Kazı, tanıtım, turizm atağı

Dünya tarihinin aydınlatılmasında çok önemli bir yere sahip olan ve bu yıl dan itibaren kazıların sürekli hale getirildiği Dünyanın ilk ticaret merkezi Kültepe Kaniş/Karum’un tanıtım sponsorluğunu üstlenen Erciyes Anadolu Holding, Kayseri valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir belediye başkanı Memduh Büyükkılıç, TMSF başkanı Muhiddin Gülal ve çok sayıda basın mensubunın katıldığı tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı.

Kazı, tanıtım, turizm atağı
26 Kasım 2019 Salı 15:58

Dünya tarihinin aydınlatılmasında çok önemli bir yere sahip olan Kayseri’deki Kültepe Kaniş/Karum’un tanıtım sponsorluğunu üstlenen Erciyes Anadolu Holding, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin en önemli kazı alanlarından biri olan ve Hititlerin Anadolu’da kurduğu ilk kent olarak bilinen Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü’nün müze yapılması konusunda çalışmaların devam ettiğini açıklayan Vali Şehmus Günaydın; ‘Eski dünyanın ünlü ticaret merkezi Karum Kaniş'te kazı çalışmaları 1948 yılından bu yana sürdürülmektedir. Kültepe’deki kazı ve restorasyon çalışmalarına büyük bir özenle devam edeceğiz’ diyerek kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise konuşmasında ‘Kültepe, Kapadokya ile birleştirildiğinde bölgenin turizmine de çok büyük katkıları olacak. Uluslararası standartlarda bir kayak merkezi olan Erciyes’in eteklerindeyiz. Kültepe’nin de içinde olduğu zenginliklerle dolu Koramaz Vadisi’ndeyiz. Kayseri bilindiği üzere İpek Yolu üzerinde ve ticaretin kuralları burada konulmuş. Çıkarılan tabletlerden değişik anlaşmalar yapıldığını görüyoruz. Hatta gelin-kaynana çatışmasını bile ortaya koyan tabletler var. Çıkarılan tabletlerin büyük bölümü burada değil. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde hatta İngiltere’de bulunuyor. Bundan sonraki süreçte güçlü desteklerle birlikte 12 aya yayılan kazıyla Kültepe’yi hak ettiği yere getireceğiz. Sağlık turizmi, balon turizmi, kayak turizmi, Kapuzbaşı Şelaleleri, kültür turizmi, gastronomi turizmi gibi değerleriyle açık hava müzesi olarak nitelendireceğimiz Kayseri’yi geçmişi ve geleceği ile tanıtacağız.’ diyerek burada gerçekleştirilecek çalışmaların bölge turizmi açısından önemine dikkat çekti.

Toplantıda Erciyes Anadolu Holding olarak Türkiye’nin kültür ve tarihsel zenginliklerini çok önemsediklerini dolayısıyla bu konuda da ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını belirten TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ‘Kayseri tarihini 6000 yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş/Karum insanlık tarihini aydınlatması açısından çok önemli bir tarihi değerimizi ifade etmektedir. Bu nedenle Erciyes Anadolu Holding olarak tanıtım sponsorluğunu üstlenerek destek olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz’ dedi.

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı ve Teknik Direktör Bülent Uygun ile futbolculardan Adebayor, Mensah ve Emre ile devam etti.

(Haber: Canan Bayram-Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.