Kansere neden olan besinler

Diyetisyen İrem Saraç, kansere neden olan besinler ve pişirme önerileri ile ilgili birbirinden önemli bilgiler aktardı. Saraç, Kanserin dünya çapında önde gelen başlıca ölüm nedenlerinden birisi olduğunu belirterek; “Sağlıklı bir diyetin takip edilmesi gibi basit yaşam tarzı değişikliklerinin tüm kanserlerin% 30-50'sini önleyebileceğini düşündürmektedir.” dedi.

Kansere neden olan besinler
11 Şubat 2020 Salı 15:21

İrem Saraç, diyet ve kanser arasındaki bağlantı hakkında bilmeniz gereken detayları sizler için derledi.

Son zamanlarda yapılan araştırmaların kanser riskini artıran veya azaltan bazı beslenme alışkanlıklarına işaret ettiğinin altını çizen Saraç şu bilgileri aktardı:

Şeker ve Rafine Karbonhidratlar

 Şeker oranı yüksek, lif ve besin değeri düşük işlenmiş gıdalar daha yüksek kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

Özellikle araştırmacılar, kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olan bir diyetin mide, meme ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere çeşitli kanser riskinde artış ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

İşlenmiş et

 Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), işlenmiş eti kanserojen bir madde olarak görmektedir. İşlenmiş etler, füme, tuzlama, tütsüleme, kurutma veya konserve yöntemleri ile korunan etlerdir. Sosisli sandviç, jambon, pastırması, sucuk, salam, kurutulmuş etler, hamburger etleri, konserve dana eti ve bazı şarküteri ürünleri içerir. Gözlemsel çalışmalar, işlenmiş etin tüketilmesi ile artmış kanser riski, özellikle kolorektal kanser arasında bir ilişki olduğunu bulmuştur.

Yanlış pişirme yöntemleri

 Izgara, kızartma, sote, kızartma ve barbekü gibi yüksek sıcaklıklarda belirli yiyecekleri pişirmek, heterosiklik aminler (HA) ve gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE'ler) gibi zararlı bileşikler üretebilmektedir. Bu zararlı bileşiklerin aşırı birikmesi iltihaplanmaya katkıda bulunabilir, kanser ve diğer hastalıkların gelişiminde rol oynayabilmektedir.

Yağ ve protein bakımından zengin hayvansal gıdalar ayrıca yüksek oranda işlenmiş gıdalar gibi bazı gıdaların, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında bu zararlı bileşikleri üretmesi muhtemeldir.

Bunlar arasında et - özellikle kırmızı et - bazı peynirler, kızarmış yumurta, tereyağı, margarin, krem peynir, mayonez, yağlar ve fındık bulunmaktadır.

Mangal sırasında et ateşe temas ettiğinde veya ateşe 15 cm’den daha yakın mesafede olduğunda kanserojen madde oluşma riski artıyor. O nedenle et ile ateşin arasında 15 cm mesafe olmasına çok dikkat edin.

Süt Ürünleri

Birçok gözlemsel çalışma, yüksek süt tüketiminin prostat kanseri riskini artırabileceğini göstermiştir.Bir çalışmada yaklaşık 4.000 prostat kanseri olan erkek izlendi. Sonuçlar, tam yağlı süt alımının hastalığın ilerlemesi ve ölüm riskini artırdığını göstermiştir. Sigara ve enfeksiyon dışında, obez olmak dünya çapında kanser için en büyük risk faktörüdür.Yemek borusu, kolon, pankreas ve böbrek ve menopozdan sonra meme kanseri de dahil olmak üzere 13 farklı kanser türü riskini arttırmaktadır.

Obezite kanser riskini üç temel şekilde artırabilir:

Fazla vücut yağı insülin direncine katkıda bulunabilir. Sonuç olarak, hücreleriniz glikozu düzgün bir şekilde alamaz, bu da onları daha hızlı bölünmeye teşvik eder.

Obez insanlar kanlarında daha yüksek seviyelerde inflamatuar sitokinlere sahip olma eğilimindedir, bu da kronik inflamasyona neden olur ve hücrelerin bölünmesini teşvik eder.

Yağ hücreleri, menopoz sonrası kadınlarda meme ve yumurtalık kanseri riskini artıran östrojen seviyelerinin artmasına katkıda bulunur.

İyi haber şu ki, bazı çalışmalar aşırı kilolu ve obez insanlar arasındaki kilo kaybının kanser riskini azaltma olasılığını göstermiştir.

(Haber: Ramazan Karakuş)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.