Coronavirüs’le ilgili bu önlem alındı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yeni coronavirüs ile ilgili mevcut durum ve alınan yeni tedbirler hakkında bilgi verdi. Bilim kurulunun toplanacağını ve Çin’den Türkiye’ye geleceklerin 14 gün izinli sayılıp takip edileceğini açıkladı.

Coronavirüs’le ilgili bu önlem alındı
12 Şubat 2020 Çarşamba 11:53

Çin’de bu hastalıktan dolayı 639 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Koca, “Son 24 saatte 3 bin 151 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybeden vakaların büyük çoğunluğu risk grubu dediğimiz kronik hastalığı olan 60 yaş üstü ve bağışıklığı düşük olan kişiler olduğunu biliyoruz” ifadesini kullandı.

Gelecek hafta bilim kurulunun toplanacağına işaret eden Bakan Koca, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Koronavirüs salgınına karşı çözüm bulmak için bir araştırma ve inovasyon forumu gerçekleştirilecek. Bu foruma Türkiye’den ikisi bilim kurulundan olmak üzere 3 temsilcimiz katılacak” dedi, şunları söyledi.

 “Çin uçuşlarını geçici olarak durdurduktan sonra bilim kurulumuzun kararıyla tüm uluslararası havalimanlarında yurt dışından gelen yolcuları termal kamera ile kontrol ediyoruz. Şu an 17 havalimanımızda yürüttüğümüz taramalarda herhangi şüpheli yolcuya rastlanmadığını söylemek istiyorum. Çin’den ülkemize çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün süreyle izinli sayılması, iletişim bilgilerinin il sağlık müdürlüklerine bildirilmesi, belirti ve bulgular açısından takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığının izni ile çalışmaya başlaması hususunu da ayrıca belirttik.”

(Haber: Samed Aydın Sun)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.