‘Demokrasi Şehitleri’ anıldı

Atatürkçü Düşünce Derneği  (ADD) Kayseri Şubesi tarafından ‘Adalet ve Demokrasi haftası’ etkinlikleri çerçevesinde ‘Uğur Mumcu ve Demokrasi Şehitleri’ törenle anıldı.

 ‘Demokrasi Şehitleri’ anıldı
26 Ocak 2020 Pazar 14:47

Melikgazi Belediye Tiyatro salonunda gerçekleştirilen  tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.  Daha sonra bombalı saldırıda öldürülen  gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun ‘Ben Atatürkçüyüm, ben, cumhuriyetçiyim, ben lâikim, ben antiemperyalistim, ben tam bağımsız Türkiye'den yanayım, ben insan hakları savunucuyum, ben terörün karşısındayım; ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın. Her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır’ sözlerine dikkat çekildi.

Türkiye Cumhuriyetinin, ulus ve üniter devlet modeliyle tüm mazlum milletlere örnek olduğunu tekrarlayan ADD Şube Başkanı Kemal Ceylan, Laik, sosyal ve hukukun üstünlüğü esasları üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyetinin bir çağdaşlaşma devrimi olduğunu belirten Ceylan şöyle konuştu.

“Adalet ve Demokrasi Haftası’nda hak, hukuk, adalet, demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve laik cumhuriyet için canlarını hiçe sayan aydınlarımızı unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı bir kez daha haykıracağız. Uğur Mumcu’yu hain saldırıyla aramızdan alınışının 27. yıl dönümünde sarsılmaz bir inanç ve kararlılıkla, saygıyla anıyoruz. Ocak ayı, toplumsal hafızamızı yoklama zamanıdır. Ocak ayı, acıları bal eyleyerek Atatürk Devrim ve ilkelerine, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye her ne pahasına olursa olsun sahip çıkma zamanıdır. Tüm yurtsever kurum ve kuruluşları, yurttaşlarımızı Atatürkçü Düşünce çatısı altında güç birliği yapmaya, karanlık güç odaklarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz’ dedi ve hazırlanan program gerçekleştirildi.

(Haber: Davut Güleç)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.