İMİB madencilik eğitiminde 7+1 modeli önerecek

Tüm sektörlere hammadde üreterek 40 milyar dolarlık bir değer oluşmasına katkıda bulunan maden sektörü hakkında bilgi veren İMİB Başkanı Aydın Dinçer, sektöre nitelikli gençler yetiştirmek için YÖK ile birlikte çalışacaklarını duyurdu.

İMİB madencilik eğitiminde 7+1 modeli önerecek
16 Aralık 2019 Pazartesi 15:56

Dinçer, madencilik sektöründeki sorun ve sıkıntıların azaltılması için yaptıkları bir diğer çalışmanın ise ÖTV’ye ilişkin olduğunu aktardı. Enerji maliyetleri üzerindeki ÖTV’nin madencilik sektöründe uygulanmamasını istediklerini dile getiren Dinçer, uluslararası denetim ve mali danışmanlık firmalarından bu kapsamda bir rapor istediklerini ifade etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, sektöre dair önemli açıklamalarda bulunurken, sektörün geleceğini emanet edecekleri gençlerin eğitimine ilişkin hazırlanan projeler hakkında da bilgi verdi.

YÖK, üniversite bölüm başkanları ve ilgili bakanlıkla yürüttükleri çalışmalara değinen Dinçer, “YÖK ile birlikte madencilik ve Jeoloji fakültelerinin öğrencilerine asgari ücret ile burs vererek, çok daha nitelikli öğrencileri üniversitelere bu sektörün geleceğine emanet etmek üzere çekmeyi planlıyoruz. 7+1 yani yedi sömestr okulda, bir sömestr sanayide veya madende çalışan öğrencileri mezun etmek istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerimizi başlatıyoruz ve liseler ile orta okullarda, madenciliği ve yerli kaynakların öneminin daha çok bahsedilmesi yönünde müfredata eklemeler yapılmasını sağlayacağız” dedi.

(Haber:Samed Aydın Sun)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.