Ramazan ayı hayırlara vesile olsun


Betül Soydan

Betül Soydan

27 Nisan 2020, 13:21

İslam alemi bugün,ayların en hayırlısı mübarek,ramazan ayını ilk oruç niyeti ile karşıladı.Yüce yaradan kullarını bedenen ve ruhen,arındırmak,dinlendirmek ve iç hesaplaşmalarımızı yapmamız için oruç ibadetini farz kıldı.Oruçlu olmak,sadece bedenen aç kalmak değildir ruhen huzurlu,mutlu ve maneviyatın en yüce duygularını hissetmek ve hissettirmektir.
Sağlık sorunları olanlar veya bedenen dayanma gücü olmayanlar,oruç ibadetlerini yerine getiremez. Her insan kendinden sorumludur ancak toplum kuralları gereği bu ölçüde,saygılı olmak zorundayız. Oruçlu olanlara karşı,sınırlarımızı bilmemiz gerekir,toplu yerlerde sigara içmek yemek saatlerini dışarıda geçirmek,konusunda hassas davranmamız gerekir.Aynı zamanda oruçlu olanların olmayanlara karşı,sabırlı olmaları mükafatlarını artıracaktır.
Tercihlerimiz düşüncemiz ve görüşlerimiz ne olursa olsun,toplumun refah ve düzeni adına herkesi, olduğu gibi kabul edelim.Empati kuralım,başkası benim gibi olamaz çünkü ben başkasının istediği gibi olamam.Yorumlarımıza dikkat edelim,Allah katında kulun nasıl bir mertebede olduğunu,hiç kimse bilemez.Kuran,namaz ve oruç farz ancak her insan kendi için emirleri yasakları,yerine getirir.İşlenen günahların cezası,hayırların sevabı kişiye aittir.Gıybet,kul hakkı ve şirk günahları almanın,katlamanın bedeli en ağır sınavıdır.
Vicdanımızın,merhametimizin sevgimizle harmanlandığı bir ramazan ayına erişebilmenin huzuru ile bayramı,sevdiklerimizin gölgesinde karşılayalım.Kırmadan üzmeden üzülmeden sabır sınavımızı ben oruçluyum cevabı ile kazanalım.Aç kaldım diye asabi tavırların,öfkeli davranışların oruçla aynı terazi de yer alması mümkün değil,her insanın yatırımı kendine,kalp kırdığı an bütün sevapları karşı tarafa yazıyor melekler ve ilahi adalet susmanın ecrini veriyor.
Dilimizle,sevgimizle ve heyecanla yaşamanın tadını rabbim bütün din kardeşlerimizin,yuvalarına nasip etsin.Yaz mevsimi olması nedeniyle,günler uzun kat kat rabbim sevabına nail eylesin.Sayılı gün geçer ancak bu güzel günleri,maneviyatın zirvesinde ihya etmek tövbe etmek,dua etmek ve ibadetin yüceliğini hissetmek,bütün konu iç huzurun bedenimizle,uyumunu sağlamak ve yenilenmek.
İhya etmek yardıma muhtaç insanları,paylaşmak gönlümüzden kopanları,reklam etmeden rencide etmeden,çevremiz konuşsun diye değil sadece Allah razı olsun amacı ile verenden ve alandan paylaşılmasın ortamlarda.Yaptığımız hayırlar son vedamız için yatırımlarımız,her insan kendi sevaplarının mükafatını yaşamak için dar da zor da kalan insanlara,yetişmek ister.Mutluluk ve huzur,maneviyatı bu denli hissettirmenin ve hissetmenin ayrıcalığını,ramazan ayın da bir başka yaşatır.
Yüce Yaradanımız,günlerimizi ramazan ayının bolluk bereketi ile ahretimizi bayram sevinçleri ile karşılamayı nasip etsin.
SEVGİYLE KALIN.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.