“Emekçiler vergi yükü altında ezilmesin”

Türk-İş İl Temsilcisi ve Koop. İş Kayseri Şube Başkanı İdris Güven, ülke genelinde yapılan toplantıya ilişkin yaptığı açıklamasında; “Türk-İş olarak bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

“Emekçiler vergi yükü altında ezilmesin”
06 Kasım 2019 Çarşamba 17:55

Türk-İş Başkanlar Kurulu geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda, Meclis komisyonundan geçen vergi düzenlemesine karşı ‘vergide adalet’ talebiyle dün ülke genelinde belirlenen noktalarda eş zamanlı basın açıklaması yaptılar.

Türk-İş İl Temsilcisi ve Koop. İş Kayseri Şube Başkanı İdris Güven toplantı hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:

Anayasamızın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür.” ifadesi yer almaktadır. Bu maddede amaçlanan; herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu, ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir. Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde, hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan, Hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri, kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, gelir vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, İşçiler üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, Yılbaşına göre, geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, Bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybediyor, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4,500 TL olan bir işçi, Ocak ayında 3,409 TL net ücret alırken Haziran ayında net ücreti 191,00 TL daha azalarak 3,218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde %4 oranında artsa bile, Yılsonunda 349 TL eksilerek 3,060 TL’ye geriliyor. Bu vergi düzeni adil değildir. Hakka ve hukuka uygun değildir. Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir “reform” Ancak, ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Türk-İş olarak ücret kazançları bakımından Asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi yenilemek isteriz. “Asgari Geçim indirimi” Uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinden bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlanması sağlanmalıdır. Türk-İş olarak bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.

(Haber: Ramazan KARAKUŞ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.