Kamu yatırımlarında yüzümüz gülmedi

Kamu yatırımlarında yüzümüz gülmedi
06 Kasım 2019 Çarşamba 14:08

Cumhurbaşkanlığı stratejik ve Bütçe başkanlığı yatırım ödenekleri, Kalkınma Bakanlığı, Merkez Bankası ve TUİK verilerine göre Kayseri sahipsiz. Aslan payını yine üç büyük şehir alırken Kayseri 2018 verilerine göre 214 milyarlık yatırımla 32. Sırada yer aldı. Başta Yüksek Hızlı Tren olmak üzere, Erkilet Havalimanının genişletilememesi, savunma sanayinden pay alamaması, sadece klasik hizmetler ve toplu açılışlar ile kan kaybetmeye devam ediyor.

Türkiye, son 10 yılda otoyol, baraj veya sulama gibi önemli kamu yatırımlarına ağırlık verirken, illerin yatırımlardan aldığı pay sıralamasında Kayseri ilk sıralarda değil, ortalarda yer alarak herkesi şaşırttı.

Cumhurbaşkanlığı Stratejik ve Bütçe başkanlığı yatırım ödenekleri, Kalkınma Bakanlığı, Merkez Bankası ve TÜİK verilerine göre, Türkiye’nin son 10 yılda yaptığı yatırım tutarı 234 milyar dolar. Bu rakamın yarısı birden fazla ili kapsayan yatırımların olduğu, otoyol, baraj veya sulama gibi birden çok ili kapsayan yatırımlar oldu. İl bazında yapılan yatırımların aynı dönemdeki toplam tutarı 125 milyar 87 milyon dolar.
Yatırımlarda aslan payı yine üç büyük il’de görüldü.

Yatırımlardan alınan paya göre, Diyarbakır 4., Artvin 9., Bingöl 36., Bursa 10., Adana 15., Aksaray 23. Kayseri ise yerini 32. Sırada buldu. Nüfusu başta olmak üzere bir çok alanda öncü olan Kayseri’nin hem nüfus hem de yatırımlardan aldığı pay ile böyle orta sıralara düşmesi Kayseri’nin ne kadar geriye gittiğini ve sahipsizliğini bir kez daha ortaya koydu.

Bu yılın ilk dokuz aylık rakamlarına göre; en çok yatırım çeken iller, Çanakkale, İstanbul, Kırıkkale, Tekirdağ, Ankara, Manisa, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Denizli, Balıkesir, Yalova, Kütahya, Sakarya, Antalya, Adana, Ordu, Gaziantep, Muğla olarak sıralanırken, Kayseri yine ilk 30’da yerini bulamadı.

İllere yapılan yatırımlarda, ister özel ister kamunun başlattığı büyük hacimli yatırım ve projelerin etkisi büyük olurken, Kayseri’de böyle yatırımda yok. Kayseri, nüfus olarak bulunduğu yere oranla çok daha az yatırım alabilen illerin neredeyse başında geliyor. Şimdi, 5-10 yıl öncesine kadar ‘Anadolu kaplanları’ içinde yer alan,, örnek-model gösterilen Kayseri ile diğer illerin bu yıl sonuna kadar ne kadar yatırımlardan pay aldığı rakamları ve 81 il arasındaki sıralamasına çevrildi.

(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.