Erdoğan’dan Kayseri Pastırmasına tam not

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Bakanı Recep Bağlamış,Gebze Bilişim Vadisi'nde düzenlenen “ Yerli Otomobil “ lansmanı sonrası, yemek programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kayseri Pastırması ikramında bulundu.

Erdoğan’dan Kayseri Pastırmasına tam not
29 Aralık 2019 Pazar 15:30

Başkan Bağlamış konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Son günlerde Türkiye’de gündem oluşturan Pastırma konusundaki bilgi kirliliğine son vermek için, Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a özel Kayseri Pastırması ikram ettik. Cumhurbaşkanımız
kağıt gibi doğranmış pastırmamızın lezzetini çok beğendi. Kayseri’den özel Pastırma ustası götürerek, Pastırmanın en tazesini orada kağıt gibi doğrattık. Pastırmanın lezzetini yakalamak için, soğuk zincire ve doğrama şekline dikkat etmek gerekiyor.Bizim Pastırma ikramımız sonrasında  Cumhurbaşkanı’mızın, Pastırma konusunda fikrinin değiştiğini düşünüyoruz. Çünkü övgü dolu ifadeler kullandı.”
Başkan Bağlamış, Pastırmayı sahiplenmeye çalışan diğer İllere de seslenerek, ”Pastırmanın Başkenti Kayseri’dir, ve hep öyle kalmaya devam edecektir. Kayseri pastırması 1400’lü yıllardan beri şehrimizde üretilen bir üründür. Bu ürün lezzetiyle, damak tadıyla tüm Türkiye’ye nam salmıştır. Bu damak tadıyla alakalıdır. Biz biraz daha yoğun baharatı severiz. Pastırma doğrama şeklimiz farklıdır. Pastırmayı kağıt gibi doğramak gerekir. Kayseri Pastırması yıllardan beri Karpuzatan mevkiinde kurutulur. Çünkü burası, Erciyes’ten gelen rüzgarı en iyi alan bölgedir. Kayseri dışında üretilen pastırmaların günlük toplam üretim miktarı, bizim bir firmamızın üretim miktarının ancak yarısı kadardır. Pastırmanın kime ait olduğu konusu bizim açımızdan bitmiştir. Pastırmanın Anavatını Kayseri’dir.” İfadelerini kullandı.


(Haber: Davut GÜLEÇ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.