Pandemi, Tarımın Sürdürülebilirliğini Tehdit Ediyor!

Covid-19 pandemisi tarım sektörünün sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından birçok tehdit oluşturuyor. Pandeminin herkesi tarımın yaşam için ne kadar önemli olduğunu gözden geçirmeye teşvik ettiğini belirten uzmanlar, tarımsal sistemlerin karantina durumlarına uyum sağlama kapasitelerini artırmanın büyük önem taşıdığını ifade ediyor. Uzmanlar, temel ürünler sağlaması nedeniyle tarımın ülkeler için vazgeçilmez olduğunu vurgularken hazır tohum kullanımındaki artışın maliyetleri artırdığına ve verimi düşürdüğüne dikkat çekiyor.

Pandemi, Tarımın Sürdürülebilirliğini Tehdit Ediyor!
30 Haziran 2021 Çarşamba 12:06

Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Program Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman, pandeminin tarım üzerindeki etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tarımda sürdürülebilirlik Covid-19 tehdidi altında

Covid-19 pandemisinin dünya çapında önemli ekonomik zorluklara ve ölümlere neden olmaya devam ettiğini ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman, “Covid-19 salgınının geçmişte yaşanan pandemiler gibi hem yerel hem de küresel olarak tarımsal gıda sistemi üzerinde doğrudan ve dolaylı etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz. Pandemi tarım sektörünün sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından birçok tehdit oluşturuyor. Bu nedenle tarımsal sistemlerin karantina durumlarına uyum sağlama kapasitelerini artırmak büyük önem taşıyor. Covid-19 pandemisine uyum sağlamak için tarım sistemlerinin riskleri, kırılganlığı, esnekliği ve sistemik değişimlerinin iyi anlaşılması gerekiyor.” dedi.   

Pandemi tarımın önemini gözler önüne serdi

Pandeminin herkesi tarımın yaşam için ne kadar önemli olduğunu gözden geçirmeye teşvik ettiğini belirten Kaman, “Salgının altını çizdiği en önemli nokta ise temel besleyici gıdaları daha dayanıklı bir şekilde yetiştirmek, beslenme hedeflerine etkili bir şekilde ulaşmak için toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir şekilde kullanılması gerektiğidir. Çünkü gıda arzı kesintileri dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de insanlar için ciddi sonuçlara yol açabileceğinden dolayı önemli bir konudur ve sürdürebilirliğinin sağlanması gerekir.” diye konuştu.

 Hazır tohumlar maliyeti artırıyor, verimi düşürüyor

Tarımın her ülkenin vazgeçilmezi olduğunu ve temel ürünleri nedeniyle ülkeleri doğrudan etkilediğini vurgulayan Tıbbi Aromatik Bitkiler Program Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman, “Maalesef insanlar için vazgeçilmez bir unsur olan tarım, toprağın yanlış işlenmesi,  yanlış sulama teknikleri, yanlış gübreleme, mevcut tekniklerin yetersizliği gibi pek çok nedenden dolayı verimsizleşiyor. Ayrıca hazır tohumların kullanımının artması, maliyeti artırıyor ve verimi düşürüyor.” ifadelerini kullandı.

Tarım daha fazla desteklenmeli

 İnsanlığa hizmet eden en önemli sektörlerden biri olan tarımın ülkemizde daha fazla desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken bir alan olduğunu vurgulayan Kaman, “Çünkü tarımın gelişmesi aynı zamanda ülke ekonomisinin iyileşmesi ve kalkınması anlamına geliyor. Aynı zamanda istihdama katkı sağlayabilecek katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin teşvik edilmesine de önem verilmeli.” dedi.


Etiketler; #pandemi #covid19

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.