Mehmet Akif Ersoy anıldı

İstiklal Marşımızın yazarı milli şair Mehmet Akif Ersoy’u 83. ölüm yıldönümünde anmak amacıyla “Mehmet Akif Ersoy ile Anlaşabilmek” konulu konferans düzenlendi. Aile Gelişim Uzmanı Fatih Akbaba tarafından verilen konferansta Mehmet Akif’in hayatı ve eserleri, farklı bir bakış açısından ele alındı.

Mehmet Akif Ersoy anıldı
29 Aralık 2019 Pazar 16:04

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte milli şairin hayatı, fikirleri ve özellikle günümüz gençliğini ilgilendiren yansımaları üzerinde duruldu. Mehmet Akif Ersoy’un vefat gününde gerçekleşen konferansa çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Konferans öncesi konuşan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, “Sevgili öğrenciler, hepiniz bu güzel programa hoş geldiniz. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Onun için çok donanımlı bir şekilde hayata atılmasınız. Bu bağlamda da belediyeler olarak bizlerin üzerine düşen bir takım eğitim faaliyetlerine destek olmaktır. Buradan Sayın Fatih Akbaba’ya davetimize icabet ettiği için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konferansın bir de özel konuğu vardı. Fatih Akbaba’yı sürekli dinleyen ve TRT radyosunda Talas Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta konuşmacı olarak katılacağını duyan 70 yaşındaki MüjganÖzbarutlu, sosyal medya üzerinden ulaştığı Başkan Yalçın’ın özel davetlisi olarak Akbaba’nın konferansına katıldı. Başkan Yalçın’a etkinlikten dolayı teşekkür eden MüjganÖzbarutlu, gençlere yönelik faydalı bir etkinlik olduğunu dile getirdi.

O, Milli Mücadele'nin manevi lideridir

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 83. yıldönümünde Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi tarafından düzenlenen programla anıldı. Anma programına katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anlattı.

Veteriner Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programına, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah İnci ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.Dekan İnci, “Misyonumuz, mükemmel eğitimle global rekabete hazırlanan öğrencilerimizi cesaretlendirmektir. Tam bu noktada onlara başarı basamaklarının disiplin, takım çalışması, güven, alçak gönüllülük, eşitlik ve cesaretten oluştuğunu öğretmektir”dedi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış da konuşmasında, Mehmet Akif Ersoy’un Milli Mücadele'nin manevi lideri olduğunu söyledi.Çalış, “Vatanına, milletine, bayrağına ve her şeyden önemlisi insan olmanın sorumluluğuna yakışır bir ömür süren Mehmet Akif'i iyi anlamak gerekir. İstiklal Marşı yarışmasında sergilediği onurlu duruş, hayatı boyunca sağlam duruşunun en güzel örneklerindendir. O, Milli Mücadele'nin manevi lideridir. O, İslam âleminin eğitim ve yeniliklerle kalkındırılmasını istemiştir. İslamiyet'in insanları kardeş yapan özelliklerini vurgulamıştır. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızın her kelimesini vatan, bayrak, ezan, millet, hürriyet ve ecdat ile en güçlü şekilde, en derinden ve gönülden anlamlandırarak milli heyecanı en üst seviyeye taşımıştır” dedi.

(Haber:Sümbül Altunbaş)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.