Dünya Kadın Hakları Günü İçin Kim Ne Söyledi?

Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmektedir. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Kadın Hakları Günü İçin Kim Ne Söyledi?
05 Aralık 2019 Perşembe 14:40

Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu,

‘‘5 Aralık 1934 te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri ile bütün Dünya’ya örnek olan ’kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanıyan yasa ile de perçinleşen ve aynı zamanda aynı tarihte Dünya Kadın Hakları günü olan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü tüm kadınlarımıza kutlu olsun. Kadınlarımız her platformda öne çıkan, kanunlardan aldığı yetki ile de demokrasimizin ve toplumsal hayatımızın vazgeçilmezleridir. Türk kadını, tarihimizde çok önemli bir yere sahiptir. Savaşta Nene Hatun, Milli mücadelede Şerife Bacı, evinde annedir. Türk kadını adeta her platformda kahramanlık destanı yazacak kadar cesur ve atılgandır.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Aralık 1934 yılında kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermesi ile kadınlarımız milletvekili olarak meclise girmeye hak kazanmıştır. Hukukta, eğitimde, toplumsal hayatta, çalışma, sosyal ve kültürel alanlarda erkekler ile eşit haklara sahip olan kadınlarımız toplumumuzun vazgeçilmez bir parçasıdır.

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit ÖZER

Herkes çok iyi bilmelidir ki, Atatürk devrimi aynı zamanda bir kadın devrimidir. Büyük Atatürk, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak hatta geçmek hedefi doğrultusunda Türk kadınına sosyal, kültürel, ekonomik, hukuksal ve siyasal haklarını kullanmaları adım adım gerçekleştirdi. İşte bunun için karşıt devrimciler bir çok konuyu kadınlar üzerinden ele almaktadır. Özellikle son yıllarda cinsiyetçi politikalarla kadını eve hapseden bir ülke olma yolunda hızla ilerliyoruz.

Erkek egemen politikaların güç verdiği ‘Kadınlar sokakta gülmez’, ‘Hamile kadın sokağa çıkmamalıdır’ gibi ipe sapa gelmez düşünceler beraberinde kadına yönelik şiddet ve cinayet olaylarının hızla artmasına neden oluyor. Bizim hedefimiz kadın cinayetlerinin son bulduğu, kadın ve erkeğin hayatın her alanında yan yana, omuz omuza daha güzel bir dünya için mücadele ettiği bir Türkiye’dir. Bizler kadınların analığına laf söyleyecek kadar insanların siyasi körlüğe kapılmamasını istiyoruz.

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Serap Şule KALIN

Milliyetçi Hareket Partisi olarak tarihten bize kalan mirasın ve tarihimizin bize atfettiği kadim değerin bilincinde hem siyasi platformda, hem ekonomik, hem kültürel olarak “Mutlu Kadın Huzurlu Türkiye” düsturuyla “Kadınlar Güçlensin Türkiye Büyüsün” ön sözüyle sözümüzü yükseltiyoruz.Türk Kadını’nın fıtratı aynı fıtrat, ruhu aynı ruhtur.

Ve geçmişten, bugüne ve dahi geleceğe uzanan çizgide aynı ruhla mücadele edecektir.Vatan ve millet sevdası ile bezenmiş milliyetçi ülkücü kadınlarımızın sadece seçen değil, seçilen noktada varlık göstermeleri adına mücadele ediyoruz.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy

“Tarihimiz boyunca Türk kadını yaşamın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumluluğu paylaşmış, özellikle Kurtuluş Savaşının her döneminde aktif rol oynamış, cesareti ve fedakârlığıyla adını tarihe yazdırmıştır. Kadınıyla erkeğiyle savaşarak, mücadele ederek kurduğumuz ülkemizi, muasır medeniyet hedefine taşımak için kadınların ekonomik, sosyal, kültürel hayatın içerisinde aktif şekilde yer alması gerekmektedir. ülke olarak dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmeyi hedefliyorsak, kadınlarımıza her alanda destek olmalı ve özellikle de kadın girişimcilerimizin sayısını artırarak, iş dünyasında daha çok yer vermeliyiz. Unutmamalıyız ki, üreten kadın, emek veren kadın daha güçlü kadın daha güçlü toplum demektir. Güçlü yarınlar için daima kadın ve erkek birlikte yürümeye, birbirimizden alacağımız güce ihtiyacımız var.

(Haber: Nurhan Bayram-Sümbül Altun)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.