HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN


Osman İkinci

Osman İkinci

30 Nisan 2020, 18:06

Ramazan, dini duyguların ve manevi atmosferin ibadete yoğunlaşarakadeta zirve yaptığı bir aydır. Ramazan, aynı zamanda  toplu yapılan biribadetin adıdır, Ramazan da gün boyunca hem aile de hem de toplumdatoplu yapılan ibadetlerde ki birliğin adıdır. Ramazan, müslümanlarındeğerleriyle birlikte yaşadığı ve daha anlamlı hale getirerek nefsi ile karşıkarşıya geldiği bir aydır. Ramazan, bir insanın kendisi ile yüzleşmesidir.  Ramazan ve Oruç; açları, susuzları, sabrı ve kıtlığı anlama ve yaşamadır. Ramazan, bereket ve Kur-an Ayıdır. Ramazan, nefislerin muhasebeayıdır.  Ramazan, orucun, bütün vücut organları ile tutulması ile dahaanlamlı ve kıymetlidir. oruç tutmak nefsin ve arzuların gemlenerekZaptürapt altına almaktır. hakkıyla oruç tutmak yemek, içmek ve cinsiarzulardan uzak durmanın yanında, kalp kırmamak, başkalarına zararvermemek, trafik kurallarına uymak, birilerine hakaret etmemek, dahaçok sabırlı olmak, yardıma koşmak, manevi arınmak, barışı hakim kılmak, kendisi ve başkaları için hayır dualrında bulunmak, paylaşmakde diğergamlı( kendisi yanında başkaları içinde gayret göstermek, yaşamaktır) olmaktır.                                                                                                                                         

      "DEVLET YETİMHANELER KURAR, AMA YETİM BAŞI OKŞAYAMAZ" 

​​Maalesef ülkemiz şu anda mülteciler, sığınmacılar ve göçmenler yurdu haline getirildi. Şehrimizde, yani Kayseri de80.000 mülteci ve sığınmacı yaşamakta, ülke genelinde ise4 .000.000 u aşkın insan evini, barkını, yurdunu zorla terkederek ülkemize sığınmış bulunmaktadır. bunlar aynı zamanda bakıma muhtaç sığınmacıdırlar. Devletin, STK'ların ve vatandaşların bunlara yardım elini uzatmalarından başka çare yoktur.  Bu kimsesizler; 1-mülteciler, 2- sokak çocukları, 3- huzur evlerinde kalanlar, 4- yetimler, 5- modern yalnızlardır. Bu kimsesizlere ve ilgisizlere sahip çıkmak yanlarında kimse olmak hepimizin dini görevidir. bu noktada orucun bir kalkan olduğu ve insanı koruduğu ve sevabını, karşılığını sadece Allah'tan beklediği bir ibadet olmasını hasebiyle müslümanlara ve insanlığa karşı olan vazifelerimizi de yerine getirmeliyiz. Ey müslümanlar! Ey müminler! Ey peygamber sevenleri! ey Allah'ın kulları! ne olur !düşmanların oyununa gelmeyin, bu yaptıklarınız ne İslam'a ne de kitaba sığmaz. bunların İslam'ın özü ile hiç bir alakası yoktur, tamamen terstir ve çok büyük bir günahtır. Bu oyuna gelenler bunun altından kalkamazlar, onlar bu dünya da da ahirette de bunun hesabını er veya geç vereceklerdir. onun için bugün din adına öne geçenler, mesaj verenler ve öğütte bulunanlar yaptıkları her konuşma ve davranışta çok dikkat etmeleri ve yanlış yerlere, yanlış anlaşılır mesajlar vermemeliler. Aksi taktir de bunun vebalinden kurtulamazlar. 

​MANEVİ HASTALIKLAR: HASET-RİYA-GIYBET-KİBİR-HUSUMET ŞEHVET-BENCİLLİK- MENFAAT ÇEKİŞMELERİ

​​Bu manevi hastalıklar, müslümanları ve genelde bütün insanlarıkasıp kavurmakta ve yaptıkları iyilikleri yok etmektedir. bu manevihastalıklardan uzak durmalıyız, Ramazan'ın ve oruç tutmanın manevihuzurunu yaşamak için bu hastalıkların tedavi edilmesine çalışmalıyız. unutmayınız ki üç dünya vardır: 1-Küçük dünya: insandır. 2- Büyük dünya: Kainattır, 3- En büyük dünya: Kur-an'ı Kerim'dir. insanın bu kainatta mutlu, huzurlu, sağlıklı ve dört başı mamur olması için insanlığın Kur-an'ı Kerim'e; su, hava, uyku ve gıdadan daha çok ihtiyacı vardır. ohalde kurtuluş İslam'dadır. Ramazanınız hayırlı olsun ve  manevi arınmamıza vesile olsun.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.