Valilik ve il hıfzısıhha kurulundan şehre giriş-çıkış yasağı uzatma kararı

Valilik ve il hıfzısıhha kurulundan şehre giriş-çıkış yasağı uzatma kararı
03 Mayıs 2020 Pazar 16:59

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ve İl Hıfzısıhha kurulu yarın gece yarısını kadar  31 ilde giriş-çıkış yasağının uzatıldığına ilişkin şu açıklamayı yaptı.

Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati önemi haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

Belirtilen kapsamda, İçişleri Bakanlığı’nın 18.04.2020 tarih ve 7007 sayılı Genelgesi  doğrultusunda ; sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak için ilimizden kara ve hava  yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışların sınırlaması/yasaklamasının 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00'den itibaren 15 günlük süre için geçici olarak devamına yönelik ilgi genel emrimizde yer alan sürenin bitim tarihi,  03 Mayıs 2020 Pazar günü saat 24.00 olarak belirlenmiş olmakla birlikte,

 İçişleri Bakanlığı’nın 03.05.2020 tarih ve 7494 sayılı genelgesi doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında konunun yeniden değerlendirileceği belirtildiğinden herhangi bir boşluk oluşmaması için, İlimizden kara ve hava  yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışların sınırlaması/yasaklamasının 04.05.2020 Pazartesi günü, saat 24.00’a kadar uzatılmasına  5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11/C maddesi gereğince karar verilmiştir.

  • İlimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esastır
  • İlimize giriş çıkış kısıtlamasına yönelik olarak yayımlanan Valiliğimizin ilgi genel emri ile diğer genel emirlerde belirlenen tüm istisnalar 04 Mayıs Pazartesi  günü saat 24:00'e kadar geçerli olacaktır.

Yukarıda alınan karara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanununun ilgili  ilgili hükümleri ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacaktır. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.