Tümtürk: Davaya sahip çıkan tek ülke Türkiye

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, "Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik tavrının asla kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek;davaya sahip çıkan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Tümtürk:  Davaya sahip çıkan tek ülke Türkiye
15 Aralık 2019 Pazar 13:58

Türkiye genelinde AGD ve MGV önderliğinde Çin işgalindeki Doğu Türkistan’a destek için basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Seyit Tümtürk, Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlikte yaptığı konuşmasında; “

“Peygamber efendimizin dediği gibi ‘Zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır’. Eğer biz uluslar arası ilişkide Çin’e karşı sesimizi yükseltemiyorsak, fiili bir eylem gerçekleştiremiyorsak Hz. Ali’nin dediği gibi ‘Eğer bir zulme engel olamıyorsanız onu herkese duyurun’. Bütün dünya da Doğu Türkistan il ilgili ses çıkarken Türkiye deki bu medyanın suskunluğu inşallah Cumhurbaşkanımızın, Filistin, Myanmar gibi mazlum coğrafyalara İslam dünyasının sahip çıkması gerekir bunu biz önderliğimizde gerçekleştireceğiz” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kayseri Şube Başkanı Av. Baki Coşkun’da, ‘Çin, 1949 yılından bu yana kontrolü altında bulundurduğu Doğu Türkistan’da Müslümanlara her türlü baskıyı uygulamaktadır. 70 yıldır Çin kontrolü altında bulunan ve yüzölçümü Türkiye’nin iki buçuk katı büyüklükte olan Doğu Türkistan’da da Müslümanların durumu içler acısıdır. Çin yönetimin küresel ekonomik gücü ve boşluk bırakmayan bir diplomasi yürütmesi Doğu Türkistan’la ilgili sağlıklı bilgi almak ve oradaki Müslümanlarla iletişim kurmanın önüne geçmektedir.” diye konuştu.

(Haber: Sünbül ALTUNBAŞ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.