Kayseri Basını’nın en önemli ismi Suat Yalaz’ı kaybettik...

Kayseri Basını’nın en önemli isimlerinden birisi olan Karaoğlan çizgi romanının yaratıcısı ve çizeri Suat Yalaz, önceki gün vefat etti ve İstanbul Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi.

Kayseri Basını’nın en önemli ismi Suat Yalaz’ı kaybettik...
04 Mart 2020 Çarşamba 15:15

Suat Yalaz’ın en önemli özelliklerinden biriside, ilk karikatürünü, 1950’li yılların başlarında Kayseri’nin en önemli gazetesi Erciyes Postası Gazetesi’nde yayınlamış olmasıdır.  Suat Yalaz, bir süredir kalp rahatsızlığı yaşıyordu. Suat Yalaz 88 yaşında vefat etti. Ünlü çizer Suat Yalaz, 16 yaşındayken Kayseri Erciyes Postası gazetesinde ilk karikatürü yayınlandı. Suat Yalaz, Türk karikatür dünyasına unutulmaz karakter ‘Karaoğlan’ı kazandırdı. “Son Osmanlı: Yandım Ali” adlı çizgi romanı da sinemaya aktarıldı. Suat Yalaz, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü mezunudur. Bedri Koraman ve Çetin Özkırım gibi usta çizerlerle tanıştı. Yeteneğiyle dönemin önemli ustalarını etkiledi. Karoğlan adına PTT Genel Müdürlüğü 2006 yılında 4 dizilik pul koleksiyonu çıkardı. Cumhuriyet tarihinde ‘Amcabey’ ve ‘Abdülcanbaz’dan sonra pulu basılarak onurlandırılan üçüncü çizgi roman kahramanı Karaoğlan oldu.

Suat Yalaz’ın yaptığı filmlerden bazıları “Son Osmanlı Yandım Ali”, “Altay’dan Gelen Yiğit / Karaoğlan”, “Camoka’nın İntikamı”, “Baybora’nın Oğlu”, “Bizanslı Zorba”, “Karaoğlan Yeşil Ejder”, “Şeytan Kafesi”, “Camoka’nın Dönüşü”, “Karaoğlan Şeyh’ın Kızı”, “Cengiz Han’in Hazineleri”, “Altay’dan Gelen Yiğit / Karaoğlan”, “Şeytan Kafesi”, “Karaoğlan’ın Kardeşi Sargan”

Dergi haline gelmeden önce de ilk kez 3 Ocak 1962’de Akşam Gazetesi’nde tefrika edilen Karaoğlan, Suat Yalaz’ın yazıp çizdiği haftalık tarihi çizgi roman dergisi olarak 1963’te yayımlandı. Farklı dönemlerde değişik yayınevleri tarafından yeniden yayımlanan dergi, en son 2000’li yıllarda bir kez daha okuyucuyla buluşmuştu.

(Haber: Nurhan Bayram)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.