17 Gün Solunum Cihazına Bağlı Kalan Hasta servise çıkarıldı

17 Gün Solunum Cihazına Bağlı Kalan Hasta servise çıkarıldı
01 Mayıs 2020 Cuma 13:23

Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda 32 gün kalan 61 yaşındaki kadın hasta, 17 gününü solunum cihazına bağlı olarak geçirdikten sonra alkışlar eşliğinde yoğun bakımdan servise çıkarıldı. Hasta H.K. "Artık benim için bitmiştir diyordum. Ben mezara gittim geldim" dedi.

Bir ay önce ateş, titreme ve nefes darlığı şikayeti ile gelen Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine Başvuran H.K. Covid-19 ön tanısı İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine yatırıldı. İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde görevli Prof. Dr. Murat Sungur, Doç. Dr. Kürşat Gündoğan ve Dr. Öğretim Üyesi Şahin Temel ve ekibi tarafında tedavi altına alınan hasta H.K. 32. günün sonunda 17 gününü solunum cihazına bağlı olarak geçirdikten sonra sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde servise çıkarıldı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney, "ERÜ Hastaneleri olarak, ilk pandemi çıktığı andan itibaren ciddi bir çalışma içine girdik. Önce poliklinik ve acil servislerimizi ayırdık. Hastanemizdeki 3 katı Pandemi Kliniği olarak kullanıyoruz" dedi.

Hasta hakkında bilgi veren Doç. Dr. Kürşat Gündoğan, "Hastamız 61 yaşında kadın hasta. 6 yıldır bilinen diyabet ve hiper tansiyonu var. Bir ay önce ateş, titreme, nefes darlığı şikâyeti ile geliyor. Bu şikayetlerle Covid-19 ön tanısı ile enfeksiyon hastalıkları servisine yatırdık. Takipleri sırasında kliniği çok kötü gitti ve aynı anda yoğun bakım ünitesine aldık ve hastayı solunum cihazına bağladık. Hastaya Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun da önerdiği tüm antiviral tedaviler başladık. Solunum cihazında bu şekilde hastamızı takip ettik. 17. günün sonunda solunum cihazında ayrıldı” dedi.

Doç. Dr. Gündoğan, "Diğer kalan günlerde de tedavilerini tamamladık yoğun bakımın 32. gününde servise çıkardık. Bu yoğun bakımdan bu kapıdan çok daha ağır hastaları biz servise çıkardık. Bu hastalık daha yeni bir hastalık ve kimse özelliğini bilmiyor. Nasıl klinik seyredeceğini bilmediğimiz için bu hastamızın özelliği var. Tam 17 gün solunum cihazına bağlı kaldı ve değişik tedavi yöntemleri uyguladık. Sonunda başardık. Türkiye'de oldukça nadir bu şekilde uzun bir süre solunum cihazında kaldıktan sonra servise alınan hasta sayısı çok az.
Yoğun bakımda hasta tedavisini sürdüren büyük bir hasta ordusu var. Arkamızda çok büyük bir ordu var. Hekimler, hemşireler, fizyoterapistler, hasta bakıcılar, temizlik görevlileri ve teknik bakımcılar aslında bu başarı hepimizin. Gün içinde ortalama 50 kişi çalışıyor. Bizim 17 yataklı yoğun bakım ünitesinde yüzde 70 doluluk oranı ile hizmet vermekteyiz" diye konuştu.

Yoğun bakımdan servise alınmanın mutluluğunu yaşayan 61 yaşındaki hasta H.K. "Çok sabrettim gittim diyordum. Allah'ım bana güç ve sabır verdi. Artık benim için bitmiştir diye düşünüyordum. Allah'ıma olan inancım, kendime aileme olan bağlılığım vardı. Yeniden doğdum, o kadar mutluyum ki ben mezara gittim geldim. Öldüm geldim diyeyim. Hiç kendimde değildim. Şükür olsun Rabbime. Bir de yürüye bilsem daha mutlu olacağım" ifadelerine yer verdi.(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.