“Kara borsaya asla müsaade etmeyeceğiz”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) ve KÜLTEPE Ekonomi Platformu girişimiyle düzenlenen "Kültepe Ekonomi Zirvesi" Kültür Bakanlığı’nın himayesi ile üçüncü kez gerçekleştirildi. Bakan Varank, dünyayı tehdit eden Korona virüs ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde “Medikal ürünlerde kara borsa oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

“Kara borsaya asla müsaade etmeyeceğiz”
08 Mart 2020 Pazar 13:48

Ommer Otel’de Anadolu'nun ilk ticaret başşehri olan "Kültepe" teması ile üç oturum başlığı altında  gerçekleştirilen  programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Taner Yıldız, Mustafa Elitaş, İsmail Tamer, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile çok saylıda davetli katıldı.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank burada yaptığı konuşmasında korona virüsten dolayı dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini belirterek, " Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin birçoğu yapısal problemler ile karşı karşıya. Şimdi buna birde korona virüs salgını şeklinde yeni sınamalar ekleniyor. İşin insani boyutu bir tarafa, ekonomik etkileri de belirsizlikleri artırıyor. Biliyorsunuz ki Çin çok önemli global bir oyuncu. Küresel tüketimin 5’te 1’ini tek başına gerçekleştiriyor. Tedarik zincirlerine stratejik bir pozisyona sahip. Dolayısıyla Çin’deki bir daralma pek çok ülkeyi ciddi bir biçimde sarsabilir. Tedarik yetersizliğinden kaynaklanabilecek etkileri sürekli bakanlar olarak biz takip ediyoruz. Ham madde ve yarı mamul tedarikinde olası daralmalara karşı da yol haritalarımızı belirlemeye başladık. Bu manada sanayi odaları ve üreticilerle yakın irtibat halindeyiz. Koordinasyonu en üst seviyede tutmaya özen gösteriyoruz. Sanayicilerimizin de global piyasa dinamiklerini yakından takip etmesi gerekiyor. Elbette kamuoyunda da gündeme gelen işin sağlık ekipmanları boyutu da var. Medikal ve koruyucu malzemelerle ilgili olarak da yine biz üreticilerle koordinasyon halindeyiz. Türkiye’de ki ihtiyacın aslında kat kat üstünde bir kurulu kapasitemiz var. Üretimin önemli bir kısmını biz şuanda ihraç edebiliyoruz. Vatandaşlarımızın burada gönülleri müsterih olsun. Biz bu konuda bir karaborsa oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Aynı zamanda bu manada yurtdışından alınan ara mamullerin yerli üretimi içinde çalışmalarımızı hızlandırdık. Üreticiler ile AR-GE merkezlerini bir araya getiriyoruz. Böylece sahada kullanılabilen ve herkesin rahatlıkla erişebileceği daha düşük maliyetli ürünlerin önü de kısa bir süre sonra açılmış olacak. Sağlıktan ticarete, sanayiden turizme, ulaştırmadan milli eğitime dek tüm bakanlıklarımız bu konuda yek vücut olmuş durumdadır" diye konuştu.

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da, "Benim böyle bir toplantıda kadının yerini konuşuyor olmam, kadınların hepsinin klasik anlamda çalışması gerektiğini düşündüğüm için değil. Asıl olan kadınların adil ve onurlu bir yaşama erişmesidir ve bunun yolu da tek değildir. Her kadın için farklı reçete gerekebilir. Temel prensip kadın ve erkeğin var oluştan hukuken eşit oldukları, erkek ve kadının dengeli ve adil bir konumda olmasıdır. Bu konumlanma kimi ailelerde görevlerin eşit paylaşılmasıyla olabilse de, bizim toplum gerçekliğimizde ve dünyanın da çoğunda aileler görevlerini paylaşır ve her birey daha iyi yaptığı işi üstlenir. Burada sorun şu ki geleneksel olarak kadınların sadece ev ve çocuk işleri, erkeklerinde sadece iş ve ev dışındaki faaliyetlerle ilgilenmesi kadınların kaynaklara ve kar mekanizmalarına erişemedikleri anlamına geliyor. Sözlerimi bitirirken şunu da dikkate almanızı istiyorum, Allah dünyaya iman ediniz derken erkeklere ve kadınlara birlikte hitap etmiştir" şeklinde konuştu.

“Kayseri stratejik bir şehirdir”

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da Dünya ticaretinin merkezi olan Kültepe’de yılın 12 ayının kazı yapılması ve Kültepe Müzesinin yapılarak çıkarılan eserlerin sergilenmesi ile Kültepe’nin daha fazla ön plana çıkarılması için çalıştıklarını ifade ederek; “Kayseri, 1925 yılında uçak yapmış ve ihraç etmiş stratejik bir şehirdir” dedi. Kayseri’nin sanayinin, ticaretin, eğitimin, sporun, kültürün merkezi olduğunu dile getiren Başkan Büyükkılıç, şehrin adeta açık hava müzesi ve değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmasıyla turizmin de merkezi olduğunu kaydetti.

Toplantıda ayrıca deneyimli gazeteciler Dr. Şeref Oğuz, Hakan Güldağ ve Celal Toprak’ın moderatörlüklerini üstlendiği  ‘Türkiye’den dünyaya ihracat’ ,‘İş dünyası ve sivil toplumda kadın’ , ‘Ekonomide büyümenin yönü’ konulu oturumlar gerçekleştirildi.

(Haber: Davut GÜLEÇ-Ramazan KARAKUŞ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.