KAYSERİ ECZACI ODASI BAŞKANI AKIN ''‘PANDEMİ DÖNEMİNDE ECZACILAR EN ÖNDE DURAN PİYADELERDİ’''

Kayseri’de 14 Mayıs Eczacılar Günü dolayısıyla bir alışveriş merkezinde vatandaşları bilinçlendirmek adına stant kuruldu.

KAYSERİ ECZACI ODASI BAŞKANI AKIN ''‘PANDEMİ DÖNEMİNDE ECZACILAR EN ÖNDE DURAN PİYADELERDİ’''
13 Mayıs 2022 Cuma 19:01

Eczacılık Fakültesi öğrencileri doğru ilaç kullanımı, gıda takviyesi ve ilaçların eczaneden güvenli bir şekilde alınması konusunda bilgilendirmeler yaptı. Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın ise bilimsel eczacılığın 183’üncü yılını kutlayarak, halkı eczane, eczacı ve ilaçlar konusunda bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

BU YIL BİLİMSEL ECZACILIĞIN 183'ÜNCÜ YILINI KUTLUYORUZ'

Akın, “Bu yıl bilimsel eczacılığın 183’üncü yılını kutluyoruz. Aynı zamanda da odamızın kuruluşunun 50’nci yılı. Bu nedenle bizim için ayrı bir önemi var. 1972 yılında 86 üyeyle kurulmuş bir odadan bahsediyoruz. Günümüze geldiğinde ise yaklaşık 806 üyemiz, 546 tane de eczanemiz mevcut. Pandemi döneminde eczacılar çok yoğun mesai sarf ettiler. En öndeki piyadelerdi. 14 Mayıs vesilesiyle birçok etkinliğimiz oldu ve şimdi de alışveriş merkezinde öğrenci meslektaşlarımızla birlikte stant açılışı gerçekleştirdik. Vatandaşımıza farkındalık yaratmak, bilgi vermek amacıyla burada bulunuyoruz. Sağlık okur yazarlığının düşük olduğu ülkemizde bu tür eğitimlerin, bilgilendirmelerin gerekli olduğunu defalarca kez söyledik. Bundan sonra da bu tür bilgilendirmelerimiz devam edecektir. Vatandaşlara eczane, eczacı ve ilaçlar konusunda bilgiler vermeye ve tanıtmaya çalışıyoruz. Umarım faydalı oluruz” diye konuştu.

Kayseri Eczacı Odası Gençlik Komisyonu Kurucu Başkanı Beyza Genç ise, bilinçli ilaç kullanımı hakkında daha bilgilendirici çalışmalar yapmayı planladıklarını söyledi. Aynı zamanda Genç; '' Bilimsel Eczacılığın 183'üncü yılı ve odamızın kuruluşunun 50'nci yıl dönümünde çeşitli konularda toplumsal farkındalık oluşturmak için Kayseri'de bir alışveriş merkezinde stant etkinliği düzenledik. Kayseri Eczacı Odası Gençlik Komisyonu olarak stantımızı ziyaret eden Kayseri Eczacı Odası Yönetim Kuruluna, değerli Akademisyenlerimize ve Kayseri halkına ilgileri için teşekkür ederiz'' söyleminde bulundu. 

Kayseri Eczacı Odası Gençlik Komisyonu Dış İlişkiler Koordinatörü Gülen Kara da, “Burada insanlara eczacılık hakkında eczacılığın insanlarla kurduğu sağlık danışmanı hattında bir şeyler anlatıp insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda insanların bitki çayları, gıda takviyeler ve ilaçların kullanımı hakkında en yakın danışmanın eczacılar olduğunu hatırlatmaya çalışıyoruz. Özellikle Covid-19 sonrasında insanların gıda takviyelerini daha fazla kullandığını görüyoruz. Bu tavsiye ettiğimiz şeyler değil, nerede ne şekilde üretildiğini bilmiyoruz. İnsanları bilinçli ve doğru ilaç kullanımına davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kayseri Eczacı Odası Gençlik Komisyonu Genel Sekreteri Selma Pişkin, '' Çocuklar yoğun ilgi gösteriyorlar burada çocuklarla oyunlar oynuyor ve onlara hediyeler veriyoruz. Üniversiteye hazırlanan öğrencilere Eczacılık mesleğini tanıtıyoruz.  İnternette satılan ilaçların sahte ilaç olduğunu ve vatandaşların kullanmamaları gerektiğini söylüyoruz. Hayatımızda oldukça yere sahip antibiyotiklerin her hastalığa fayda etmeyeceğini ve her hastalık için antibiyotik kullanılmaması gerektiğini insanlara anlatıyoruz.'' ifadelerini kullandı. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.