Karıştırdığın kadar karışasın Amerika...


Oğuz Güler

Oğuz Güler

08 Haziran 2020, 09:44

Bir paylaşımda gördüğüm şu dörtlük hoşuma gitti ve sizle de paylaşmak istedim ve bu hafta ki yazımı da bu olgu üzerine kurguladım. Okuyalım bakalım döktüren neler döktürmüş.

Yıktığın kadar yıkılasın Amerika,
Karıştırdığın kadar karışasın Amerika,
Öldürdüğün kadar ölesin Amerika,
Zulmün kadar zulüm göresin katil Amerika.

Geçen sene 4 Mayıs 2019'da "ABD'den üç vakitte 20 devlete çıkabilir!" başlıklı bir yazı yazmıştım. Aşağıda kısa özetini sunacağım yazım bu günlerde olanlardan sonra daha ileride olacakların ve bölünmenin ayak sesleri olarak düşünmekteyim. Zenci Floyd'un ölümünden sonra 2 zenci bayanında sanki ABD'de hiçbir şey olmamış gibi arabalarından terörist gibi saçından başından sürüklenerek indirilmesi ve kötü muamele yapılması ileride daha sıkıntılı olguların gebe kalacağını göstermekte. Bahsettiğim yazım ve diğer bazı yazılarımda ABD'nin, AB, Çin'in ve Hindistan'ın bir zaman sonra bölünüp birçok yeni devletler çıkacağını vurgulamışım. 4.5.2019 yazım ve biraz güncelleştirilmiş özeti şöyle;

ABD'den üç vakitte 20 devlete çıkabilir!

Bu denli iddialı bir başlık atmak için çok erkendi ama ABD ve ÇİN üç vakte kadar bölünmesi inanın kaçınılmaz. ABD dünyanın eşkıyası olmaktan vaz geçse bile ırkçılık ve eyalet kanunları yüzünden 10-15 yıl içinde bölüneceği düşüncesindeyim. 15 Şubat 2019 günü "Yakında Çin'de bölünecek, AB'de bölünecek" başlıklı bir yazı yazarak ABD'nin Çin'i 15-20 parçaya ayırma olgusunun olduğunu, bunun yanında bu gidişle AB'nin de parçalanmanın eşiğinde olduğunu yazmıştım. ABD dışarıda devamlı yanlış politikalar yüzünden ciddi borçlanmalara girdi. FED'de para basma hırsını frenleyemezse bunların tortusu olan ırkçılık yüzünden yakında işler karışacak. ABD dolaylı olarak en son Türkiye'de darbe yapmak istedi, şimdide Venezüella'da yaptırdığı darbe püskürtüldü. Yani Kore, Vietnam, Irak, Afganistan, Suriye derken her yerde çuvallaması bir yerde Rus ve Çin iş birliğine yenik düşebilir. Dimyata pirince giderken evde ki bulgurdan olacak.

ABD dünyadaki gelişmeleri iyi takip etmemek ve ırkçılık olgusu yüzünden hızla bölünmenin eşiğine sürükleniyor... Aşağıda 5-6 madde ile sıraladığım parçalanma serüveninin gerekçelerini buyurun okuyun; ABD'nin bu günkü halini anlamamız için tarihine bakmamız gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri işletme ( Business Administration) kültürü üzerine kurulmuştur. Yani toprağını en iyi işleten "ağa" ( Land Lord) kazanır. Köle ticareti bu yüzden başlamıştır. "The winner gets it all" yani "kazanan her şeyi alır." Bu durum Amerika'nın ulusal mottosudur. Bunun dışında bilim, sanat ve kültür parasını vererek yabancılara yaptırılan işlerdir. Genç bir imparatorluk olarak Amerika parasını verip diploma dahil her şeyi alabileceğine inanan 17 yaşında bir çocuğa benzetilebilir. 2000 yılında dünyanın en zengini benim dediği gün çöküşü de başlamıştı... 2003 yılında ABD, Çin'in 3 katı elektrik tüketirken, 2013 yılın da Çin ile kafa kafaya elektrik üretip tüketmeye başladı.  Bugün Çin Amerika'ya göre yüzde 50 fazla elektrik kullanmaktadır. Çin ise teknolojinin gelişme ve avantajları ile zaten bölünmeye gidecek. Çin'de 30 küsür yıl önce Tianenmen meydanında olanları unutmadı.

