Kelle paça salonları ‘Nöbet’ sistemine geçti

Kelle paça salonları ‘Nöbet’ sistemine geçti
29 Mart 2020 Pazar 16:58

Kayseri'de  faaliyet gösteren bazı kelle paça işletmecileri yalnızca paket servis yapmaları nedeniyle kelle paçaya talebin azalmasının ardından ortak bir karar alarak nöbet sistemine geçiş yaptı. Her gün yalnızca bir kelle paça salonunun açık olduğu semtte diğer esnaflar sıraları gelene kadar işletmelerini açmama kararı aldı.

Korona virüsle mücadele önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan genelge sonrası lokantaların yalnızca paket servis yapmalarına izin vermesinin ardından Kayseri’nin merkez Melikgazi ilçesi Camikebir Mahallesi’nde bulunan kelle paça salonları ‘Nöbet sistemine’ geçiş yaptı. Yalnızca paket servis yapmalarına izin verilmesi sonrası işlerinde düşüş yaşandığını belirten işletmeciler bir araya gelerek, yalnızca bir esnafın hizmet vermesini kararlaştırdı. 1 hafta önce uygulamaya konulan nöbet sistemi ile 2 günde bir kelle paça işletmecisine açılış sırası geliyor. Başka işletmelere giden müşteriler dükkanların camlarına asılan ‘Nöbetçi kelleci’  yazılı yönlendirme yazıları  ile  o gün açık olan esnafa yönlendiriliyor.

‘ORTAK BİR KARAR ALDIK’

Uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getiren 15 yıllık kelle paça ustası Serkan Karadaş,  “Korona virüsle mücadele önlemeleri kapsamında son çıkan genelge ile servislerimiz kapandı. Sadece paket servis yapıyoruz.  İşletmemizde müşteri ağırlayamadığımız için işlerimiz biraz düştü. Bizde nöbet sistemini geliştirdik. Komşu esnaflarımızla bir olduk ve ortak bir karar aldık. Kelle paça bağışıklık sistemini güçlendirdiği için sağlığına önem verenler özellikle gelip, paket yaptırıp gidiyorlar. Kellenin pişme süreci ve temizliği çok önemli. Bol soğan ve sarımsakla beraber tüketilmesi çok önemli. Nöbet sistemi duraksayan işlerimize bir nebze katkı sağladı” dedi.

‘NÖBET SIRASI 2 GÜNDE BİR DEĞİŞİYOR’

İşletme çalışanlarından Barış Bal ise, “Devletimizin virüsle mücadele önlemleri kapsamında nöbet sistemine geçtik. İşletmemize komşu olan diğer kelleci esnafı ile bir araya gelerek, 2 günde bir nöbet değişimi yapıyoruz. 2 gün işletmemiz kapatılırken, 3’üncü gün salonumuzu açıyoruz. Her gün farklı bir esnaf nöbet tutuyor.  İşlerimizde de doğal olarak bir düşüş meydana geldi. Biz de bu yüzden nöbet sistemini geliştirdik.  Evde kaldığımız sırada dışarı çıkmıyoruz. Evde kitap okuyarak, çocuklarımızla zaman geçiriyoruz. Ailemize biraz daha fazla zaman ayırıyoruz. 1 haftadır hijyene daha fazla önem vermeye başladık” diye konuştu.

Haber-Foto: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.