Ne yemeliyiz?   (1)


Mehtap Erciyes

Mehtap Erciyes

30 Aralık 2019, 11:07

Diyet ve spor yapıyor olmanıza rağmen bir türlü kilo veremiyor musunuz? Problem belki de ne yiyip ne yemediğiniz ya da yeterli egzersiz yapıp yapmadığınız değildir. Kilo almanıza sebep hormonlarınız olabilir

Yapmış olduğunuz diyetler sonuç vermiyorsa, çok kısa süre içinde vermiş olduğunuz kiloları geri alıyorsanız, egzersiz yapmanıza rağmen sonuçlarını göremiyorsanız; problem ne yiyip ne yemediğiniz ya da yeterli egzersiz yapıp yapmadığınız olmayabilir. Belki kilo almanıza sebep olan genleriniz veya hormonlarınızdır. Belki de kendinizi yanlış diyetlerle açlık krizlerine sokmak veya spor salonlarında saatlerinizi geçirmek yerine doğru bir tedavi süreciyle kolayca kilo verip hormonlarınızın da olması gerektiği gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz. En ideal ve sağlıklı olanı, beslenme serüveninize, içinizde gizli bir problemin olup olmadığını anlamakla başlamaktır.

http://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Yağ depolayan hormon İnsülin
Bazı sebepler nedeniyle fazla salgılanan insülin, reseptörlerin düzgün çalışmasını engelleyerek, glikozu uygun hücrelere yerleştirmede başarısız olur. Yani fazla insülin, enerji üretimi yerine glikozun kanda depolanmasına neden olur. Bu da metabolizmanızın düzgün çalışmamasının ve özellikle karın bölgesinden kilo almanızın ana nedenidir. İnsülin direncinin ana nedenleri şöyle:
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Endokrinolojik ve metabolik bozukluklar (Kan basıncı yüksekliği, trigliserid kolesterol yüksekliği)
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Genetik bozukluklar (İnsülin reseptörlerindeki mutasyonlar veya glikozun hücre içine alım kanallarında veya sinyal üretiminde kullanılan proteinlerin bozuklukları)

http://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Çözüm
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Yaptırmış olduğunuz tahlile ilişkin, doktor kontrolünde ve doktorunuzun tavsiye ettiği düzeyde ilaç kullanmanız, rahatsızlığınızın kontrolü ve tedavisi için son derece önemli.
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Güne iyi bir kahvaltıyla başlamak, gün içinde kan şeker seviyenizin dengeli çalışmasını sağlar.
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Öğün atlamayın ve porsiyonlarınızın tüm güne yayılmasına dikkat edin.
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Tam tahıllı yiyecekleri tercih edin.
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg İşlenmiş ve rafine karbonhidratlar kan şekerinizin ani yükselmesine yol açar. Uzak durmanızda fayda var.

http://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Metabolizma hızını belirleyen hormon Tiroid
Metabolizma hızı; dinlenirken veya uyurken, yani hiçbir aktivite gösterilmediğinde harcanan kalori miktarını kapsar ve günlük harcanan kalorinin yüzde 60 ile 80'ini oluştrur. Yani metabolizma hızı, fazla kalorili yemesine rağmen kilo almayan kişilerin kilo almamalarının ana nedenidir. Ya da su içse bile yarayan kişilerin de kolay kilo almasının nedenidir. Tiroid hormonu metabolizmayı düzenler. Eğer tiroid, görevini uygun şekilde yerine getirmiyorsa, yani çok fazla veya çok az hormon üretiyorsa iştahınız genelde yüksek olur ve kilo alırsınız. Tiroid seviyeniz vücudunuzun metabolik makinasıdır. Eğer tiroid seviyeniz çok düşükse, normal seviyede çalışması için tedavi olmanız gerekir. Aksi halde, kontrolsüz bir kilo alımı veya ne yaparsanız yapın kilo verememe süreciyle karşılaşıbilirsiniz. Tiroid hastalığı gelişme riski kimlerde vardır?
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Ailesinde tiroid hastalığı olanlarda
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Şeker hastalığı, romatoidartrit ve persiniyöz anemisi olanlarda
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Gebe kadınlar ve daha yeni anne olanlarda
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg 60 yaşın üzerindeki kadınlarda
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg 70 yaşın üzerindeki erkeklerde
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Kanser nedeniyle baş ve boyuna radyoterapi (ışın tedavisi) yapılanlarda
https://www.sabah.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Bazı ilaçları kullananlarda

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.