Rekabet Kurumu, Bellona Mobilya San. ve Tic. A.Ş., Erciyes Anadolu Holding soruşturmasını tamamladı

Rekabet Kurumu, Bellona Mobilya San. ve Tic. A.Ş., Erciyes Anadolu Holding  soruşturmasını tamamladı
07 Mayıs 2020 Perşembe 21:00

Bellona Mobilya San. ve Tic. A.Ş., Erciyes Anadolu Holding A.Ş. ve Yön Dayanıklı Tüketim Malları Paz. San. ve Tic. A.Ş. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı.

Bellona Mobilya San. ve Tic. A.Ş., Erciyes Anadolu Holding A.Ş. ve Yön Dayanıklı Tüketim Malları Paz. San. ve Tic. A.Ş. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı.

Bellona markalı ürünlerin yeniden satış fiyatının belirlenmesi suretiyle 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 

26.03.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Bellona Mobilya San. ve Tic. A.Ş.’nin (Eski Unvanı: Boytaş Mobilya San. ve Tic. A.Ş.) 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine; Erciyes Anadolu Holding A.Ş. (Eski Unvanı: Boydak Holding A.Ş.) ve Yön Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal etmediğine dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüslere idari para cezası verilmesine yer olmadığına karar verildi.

Bellona Mobilya San. ve Tic. A.Ş., Erciyes Anadolu Holding A.Ş. ve Yön Dayanıklı Tüketim MallarıPaz. San. ve Tic. A.Ş. hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin nihai kararın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 49. maddesi uyarınca açıklanmasıBellona markalı ürünlerin yeniden satış fiyatının belirlenmesi suretiyle 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinintespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda, toplanan tüm delil,bilgi ve belgeler, düzenlenen Rapor,Ek Görüş,yazılı savunmalar ve sözlü savunma toplantısında yapılan açıklamalar değerlendirilerek, 26.03.2020tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında 20-16/231-112sayı ile aşağıdaki nihai karar alınmıştır:1) -Bellona Mobilya San. ve Tic. A.Ş.’nin(Eski Unvanı: Boytaş Mobilya San.ve Tic.A.Ş.)bayilerin yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine OYBİRLİĞİ ile, 

2)Bu nedenle, 4054 sayılı Kanun’un16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası, üçüncü fıkrasının (a) bendi ve 7. maddesinin birinci fıkrası uyarınca 2019 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleriüzerinden,-Bellona Mobilya San. ve Tic. A.Ş.’ye(Eski Unvanı: Boytaş Mobilya San.ve Tic.A.Ş.) 5.778.480,84 TLidari para cezası verilmesine OYBİRLİĞİ ile,3)Erciyes Anadolu Holding A.Ş.’nin (Eski Unvanı: Boydak Holding A.Ş.) ve Yön Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un4. maddesini ihlal etmediğine dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüslere idari para cezası verilmesine yer olmadığına OYBİRLİĞİ ile,gerekçeli kararın tebliğindenitibaren 60 gün içinde AnkaraİdareMahkemelerinde yargı yolu ık olmak üzere, karar verilmiştir.(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.