Öğrenciler ekonomide 30 milyon lira tasarruf sağlayacak

Bu yıl TÜBİTAK tarafından 51.’ncisi düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda öğrenciler ülke ekonomisi ve sanayisine katkıda bulunacak projelerle yarıştılar.

Öğrenciler ekonomide 30 milyon lira tasarruf sağlayacak
10 Mart 2020 Salı 14:06

Erciyes Üniversitesi Süleyman Demirel Spor Kompleksinde açılışı yapılan yarışmaya, Kayseri İl Mili Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Kaya, projeye katılan öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Türkiye’de toplam 12 bölgeden 15 bin 273 başvurunun yapıldığı yarışmada Kayseri, Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Yozgat ve Aksaray’dan 947 proje içerisinden 100 proje sergilendi. Yarışmaya giren projeler 57 jüri tarafından oylanarak yarışma sonunda seçilen 6 proje alanından 16 finalist birincilik için yarışacak.

Yarışmada kaybedenin olmadığını söyleyen İl Mili Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, “Kayserimizin ev sahipliğinde bölge illerimizin TÜBİTAK bölge yarışmasını gerçekleştiriyoruz. Burada 100 tane sergilenen buluş var, gelişme var. Çocuklarımız geleceğe hazırlanıyorlar. Çok güzel hayalleri var ve gerçekleştiriyorlar. TÜBİTAK’a da çok teşekkür ediyoruz. Bu yıl 51.’si düzenlenen bir çalışma bu ve bu çalışmaların neticesinde ülkemizin geleceğini aydınlık görüyoruz. Kayseri’den 44 proje burada sergilenmeye hak kazandı. Tabi bu projelerin 12’si de dereceye girecek bu yarışma neticesinde. Biz buna kaybedeni olmayan yarışma diyoruz. Bütün bölgelerimizden başvuru oldu ve 100 tanesi buraya geldi ama buraya gelmeyen çocuklarımız da kaybetmediler. Onlar da birlik beraberlik içerisinde hazırlanmanın mutluluğunu yaşadılar. Gelecekte onlardan da güzel şeyler bekliyoruz. Ben burada emek veren herkesi kutluyorum ve bu eserlerin hayata yansımalarının olumlu olacağını düşünüyorum. Bunların patentlerinin alınarak bilime ve Türk Sanayisine katkıda bulunmasını temenni ediyorum” dedi.  İHA


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.