2000 yılından sonra gelişen her teknoloji eskisinin 10 ila 100 kati verimlilikte olmuştur. Sosyal medya haberleşmeyi 100 kat hızlandırmıştır. Google haritaları dünyayı 1000 kat detaylı gösterebilmektedir. Lazerlerin gücü son   20 yıl için de 1000 kat artmıştır. Tüm bu teknolojilerin kremasını basta Çin olmak üzere Rusya, AB, Hindistan da yasayan     5 milyar insan yemektedir. ABD borca battığını biliyor, geri dönülmez hale geldiğinde çok geç anladı ve FED'in esiri durumunda. Köklü Osmanlının son zamanında dediği gibi " teknoloji istemezuk" demekte, fakat bunu dünyanın beyinlerini toplasa da patentinin özel sektör hırsı yüzünden kendi ipini çekmektedir... Köklü bir imparatorluk olarak anılmaktansa,

James Dean gibi hızlı yaşayıp genç ölecektir. ABD'nin sonu MBA'da işletme okuyup her şeye sahip olabileceğini zanneden, İngilizce dışında bir dil bilmeyen, dünya gerçeklerini hep para olarak gören genç yuppiler veya ırkçılık sıkıntıları yüzünden sonunun hazırlanacağını düşünüyorum...

Pentagon'dan ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Rusya ve Çin’in teknolojik başarılarının ABD’nin uzay egemenliğine engel olduğunu belirtmesi benim bölünme tezimi doğrulamaktadır. Shanahan, The Wall Street Journal gazetesi için kaleme aldığı yazıda, “Çin ve Rusya, uzaya olan ekonomik ve askeri bağımlılığımızı titizlikle inceleyerek anti uydu lazer ve parazit yaratma cihazları gibi teknolojiler ile bu bağımlılığımızdan yarar sağlayan siber fırsatlar geliştirdi. Pekin, geçen yıl yörüngeye 38, biz 17 roket fırlattık. Ay’da 50 yıl yokluğumuzun ardından Çinliler bu yıl Ay’ın karanlık yüzüne indi. ABD hâlâ üstünlüğe sahip ama egemenliğimizin sınırları hızla daralıyor. Kara, deniz ve hava kuvvetlerimiz ayrı uydu sistemlerine sahip. Uzayda 130’dan fazla farklı iletişim terminalimiz var. Bu, Çin ve Rusya’ya ayak uydurmak için çok hantal ve yavaş bir yapı. ABD’nin, uzay stratejisini değiştirmesi gerekiyor” diyerek benim Çin'in bu sebeplerden dolayı ABD'nin bölünme tezimi kuvvetlendiriyor. Çin kapitalist sosyalist ama çakı taşımanın yasak olma baskı ve faşistliklerinin elbet iki testinin çarpışması ile biri kırılacak diğeri de çatlayacak. şimdiden bunu beyninize yer edin.

Evet geçmişteki yazımın özeti bu şekildeydi. ABD'yi kısmen Kaliforniya sırtlamakta. Ekonomik olgular ABD'yi hiçbir zaman bölünmeye götürmez ama Zencilere olan ırkçı davranışlar artık dayanılmaz noktalara ulaştığından işler kesinlikle önlenemez şekilde artacak ve inşallah dünyayı kana bulayan bu ülke kendi de kanda boğulacak diye düşünmekteyim. Bizde Terör ve kan olgusunu PKK üzerinden yöneten ABD kazdığın kötülük çukurunda boğulasın inşallah. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.