Şehir & Toplum "Atık Yönetimi" Dosya Konusuyla Raflarda Yerini Aldı

Şehir & Toplum "Atık Yönetimi" Dosya Konusuyla Raflarda Yerini Aldı
17 Haziran 2020 Çarşamba 16:58

Şehirleri tüketim ve sağlık ekseninde yeniden düşünmeye iten zorlu bir dönemden geçerken Şehir & Toplum dergisi, yeni sayısında atık yönetimini kentsel yaşam dinamiklerinden, endüstriyel üretim temellerine kadar birçok başlıkta ele alıyor.
2014 yılından bu yana, şehre ve toplumsal konulara dair disiplinler arası bir yaklaşımla, bilim insanları ve alanında uzman isimlerin makale ve değerlendirmelerinin yayınlandığı Şehir & Toplum dergisinin 16. sayısı, “Atık Yönetimi” dosya konusu ile okuyucularıyla buluştu. Yeni sayı atık yönetimi alanında çalışanlar ve konunun ilgilileri için bilgilendirici ve yol gösterici bir kaynak olma niteliği taşıyor. Derginin bu sayısında, kentlerde atık yönetimi meselesi merkezi yönetim, yerel yönetim, üniversite, özel sektör, sivil toplum kuruşları ve uluslararası inisiyatiflerden farklı aktörler tarafından derinlemesine ele alınıyor. Çeşitli atık türlerine yönelik yönetim yaklaşımlarının incelendiği dosyada, atık yönetiminde mücadele edilmesi gereken sorunlar, elde edilebilecek kazanımlar ve mevcut fırsatlar sosyal, ekonomik ve çevresel faktörler açısından farklı boyutlarıyla değerlendiriliyor. Dosya editörlüğünü Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman’ın yaptığı sayı, oldukça kapsamlı bir yol haritasıyla yapılı çevreden gıdaya, yeniliği teşvik etmeden döngüsel ekonominin beraberinde ortaya çıkan mesleklere kadar alanında uzman kişilerin yazılarını okuma fırsatı sunuyor.
Atık yönetiminin kentsel yaşam dinamiklerinden, endüstriyel üretim temellerine kadar birçok başlıkta ele alındığı bu sayı, sadece ülkemizden değil sayfalarına taşıdığı uluslararası örneklerle de hem konunun profesyonellerine hem de ilgililerine fayda sağlayacak.
Dergi İçeriği:

 • Atık Yoğun Endüstriler ve Türkiye’de Sürdürülebilir Endüstriyel Atık Yönetimi, H. Kurtuluş Özcan
 • Türkiye’nin Ulusal Atık Yönetimi Stratejisi, Sadiye Bilgiç Karabulut
 • İklim Değişikliğine Etkileri Bakımından Atık Yönetimi ve Türkiye Performansı, Tuğba Doğan Güzel, Ece Gizem Çakmak, Sönmez Dağlı
 • Alternatif Yakıt Perspektifinden Evsel Katı Atıklar: Çimento Sektörü Değerlendirmesi, İsmail Boz
 • Değerlendirilebilir Atıkların Yönetimi: Elektronik Atıklar, Onur Akpulat
 • Türkiye’de Tehlikeli Atıkların Yönetimi: Kirleten Öder Perspektifinde Kamu-Özel Sektör İş Birliği, Ülkü Yetiş
 • Ülkemizde ve Marmara Denizi Özelinde Deniz Çöpleri Yönetimi, Ahmet Varır
 • Enformel Atık Sistemleri ve Kapsayıcı Atık Yönetimi: Mevcut Durum, Sorunlar Ve Çözüm Önerileri Üzerine Değerlendirmeler, Gül Tuçaltan
 • Belediye Atıklarının Yönetimi: İstanbul, Fatih Hoşoğlu
 • Pendik Belediyesi, Katı Atık Yönetimi Üzerine Bir Söyleşi, Ahmet Cin ve Ekibi, Röportaj: Ahmet Cihat Kahraman
 • Atık Yönetiminde Uluslararası Platformların İşlevi: ACR+ örneği ve EWWR Girişimi, Francesco Lembo
 • Londra Düşük Karbonlu, Döngüsel Bir Şehir Olma Yolculuğunda, Natalia Agathou
 • Katı Atık Yönetiminde İdare ve Toplum Arasında Köprü Olarak Sivil Toplum Kuruluşları, Emrah Bilge (Haber: Davut Güleç)

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.