Hobi bahçeleri yüzünden ekonomiye zarar bir yasa!


Oğuz Güler

Oğuz Güler

16 Temmuz 2020, 13:57

Şu günlerde iktidar gurup başkan vekillerinden saha gerçeklerini gizleyerek yanlış bir uygulama yaptırmak istiyor bürokratik oligarşi. Hobi bahçelerini yasaklayarak 1. sınıf tarım arazilerini koruyacağız diye ülke tarımına pranga vurmak isteyenler var. Hobi bahçeleri ihtiyaç ve şehir stersi yüzünden insanların sağlığı için kurtuluş noktası olduğu unutuluyor. Hobi bahçelerine 7-8 ağaç dikilip bakılması ile buğday ekimine göre 8-10 kat kazanç olduğu unutuluyor. Hollanda buğday ekmez. Dekardan 150 € alacağına seradan dekara 50.000 € kazandırıp 500 kat katma değer ürettirir. Hobi bahçelerine en az 7-8 ağaç ve sebze büyütme şartı ile 15-20 kat o araziden verim alınmasını sağlayabiliriz. İleri zekalı bürokrat tarımcılarımız çivi bile çaktırmazuk ile iktidara seçim kaybettirmek istedikleri anlaşılıyor.  

Hobi evleri sağlık yüzünden ihtiyaç ve sosyolojik bir gerçek. İktidar gurup başkanvekilleri vurun abalıya ile gaza getirilip yanlışa itiliyorlar. Bu yazıyla bilgisizliği aşarak buğdaydan iç bölgelerde dekardan 225 kg buğday üretimi ile 400 TL gelir alınmasının yanlışlığını yazacağım. Bir dekar yerde meyve ağacına göre 20 civarı ceviz veya 25-30 civarı başka ağaç dikilebilir ve sadece tek ceviz ağacı ile 3-4 yıl verim alınmasa bile sonraki yıllar artan verimle 50-80 kg arası ceviz verimi olur. İlk dönemlere göre bir insan ömrüne göre 40 kg ortalamadan gidersek tek ağacın 1000 lira gelir getirdiğini göreceğiz. Bir dönümde 20 ağaç 20.000 TL gelir ve katma değer demektir. Buğdaydan 400 TL gelir getiren tarlanın 20.000 TL gelir getirmesini anlamayanlar utansın. Hobi bahçeleri yüzünden en azı 3 dönüm yere 50-60 m2 bahçe evi yapılması için tarlaların bahçeye çevrilmesinin önü açılmalı. Su imkânı bulunabilen iç ve normal bölgelerimizde meyvelikler ile 30-50 kat fazla gelir getiren bahçe tarımını desteklemeliyiz. En az 3 dekar TARLAYA 50-70 m2 TEK ev yapılmasını önünü açmalıyız. Bahçe tarımı hobi bahçesi dışında değerlendirilmeli. Makale içeriği masalarına koyduğundan Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş, Bülent Turan, Cahit Özkan, Özlem Zengin ve M. Emin Akbaşoğlu'na yazımın tarımda işin VERİM yönü ile yazıldığını düşünerek bu konuya dikkat çekmem gerek.

Hobi bahçe yanlışlığının nereye uzandığının belgeli bir örneği burada yazmalıyım. Pursaklar'da 9.088 m2 lik bir tarlada 8-15 yaşında 44 ağaç olduğunu Pursaklar ilçe tarım müdürlüğünün belgeleyerek 50 adet omca ile son 6 ayda dikilmiş dedikleri 2 yaşında fidandan 167 adet meyve ağacını raporlamış yeterli demiş ama bunları vitrin mankeni demişler. Ankara İl tarım ve ilçe tarım müdürü ülkesine değil de globallere hizmet etme gayretinde dedirtecek noktalar ile dilekçede belirtildiği halde hükümeti başarısız yapma yarışına girmişler. Yönetmelikte ki inkâr ettikleri ve biz o cümle ırgalamaz, gayemiz girişimcinin önünü tıkamak denmiş gibiler. Bir beklentilerimi var sorusu akla gelmemeli. Önemli eski bir bakan ve şu an milletvekilinin bilgisi dahilinde tarlanın bahçe olması ile ülkenin 1'e 30 kazandırma noktasını bildiği için danışmanının olayın ülke yararı olması sebebi ile Ankara il tarım müdürüne hükümeti başarısız yapmak istiyorsunuz bunu yapmaya hakkınız yok, vatandaşın önünü açın, 9.1 dekarda 50 m2 ev olmazsa insanlar alet edevatını nereye koyacak, tuvaletini meydana mı yapacak denmesi bile hükümeti başarısız yapan müdür ve ekibine vııız gelmiş.

Arazide 1 dekardan fazla tarım dışı alan var ve bunu yarısını ağaç dikerek tarıma kazandırdığını kendileri de 400 m2 ekilmemiş diye belgelemiş. 170 m tepedeki tarım dışı araziye ev yap diyerek işi hep tıkayan il tarım müdür yardımcısının mantıki tarla bahçe olmadan zaten olmuyor. Oysa 150 m yukarıya ev yapınca 2 m eninde 300 m2 yol için tarım arazisini iptal et banane kardeşim mantıki 50 m2 ev için ne derece doğru? Bu görevlilerin ülke menfaatinde 1'e 30 kazandırmak için girişimcinin önünü açmam hatta tıkarım olgusu ülkeye zarar. Başarı için verilen yetkiyi kullanmayan aldığı parayı hak edeyim diyorsanız, varsa olan vicdanınıza bu ne iş diye sunuyorlar? Yönetmelikteki cümle aynen şu; "halen EKONOMİK verim ALINMASA bile gerekli bakım yapıldığında ekonomik verim alınıp alınamayacağı dikkate alınarak değerlendirilir" kelimesi Tarladan Bahçeye kazanımda ülke menfaati olmasını istemeyen il müdürü, yardımcısı ve ilçe müdürü girişimcinin önünü açarlarsa ülke kazanır ama niye ülke kazansın dimi? Bakan yardımcımız Sayın Fatih Metin'de yönetmelik girişimcinin önünü açıyor gereken yapılsın notunu bu 3 kral bürokratın hükümeti başarısız yapma gayretinde olduklarından bakan yardımcısını bile başarı adına tınlamadıkları açık ve net ortada.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.