MAHALLE Mİ? KÖY MÜ?


Samed Aydın Sun

Samed Aydın Sun

09 Eylül 2019, 12:46

Köy kavramı uzun yıllardır kullanılan bir kavramdır. Ülkemizde 6360 sayılı kanun ile köy kavramı yerine şehrimizde dahil pek çok ilde mahalle kavramı geldi…

İlk başlarda, köylülerde büyük bir heyecan yaratan bu olay, şimdilerde köyden kente göçü daha da artırdı gibi ha, ne dersiniz?

Kent merkezinde yapılan hizmetlerden faydalanma heyecanı nasıl oldu da, Kayseri’de şimdilerde eskinin köyü,şimdilerin ise  mahallerinde yaşayan bireylerin hızla kent merkezine göç etmesini sağladı bunu sorgulamak gerekiyor…

Köy köy isim vermeyeceğim.. Köy diyorum zira, ben haber metinleri hariç günlük dilde hala mahalle yerine köy kelimesini kullananlardanım..

Köy ismi vermeyeceğim dedim ya..  Şunu demeden de edemeyeceğim. Maalesef şu an köylerde oturan vatandaşlar tarlalarını, bağını, bahçesini  satıp, nakite dönüştürüyor. Kısacası özünü, anılarını, çocukluğunu, gençliğini, var olduğu topraklarda  bırakıp, şehre göç ediyor…

Üstelik onu da marifet gibi sağda solda anlatıyor. Köylerin modernleştirilmesi, insanların bu güdüyle hareket etmesi sonrası, şu an köylerde, kendi ekmeğini, sütünü, peynirini, yoğurdunu vb. üreten, şehre getirip satanların sayısı her geçen gün azalıyor. Hatta, şehre göç etmeyen köylüler dahi, ekmeğini, sütünü, yoğurdunu vb. kent merkezinden alıp, köyüne dönüyor.

Çocukluğumda  hatırladığım bostanlardan,bağlardan, köy fırınlarından şimdilerde eser yok. Yaşça benden büyük olanlar da geçmiş yıllarda ki köylerini gözlerinin önüne  getirir, bugünler ile kıyaslarlarsa ne demek istediğim ortaya çıkacaktır…

 Günümüzde köyler nasıl mı?

Kavun, karpuzunu bile köye gelen seyyar satıcıdan alır konumda.  Kendi domatesi ile salçasını kaynatan memleketimin köylüsü, şimdilerde hazır ayağıma kadar gelmiş diyerek salçalık ihtiyacı için bile domatesini hazır alıyor.

Köylü artık üretmiyor. Belki artan masraflardan, belki üretmek istemediğinden belkide modern dünyanın kölesi olduğundan..

Yorum sizlerin…

Ben bu durumu köy kavramının, ortadan kalkmasına bağlıyorum. Köyleri mahalle yaparak, aynı zamanda şehirlerimizdeki vefasızlığı, vurdumduymazlığı, komşuluk ilişkilerini bilmemeyi, bu ve benzeri örnekleri çoğaltmanın mümkün olduğu şehirde var olan tüm olumsuzlukları köylerimize de taşımız olduk.

Bugün, köylerde artık modern  bir yapıya sahip evler, evlerin içinde son model smart tvler, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri vb. modern şehirlerde ne varsa hepsi var. Evet, bunlar çok güzel nimetler, çağa ayak uydurmak gerek. Doğrudur. Bunları kullanmalıyız. Modern dünyaya ayak uydurmalıyız.  Ona bir şey dediğim yok. Ama, teknolojinin bizi köle gibi kullanmasına da izin vermemeliyiz. Modernleşirken, kendi öz kültürümüzü ve değerlerimizi unutmamalıyız.

Tutucu, bir birini seven destekleyen, kollayan köy kültürü artık şehirden bir farkı kalmayan bir yapıya büründü. Köylerde, birbirini çekememezlik, hasetliğe, fitneye fesada, onda var ben de neden yok, benim ondan ne farkım vara döndü…

Eski köy kültürüne bundan sonra dönülür mü bilinmez. Ama ben hala mahalle yerine köy diyenlerdenim…  Yani hala bu konuda ümit besleyenlerdenim.. Zira, son yıllarda popülaritesini artıran doğal yaşamın yeniden köye dönüşü tetikleyeceğini düşünüyorum..

Çünkü ben,  modern dünyanın köy anlayışından bir an önce  köylerimizin kurtulup, ekonomiye can vermesini, kurulacak kooperatiflerle Kayseri’nin her hangi bir köyünden Avrupa’ya ektiği, emek verdiği ürünü ihraç eden Ayşe teyzenin, Mehmet amcanın hayalini kuruyorum.. İşte bu yüzden,  eski köylerimize günümüzün modernliğiyle adapte şekilde yeniden kavuşacağımıza inanıyorum..

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.