir kişiye hayat veren cihana hayat vermiş" ilkesiyle örtüşen bir duruştur. Bunu da peygamber efendimiz hadisi şeriflerinde buyuruyor. Bundan dolayı insanlarımızın organ bağışı yapmaktan çekinmemelerini istiyorum. Kayseri'de organ nakli bekleyen yaklaşık 540 hastamız var. Baktığımızda gerçekten organ nakli bekleyen bir diyaliz hastasını düşünürsek eğer haftanın 3 günü diyalize giriyor, konforsuz bir şekilde geçiriyor. Yani hayatının yüzde 50'si konforlu bir şekilde olmuyor. Onun için organ bağışı yaptığımız zaman bu insanların hayatına dokunmuş olacağız. Sadece böbrek nakli olarak düşünmemek gerekir; karaciğer, kalp, akciğer, ince bağırsak, deri, kornea, kemik iliği naklini düşündüğünüz zaman gerçekten bir bedenden birçok cana hayat vermiş olacak bir durumda organ bağışı. Organ bağışı yapalım, hayatları kurtaralım."

Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan’da şahsın kendisinin bağışçı olmasına rağmen yakınlarının müsaade etmediği takdirde organların alınamadığını belirterek “Kayseri'de maalesef organ bağışı hususunda yeterli bir rakamda değiliz. Geçen yıl toplam ilçelerimiz dahil yapılmış olan bağış sayısı 507. Ama önemli olan sadece bağış yapmak değil, arkasından bu bağışın yerine ulaşması. Maalesef en çok canlıdan canlıya organ nakli yapılıyor. Bu şekilde bağışlar daha fazla oluyor ama beyin ölümü gerçekleşmiş olan vakalarımızın bağışında ciddi sorunlar yaşıyoruz. Şahıs, kendisi bağışçı olmuş olsa bile yakınları müsaade etmediğinde ilgili organlar alınamıyor ve toprak oluyor. Bu, bizim ülke olarak ciddi sorunumuz. İlimizde yeterli sayıda donör alınamadığı için organ nakli hususunda yeterli çalışmalar yapılamıyor. Ciddi derecede eğitim verilmiş, yetiştirilmiş olan, buna gönül vermiş olan hekimlerimiz nakil yapamıyorlar. Nakil yapılabilmek için bağışçının olması gerekiyor, bağış olması gerekiyor. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bugün kendilerinin ihtiyacı olmayabilir ama yarın ihtiyaçlarının olmayacağının hiçbir garantisi yok. Buna hepimiz dahiliz. Hepimiz bunu düşünerek hareket etmemiz gerekiyor. İnsanların organ bağışı yapmaları hususunda, yapmış oldukları bağışın arkasında durmaları hususunda göreve davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

(Haber:Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.